Z globalizace profituje i Česko, patří mezi nejpropojenější země světa

  1:11aktualizováno  1:11
Na intenzitě nabírá mezinárodní obchod, cirkulace peněz, výměna informací nebo migrace mezi jednotlivými regiony. Objem těchto procesů dosáhl v roce 2017 podle analytiků svého historického maxima. A to navzdory negativním dopadům brexitu či nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z globalizace profituje i Česká republika, která patří mezi nejpropojenější země světa. Není však jisté, zda bude její intenzita stoupat i v příštích letech. Jednou z hlavních hrozeb je eskalace sporu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, která do mezinárodního obchodu zavádí bariéry v podobě dovozních cel.

Spojené státy v pátek odstartovaly další vlnu své obchodní války s Čínou. Trumpova administrativa zvedla cla na čínské zboží v ročním objemu 200 miliard dolarů na 25 procent. USA navíc podle posledních informací připravují uvalení cel také na veškerý zbývající čínský dovoz.

Vyjednávání obou zemí o obchodní dohodě totiž během posledních měsíců nepřinesla výraznější pokrok. Spojené státy usilují o snížení obchodního deficitu s Čínou, jejich cla jsou rovněž reakcí na údajné čínské krádeže duševního vlastnictví. Čína se na americké kroky snaží reagovat stejným objemem protiopatření.

Souboj titánů

V tomto duchu se obchodní spor nese už od loňského července. Čínský dovoz do USA však rozhodně nebyl jediným cílem Trumpových cel. Loni je ve snaze podpořit domácí výrobu uvalil na veškerý dovoz solárních panelů a praček. Proclil také dovoz oceli a hliníku z většiny světových zemí.

Trumpova ekonomická politika však není překvapivá. „Narovnání podmínek“ mezinárodního obchodu ve prospěch USA sliboval už během své kampaně. I proto jeho nástup do prezidentského úřadu vyděsil řadu zastánců volného obchodu. Zhruba ve stejné době jim vrásky na čele způsobilo i referendum o brexitu a hrozící zpřetrhání obchodních styků Británie s Evropskou unií.

Přesto se zdá, že globalizaci tyto události nezpomalily. Právě naopak, v roce 2017 byla propojenost světa na svém historickém maximu. Vyplývá to ze studie Index globální propojenosti 2018, kterou sestavili ekonomové Newyorské univerzity ve spolupráci s doručovatelskou společností DHL.

Hodnocení globální propojenosti

Hodnocení a vývoj globální propojenosti

Jejich studie je detailní analýzou procesu globalizace pomocí ukazatelů, jako jsou globální toky obchodu, kapitálu, informací či populace. Analytici je změřili v rámci 169 zemí světa a dospěli mimo jiné k závěru, že čím víc se země zapojují do těchto mezinárodních toků, tím rychleji rostou jejich ekonomiky.

„Není divu, že se globalizace stala neodmyslitelnou součástí veřejného diskursu, mezinárodní obchod tady bude vždycky. Proces globalizace je dnes už příliš masivní na to, aby selhal,“ komentoval výsledky výzkumu výkonný ředitel společnosti DHL Express John Pearson.

Ve svém zkoumání globální propojenosti autoři studie zohlednili jak nárůst podílu mezinárodního obchodu na celkové ekonomické aktivitě zemí, tak jeho geografické rozpětí.

„Nejpropojenější“ zemí světa je podle studie Nizozemsko. V Evropě se globalizaci obecně daří, nachází se zde 8 z 10 nejpropojenějších zemí. V tomto hodnocení obstála i Česká republika, která se v žebříčku umístila na 14. místě.

Také míra propojenosti Česka dosáhla v roce 2017 svého historického maxima. Tuzemská ekonomika je výrazně proexportní, což se odrazilo i na srovnání s ostatními zkoumanými zeměmi. V žebříčku podle velikosti podílu mezinárodního obchodu na HDP skončila ČR na desáté příčce.

Data o globální propojenosti v loňském roce zatím autoři studie nemají kompletní, poukázali však na řadu rizik, která mohou proces globalizace ohrozit. Patří mezi ně například zmíněné obchodní války. „Nicméně zastánci otevřených trhů dokázali reagovat řadou přelomových obchodních dohod,“ uvádí studie.

Příkladem je obchodní dohoda Evropské unie a Japonska, která vstoupila v platnost na začátku letošního února. Tento pakt odstranil téměř všechna vzájemná cla a vytvořil největší zónu volného obchodu na světě. Další ukázkou je loni vzniklá nová verze transpacifického partnerství, tentokrát bez účasti USA. Tato dohoda odstranila dovozní cla mezi ekonomikami, které dohromady vytvářejí 13 procent světového HDP.

Propojenosti Česka využívá i Amazon, který tady má své distribuční centrum:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Lamborghini či Mercedes. Mexická vláda draží auta zabavená zločincům

Výroba obrněných vozidel v továrně v Mexico City

Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a dalšího majetku...

Facebook začne testovat vlastní kryptoměnu, pracovně jí říká GlobalCoin

Ilustrační snímek

Facebook chce mít svou vlastní kryptoměnu. Provozovatel sociální sítě dokončuje plány na její vytvoření. Má se tak stát...

Výrobce oceli British Steel je v likvidaci, zatím však zůstává v provozu

Značka British Steel v Scunthorpe, severní Anglii, v Británii (21. května 2019)

British Steel, druhý největší britský výrobce oceli, vstoupí do likvidace. Podle konkurzního správce však bude firma...

Najdete na iDNES.cz