Gejši v Kjótu vyjadřují vděčnost svým mistrům v tomto umění. (7. ledna 2024)

Gejši v Kjótu vyjadřují vděčnost svým mistrům v tomto umění. (7. ledna 2024) | foto: ČTK

Naše město není zábavní park. Kjóto zakáže turistům vstup do čtvrti gejš

  • 26
Kjótská čtvrť Gion patří k nejoblíbenějším památkám města. Vyhlášená je především tradičními japonskými umělkyněmi gejšami. Nyní v ní však prudce narostl počet případů, kdy se právě ony stávají cílem obtěžování turistů. Místní proto požádali městskou radu, aby zakročila. Do malebných uliček čtvrti tak budou mít turisté zapovězený vstup. Je to další krok japonských úřadů vůči stále většímu počtu turistů v zemi.

Také obyvatelé starobylého a někdejšího hlavního města Japonska se snaží nalézt rovnováhu mezi finančním přínosem, který turismus zprostředkovává, a nechtěnými následky, které s sebou davy turistů nesou.

Právě kjótská čtvrť Gion je pravděpodobně největším magnetem návštěvníků. Je zde možné spatřit tradiční japonské bavičky, jak cupitají do četných čajoven, to však turistům nestačí. Právě gejši se stávají čím dál častějším terčem návštěvníků ozbrojených chytrými telefony. Ti ignorují nápisy vyzývající, aby se drželi stranou a nedotýkali se jejich drahých kimon. Objevují se také stížnosti na častá vniknutí turistů na soukromé pozemky.

Kolik návštěvníků, tolik turistů. Japonsko zpoplatní výstup na horu Fudži

V prosinci rada obyvatel Gionu vyzvala vedení města, aby proti neukázněným turistům konečně zakročilo. Argumentovala, že jejich čtvrť není žádný zábavní park. Kjótští úředníci proto zakročili a od příštího měsíce budou mít do úzkých soukromých ulic Gionu turisté vstup zapovězený. Zatím není jasné, jak budou úřady tento zákaz vymáhat, již brzy se však v ulicích objeví odpovídající cedule, které budou návštěvníkům nová opatření připomínat. „Nechceme to dělat, ale jsme zoufalí,“ říká člen rady Isokazu Ota. Dodává, že hlavní dopravní tepna oblasti, ulice Hanamikódži, zůstane pro turisty otevřená.

Gejša není prostitutka

Navzdory vžitým představám pravá gejša není prostitutka v dnešním slova smyslu. Nenabízí sexuální služby za peníze.

Je to v první řadě umělkyně, bavička či společnice. Už od dětského věku se dívky, které se jí chtěly stát, musely vzdělávat v mnoha oborech od tance a zpěvu přes čajový obřad až po umění konverzace a naslouchání.

Samozřejmě, k sexuálním vztahům mezi gejšami a jejich klienty také docházelo, ale byl to spíš jakýsi bonus a záleželo pouze na gejše, zda k němu svolí.

Pokuty nepomohly

„Když někteří návštěvníci zahlédnou gejši procházející se úzkými uličkami, chovají jako amatérští paparazziové,“ stěžuje si Ota. Dodává, že město už dříve instalovalo cedule s upozorněními, že přibližovat se k ženám, jejich fotografování je zakázané a že za něj hrozí postih až 10 000 jenů (1 700 Kč), ale mnozí turisté toho nedbají.

Dřívější pokusy odradit turisty, aby se ke kvalifikovaným bavičkám a konverzačním umělkyním nepřibližovali, ztroskotaly. Nepomohly podle něj ani cedule a hrozba pokut ve výši až 10 tisíc jenů za nedovolené fotografování.

Kjóto bylo tisíc let až do roku 1868 hlavním městem Japonska. Není ovšem zdaleka jedinou japonskou destinací, které se od zrušení covidových restrikcí potýkají s nadměrným turistickým ruchem. Tento týden úřady prefektury Jamanaši oznámily, že začnou vybírat 2 000 jenů za výstup na horu Fudži. Počet zahraničních návštěvníků Japonska se v lednu proti předchozímu roku zvýšil o 79,5 procenta na přibližně 2,69 milionu a dosáhl tak úrovně zaznamenané ve stejném měsíci roku 2019, než japonská vláda kvůli pandemii zavedla cestovní omezení.

Nejvíce cestovatelů přijelo z Jižní Koreje, následovali cestovatelé z Tchaj-wanu a Číny, uvedla tisková agentura Kjódó.