Přehrada Alzolabea se nacházela v blízkosti ústí řeky Deba ve Španělsku. Byla...

Přehrada Alzolabea se nacházela v blízkosti ústí řeky Deba ve Španělsku. Byla to 1,5 m vysoká, 56 m dlouhá a 3,5 m silná zděná hráz. Od 10. let 20. století ji využívala hydroelektrárna Alzolabea k zásobování obcí Elgoibar a Alzola elektrickou energií. Před svým odstraněním však byla dlouhá léta opuštěná. (26. dubna 2023) | foto: https://damremoval.eu/

Nechte řeky plynout. Evropa ze svých toků odstranila rekordní počet překážek

  • 45
Evropské státy v roce 2023 odstranily ze svých řek rekordní počet přehrad a dalších nepotřebných a většinou zastaralých bariér. Pokračuje tak trend obnovy narušených vodních toků a jejich návrat k přirozenému stavu. Nejlépe si v pomoci přírodě vedla Francie, kde odstranili 156 přehrad, následovalo Španělsko, Švédsko a Dánsko. Velká Británie ze zbavila 36 překážek.

Podle údajů, které sestavila organizace Dam Removal Europe, v loňském roce zmizelo z evropských řek téměř 500 překážek, což je o 50 procent více než v roce předchozím. „Je úžasné, že jsme svědky dalšího rekordu v odstraňování překážek na evropských řekách,“ říká Herman Wanningen, ředitel Světové nadace pro migraci ryb a spoluzakladatel hnutí Dam Removal Europe. Zprávu přinesl portál The Guardian.

Evropským tokům však nadále brání stovky přehrad, jezů, propustí či brodů, z nichž mnohé již nejsou potřeba. Podle zprávy je přibližně 150 000 z 1,2 milionu bariér na evropských vodních tocích zastaralých a pravděpodobně nebezpečných.

Pomoc zvířatům

Napravovat evropské toky má za svůj hlavní cíl organizace Dam Removal Europe. Je to koalice sedmi ekologických skupin včetně WWF a společnosti The Nature Conservancy. Ta již v minulosti upozornila na odstranění jezu v lomu ve Skotsku, kde těžké technice bránila v práci strmá soutěska, a proto musel být jez odstraněn ručně. Anebo na likvidaci několika zbytečných přehrad na finské řece Hiitolanjoki, kde bylo po více než sto letech znovuotevřeno přes padesát kilometrů řeky, kterou táhnou lososi.

Evropa boří tisíce přehrad a osvobozuje spoutané řeky. Česko je zatím stranou

Aktivita pomáhá volně žijícím živočichům cestovat a umožňuje migrujícím rybám dosáhnout více míst k rozmnožování. Odstranění přehrad také umožňuje, aby se hladina vody během roku měnila. „To může zapříčinit zvýšení počtu stanovišť, která zvyšují rozmanitost rostlin a živočichů,“ uvedl Pol Huguet, radní španělského města Manresa, které v rámci projektu rewilding odstranilo jednu přehradu. „Díky této změně jsme poprvé viděli, že se některé ryby vydávají proti proudu do této části řeky,“ dodal.

Ne všichni jsou pro

Odstraňování přehrad však není vždy populární. Když například Polsko v roce 2021 zrušilo jednu ze svých přehrad, většina lidí v oblasti byla proti, neboť kvůli špatné konstrukci byla ohrožena jejich bezpečnost, zjistila únorová studie.

S tím, jak se planeta ohřívá kvůli znečištění oxidem uhličitým a vzduch zadržuje více vlhkosti, roste riziko, že extrémní srážky způsobí kolaps stárnoucích říčních bariér. Zpráva uvádí, že v loňském roce v důsledku silných dešťů zkolabovaly nejméně tři říční bariéry v Norsku, Severním Irsku a Slovinsku. Minulý týden se v Orské oblasti v Rusku protrhla přehrada, když přívalové deště zaplavily oblast a donutily více než 100 000 lidí v Rusku a Kazachstánu k útěku.

Zastaralé bariéry postavené podle Wanningena kvůli různým klimatickým důvodům poškodily řeky a zvýšily ztráty v přírodě. „Je čas přehodnotit způsob, jakým je spravujeme, odstranit všechny zastaralé bariéry a nechat co nejvíce řek volně plynout. Řeka, která neteče volně, pomalu umírá,“ uzavírá podle The Guardianu ředitel Světové nadace pro migraci ryb a spoluzakladatel hnutí Dam Removal Europe.