Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konec snu o stabilní kryptoměně. Terra s lunou padly, investoři přišli o vše

  11:46
I mezi strmými pády kurzů kryptoměn, které v posledních týdnech odepsaly desítky procent, je tento příběh výjimečný. Digitální měna luna, která je navázána na stablecoin terraUSD, ztratila takřka sto procent své hodnoty a zřítila se prakticky na nulu. Investoři tak přišli o všechno.

Tether je digitální měna vázána na reálná aktiva. | foto: Profimedia.cz

Stablecoin je kryptoměna, jejíž hodnota je pevně navázaná na cenu jiného aktiva, a to buď další kryptoměny, klasické měny nebo komodity v poměru jedna ku jedné. Nejznámějším stablecoinem je tether, který je částečně krytý rezervami skutečných dolarů.

Nedávno se začaly objevovat takzvané algoritmické stablecoiny, jako je právě terraUSD (UST). K udržení hodnoty UST sloužila právě luna. Zjednodušeně řečeno měl komplikovaný mechanismus zaručit, že pokud by se cena jednoho UST dostala pod jeden dolar nebo nad něj, účastníci trhu budou motivováni k tomu, aby UST vyměnili za lunu nebo naopak. Tím by se pak udržoval poměr 1:1. Hodnota UST je tak navázána na algoritmus, který v podstatě slibuje, že jeden UST bude vždy vyměnitelný za token luna v hodnotě jednoho amerického dolaru.

Zranitelný algoritmus

Co konkrétně stojí za mohutným výprodejem, po němž kryptoměna luna dosahuje téměř nulové hodnoty, zatím nelze s určitostí říct. Je ale pravděpodobné, že za něj může nedokonalost a zranitelnost algoritmu, na který je terraUSD a potažmo i luna navázaná.

Podle Dominika Stroukala, hlavního ekonoma platební instituce Roger, jsou ve hře dvě hlavní možnosti. První z nich je, že se systém sesypal pod svou vlastní vahou. Respektive že motivace uvnitř něj nebyly nastaveny správně pro případ, že dojde k propadu. „V růstu funguje leccos, v propadu se ale oddělí zrno od plev a ukáže se, kdo má celý systém nastaven správně,“ vysvětlil Stroukal.

Nevyzpytatelná kryptoměna tether děsí ekonomy. Vadí provázání s dolarem

Tato varianta by podle ekonoma byla tou lepší, neboť by šlo v uvozovkách jen o to, že systém nebyl nastaven správně. Z toho by se následně mohl poučit nejen tento projekt, ale i řada dalších. Systém by se nastavil lépe a do budoucna se mohl navrátit k lepším číslům.

Ve hře je ale ještě varianta cíleného rozkladu. Loni se na internetu objevil návod na to, jak tento projekt položit a zároveň na tom vydělat. Podle něj stačí na uskutečnění tohoto plánu sto milionů dolarů. Systém by se po dodržení všech kroků návodu měl rozsypat a útočník by si odnesl výdělek.

Návod navíc nebyl nic tajného. „O tomto návodu vlastně všichni věděli, bylo to na diskuzním fóru. Lidé, kteří to četli, si říkali, že to pravděpodobně bude fungovat. Otázka ale byla, zda někdo s takovým objemem peněz bude ochotný takto riskovat. Je však možné, že návodu někdo skutečně využil,“ dodává Stroukal.

Propad se dotkl i běžných investorů

Dění, jež vedlo k odepsání skoro veškeré hodnoty terryUSD a na ní navázané luny, lze v kostce popsat následovně. Koncem minulého víkendu nastala masivní poptávka po stablecoinu UST, což způsobilo, že se cena tokenu propadla pod 99 centů. Nadace Luna Foundation Guard stojící za UST přispěchala s půjčkou 1,5 miliardy dolarů, aby měla dostatek kapitálu v případě, že by algoritmus přestal fungovat. Ani tato snaha ale ničemu nepomohla a cena UST se v pátek 13. května dostala dokonce na 0,04 dolaru.

Situace se koncem týdne zhoršila natolik, že se musel pozastavit celý systém, na němž terraUSD běží. Tým kolem stablecoinu terraUSD slíbil, že na odstranění problému bude pracovat a komunita se včas dozví o všech novinkách.

Problém, který tým terry slíbil vyřešit, rozhodně není malý. Investoři, kteří celému projektu věřili, přišli kvůli propadu o veškerou svou investici. Terra se na rozdíl od řady jiných kryptoprojektů dokázala dostat z ryze fanouškovské záležitosti do hlavního proudu. Projektu tak uvěřila i řada běžných investorů, kteří následně přišli o veškeré investované peníze.

Otřes pro celý kryptosvět

Ať už za pádem projektu stablecoinu terraUSD a na něj navázané luny stálo cokoli, otřásl krach celým kryptosvětem. Ohromné výprodeje a s nimi spojená panika se dotkly i ostatních kryptoměn. Směrem dolů tak zamířily i známější kryptoměny, jako je například bitcoin či ethereum.

