Následky nepokojů ve městě Almaty, demonstrovalo se po celém Kazachstánu. (6....

Následky nepokojů ve městě Almaty, demonstrovalo se po celém Kazachstánu. (6. ledna 2021) | foto: Reuters

Nepokoje v Kazachstánu utichly. Firmy by mohly z konfliktu těžit, říká agentura

  • 7
V Kazachstánu by po utichnutí nedávných nepokojů mohly mít české firmy větší šance na úspěch než dříve, říká česká státní agentura CzechTrade. Objem možností se sice nezměnil, ale některé západoevropské společnosti by se mohly ze země na čas stáhnout.

Nepokoje, které v Kazachstánu nedávno proběhly, se nedotknou českých exportérů. Naopak s ohledem na znalost teritoria a znalost místních specifik mohou ze situace profitovat. Vnímání nepokojů v zemích západní Evropy, jejichž firmy se snaží do Kazachstánu taktéž proniknout, je trochu odlišné, soudí CzechTrade. 

„Předpokládáme, že následující rok zde budou o to větší možnosti pro firmy ze zemí střední a východní Evropy, kterým je teritorium Kazachstánu blízké a dostatečně známé,“ říká Petr Jurčík z Czech Trade, který v Kazachstánu působí.

S ohledem na rychlý návrat situace do normálu se neočekává výrazná změna s ohledem na možnosti exportu. Prioritní exportní segmenty pro Českou republiku zůstávají stejné – těžební průmysl, energetika, potravinářské technologie.

Cestování do země se obnovilo, navíc se zrušila omezení, která byla s ohledem na covidu-19 uplatňována do konce roku 2021. „Pro Českou republiku skončila od 1. ledna vízová povinnost, přístup do středoasijské země je tak jednodušší. Stačí cestovní pas a potvrzení o negativním PCR testu na koronavirus,“ říká Jurčík. 

Příležitosti pro české firmy

Agentura CzechTrade v Kazachstánu připravuje na letošní rok dvě oborové mise. První, zaměřená na dodávky technologií pro elektrárny, se měla uskutečnit v březnu. Kvůli koronavirové situaci ji agentura odložila a bude se konat na přelomu května a června. Mise zaměřená na metalurgii by se měla uskutečnit v původním termínu na konci dubna.

Svět se bojí o uranovou velmoc Kazachstán, cena se na trzích rázně vzrostla

V Kazachstánu se nyní očekávají větší investice do infrastruktury a zemědělství. Země se také zavázala k výraznému snížení emisí průmyslových objektů do roku 2025, příležitosti tak budou i v tomto odvětví. 

„Prezident Tokajev ohlásil mnoho reforem a investicí do rozličných segmentů národní ekonomiky, kde vidíme potenciál pro české firmy. Bude se týkat také tradičních odvětví, tzn. energetika či těžba nerostů. V nejbližších letech vidíme také možnosti s ohledem na tlak na ekologizaci průmyslových závodů,“ doplnil Jurčík.

Do Kazachstánu z ČR za prvních deset měsíců loňského roku putovalo zboží za 3,9 miliardy korun, opačným směrem za 12,8 miliardy korun. České firmy do země dodávají hlavně telefony a stroje na zpracování dat. „Kazachstán do ČR vyváží zhruba čtvrtinu veškeré ropy, která se v tuzemsku zpracovává. Je tak třetím největším jejím dodavatelem,“ doplnil Jurčík.

Nepokoje v Kazachstánu začaly 2. ledna jako nenásilné protesty proti zdražení pohonných hmot, později ale dav zaútočil na vládní budovy v několika městech. Režim nakonec masové demonstrace krvavě potlačil. Prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil střelbu do demonstrantů ostrými náboji a požádal Rusko a další postsovětské státy o vojenskou pomoc. Podle oficiálních údajů zahynulo nejméně 225 lidí. 

5. ledna 2022

,