Policejní sbory zatýkají demonstranty v manhattanské čtvrti New Yorku.

Policejní sbory zatýkají demonstranty v manhattanské čtvrti New Yorku. | foto: Reuters

Fond vybral na kauce zatčených demonstrantů miliony. Už to stačí, vzkazuje

  • 34
Minnesotský fond svobody vybírá peníze na kauce demonstrantů zatčených při současných protestech v USA. Od minulé středy do prvního červnového pondělí vybral dvacet milionů dolarů. Dárci zveřejňují své příspěvky na sociálních sítích, a tak spouštějí řetězovou reakci. Organizace musí přemýšlet, jak neočekávaný objem peněz zužitkovat.

Ve státě Minnesota zatkly tamější policejní sbory během víkendu zhruba 360 lidí. Podobně jsou na to i další americké státy a města. I přes noční zákaz vycházení lidé z ulic nemizí, právě naopak.

Zatčení a obvinění Američané musí zaplatit kauci, aby mohli na příslušný soud čekat na svobodě. Mnoho z nich však finanční krytí v hodnotě stovek dolarů nemá. Právě kvůli tomu ve Spojených státech existují fondy, které vybírají peníze na uhrazení kauce té chudší části zatčených.

Ačkoliv se jedná o malou neziskovou organizaci, Minnesotský fond svobody (Minnesota Freedom Fund) vybral od 27. května do 1. června dvacet milionů dolarů (více než 473 milionů korun). Podle předsedy představenstva fondu Octavia Smithe většina finančních příspěvků přichází od lidí, kteří své dary zveřejňují na platformách, jako je Twitter nebo Instagram. Povzbuzují tak ty, kteří je na sociálních sítích sledují, aby rovněž přispěli.

Mezi slavnými dárci je například modelka Chrissy Teigenová, která přispěla částkou sto tisíc dolarů. Její twitterový příspěvek, v němž o daru mluví, se „líbí“ bezmála milionu lidí. 

Jiné americké celebrity se snaží zapojit i zástupy svých fanoušků. Diskžokejka vystupující pod uměleckým jménem The Black Madonna na svém profilu slibuje místo na seznamu hostů jejího hudebního turné všem, kteří ji pošlou doklad o vlastním příspěvku neziskové organizaci.

Hrnečku dost

Fond svobody už však nyní neví, co si s vybranými penězi počít. Stejně je na tom Brooklynská komunitní nadace (Brooklyn Community Foundation). Na sociálních sítích proto obě organizace dárce vyzývají, aby finančně podpořili jiná sdružení.

Výkonná ředitelka minnesotského fondu Tonja Honseyová pro The New York Times uvedla, že podle zákona organizace nemůže přemístit donace do fondů jiných skupin. I přesto s právníky konzultuje, zda existuje jakákoli cesta přidělování vybraných peněz v širším kontextu. 

Fakt, že je potřeba rozdávat peníze i jinde, zdůrazňuje i jednadvacetiletá aktivistka hnutí Black Lives Matter Lydia Masonová, kterou oslovilo CNBC. Sama by se protestů v amerických městech ráda účastnila, nicméně žije s lidmi se sníženou imunitou. Proto se rozhodla ze strachu z nakažení koronavirem zůstávat doma. 

„Cítila jsem se frustrovaná, že nemohu pomáhat víc. Rozhodla jsem se proto, že lidem alespoň ukážu, jak efektivně darovat peníze,“ říká aktivistka, která se snaží šířit sdělení o nepředvídatelné situaci fondů poskytujících kauce. „Málem jsme zapomněli, že jsme uprostřed koronavirové pandemie a že pomoc potřebuje spousta jiných lidí,“ říká.

Obecně se hodnota kauce ve Spojených státech pohybuje od desítek dolarů po desetitisíce podle míry provinění. Pokud je člověk obviněn „jen“ z přestupku, není kauce vyšší než dva tisíce dolarů (47,6 tisíc korun). Nicméně podle údajů z roku 2017 si čtyři z deseti Američanů nemohou dovolit nečekaný výdaj vyšší než čtyři sta dolarů (skoro deset tisíc korun), to znamená ani případnou kauci. 

Americké věznice tak obývají i lidé, kteří se žádného trestného jednání nedopustili a pouze vyčkávají na spravedlnost. To ale může trvat týdny, měsíce, ale i roky. Podle Kalifornské univerzity v Los Angeles (ACLU) zůstává denně ve vazbě 450 tisíc lidí, kteří sice odsouzení nebyli, ale nemohou si dovolit zaplatit kauci.