Za tímto trendem poslední doby však stojí i řada dalších faktorů, jako byl nedávný pokles kurzů akcií a dalších aktiv. „Za výprodeji a strmým pádem cen kryptoměn stojí celosvětová finanční nejistota, rostoucí inflace a zejména pak reakce méně zkušených investorů, kteří podlehli obavám z budoucího vývoje trhu,“ uvedl Adam Neuberger, spoluzakladatel projektu Probinex

Altocoin je označení pro kryptoměny, které vznikly po bitcoinu

Bitcoin i ethereum už se pomalu odráží ode dna. Pošramocená ovšem může zůstat důvěra v celý kryptoměnový svět. „Taková událost vždycky otřese s důvěrou v celý trh. Není to ale symetrické, zahýbe to více s důvěrou v altcoiny než bitocion. Ukazuje se, že výhoda bitcoinů je v tom, že jsou v zásadě jednoduché,“ vysvětlil Stroukal pro iDNES.cz.

Pád terry a luny možná nebyl překvapením

Terra měla od začátku existence i řadu kritiků. Jedním z nejvýraznějších byl Kevin Zhou, který se v oboru pohybuje už od roku 2011, kdy pracoval na rané burze Buttercoin a poté vedl obchodování na burze Kraken. V roce 2018 založil svůj kryptografický hedgeový fond Galois Capital. „Terra představuje systémové riziko pro celý kryptografický prostor,“ nechal se v jednom z rozhovorů slyšet Zhou. Dále uvedl, že jeho tweetování o této kryptoměně je v podstatě veřejná služba, protože chce, aby o tomto nebezpečí byl informován každý.

Vývoj kurzu kryptoměny luna - grafy dalších měn najdete na idnes.cz/kurzy

Podle Dominika Stroukala jsou stablecoiny něčím, co vlastně není dostatečně transparentní. „Je to neprozkoumaná věc, kdy se snadno může stát, že to celé padne. Nikdo soudný tak nemohl tvrdit, že jde o něco spolehlivého. U stablecoinů založených na algoritmu v jejich kódu zkrátka mohou být chyby,“ uvedl Stroukal na úterním diskuzním fóru České národní banky.

Nabízí se tak otázka, zda si za peníze utopené v terře nemohou sami důvěřiví investoři. Podle Stroukala to ale takto jednoduché není. „U tohoto stablecoinu se slibovala stabilita, kterou měl zaručit algoritmus. Tyto sliby byly přestřelené, chyba je tak možná na obou stranách,“ dodal.

Aktuálně tak vůbec není vyloučené, že kvůli pádu půjde někdo z tvůrců terry před soud. „Policie se o případ již zajímá a je třeba říct, že není úplně košer, když investorům slibujete že zajistíte stabilitu a pak přijde takový pád. Je to, jako kdyby slibovali, že stabilitu zajistí dolarem, ale neměli ho dost,“ dodává Stroukal.

Mohou se terra s lunou ještě vzpamatovat?

Podle Petra Saneterníka, spoluzakladatele analytického webu Crypviz.io, se stablecoin terraUSD a její token luna ještě ode dna odrazit mohou, bude to ale obtížné. „Terra a luna se ještě mohou vzpamatovat. Jsme jen lidé a chyby se dějí, zvláště v kryptoměnách. Teď se ukáže opravdová kvalita vývojářů a jaké dokážou vymyslet řešení. Návrat ale bude skrze zničenou reputaci a obří ztráty velmi obtížný.“

O něco méně optimistický pak je Stroukal. „Terra má pořád ještě nenulovou hodnotu. Přežít tak terra i luna mohou, ale nikdo soudný, koho znám, si nemyslí, že tomuto konceptu lze věřit. Je to přece něco, co slibovalo stabilitu, ale toho teď nedostálo. Je tedy jasné, že do budoucna tomuto konceptu nikdo nebude věřit. To se týká všech stablecoinů, protože slibují něco, co zkrátka nemohou splnit,“ uzavírá ekonom.

15. května 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švýcarský nůž nově bez čepele. Victorinox zato chystá verzi s cyklonářadím

7. května 2024  12:05

Švýcarský armádní nůž s více než stoletou historií čeká zásadní změna. Firma Victorinox, která ho...

Je krásný, drahý a luxusní. Australskému bytu snů chybí už jen majitel

11. května 2024

Pro superluxusní byt v mrakodrapu One Barangaroo v hodnotě devadesáti milionů australských dolarů...

Prazdroj obrátil Proud. Experimentální značku nalepil na ležák pro mladé

11. května 2024

V roce 2020 spustil Plzeňský Prazdroj ve svém areálu nový experimentální minipivovar Proud zaměřený...

Průvodce lže v jednom kuse. V Tokiu vymysleli túru po neexistujících místech

11. května 2024  13:55

V Asakuse, historické čtvrti Tokia, nabízejí „Uso no Cua“ neboli „Prohlídku lží“. Sestává z...

Němce trápí dönerflace. Cena kebabu prudce stoupla, mluví se o cenovém stropu

11. května 2024

Pro velkou část německých spotřebitelů je turecký kebab velmi oblíbenou pochutinou, na kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...