Nový fond bude platit investorům za to, že do něj nalijí peníze

  12:05aktualizováno  12:05
Když vám někdo nabídne něco zdarma, je dobré se zeptat proč. Když vám někdo nabídne, že vám zaplatí za to, že využijete jeho služeb, je třeba zpozornět a ptát se mnohem více. Podobné podezření vzbuzuje i nový ETF fond obchodovaný na burze, který bude investorům platit za to, že jej využívají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: PokerStars.cz

Při investování, ať už do akcií, komodit nebo fondů, je zcela zběžné, že investor platí instituci, přes kterou investuje, poplatky za zprostředkování. Nikdo se nad tím ani nepozastaví. ETF fond od společnosti Salt Financial ale nabízí investorům, že se vzdá tradičního poplatku, který obvykle činí 0,29 procent z aktiv zákazníka a naopak jim bude z jejich aktiv platit 0,05 procent.

Díra v systému za 600 milionů. Investiční fondy umějí výrazně srazit daň

Podezření, které fond mezi investory vzbudil, bylo značné. I přesto ale dala tento týden Komise pro cenné papíry a burzy tomuto fondu zelenou. Napsal o tom server Quartz.

Ne všechno, co je zdarma, je jednoduché, ale strategie společnosti Salt Financial se jeví jako jasná. Myšlenkou je nalákat zákazníky, aby si tento fond vyzkoušeli. Fond bude provize zákazníkům vyplácet z prvních 100 milionů dolarů v aktivech, které do fondu poplynou v příštím roce. Účtování poplatku plánuje Salt Financial po skončení propagačního období.

Zdánlivě zadarmo

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně.

„Existuje mnoho překážek, kterým čelí noví emitenti každý den, a to je způsob, jak proniknout na trh díky tomu, že děláme něco odvážného,“ vysvětlil zakladatel a hlavní investiční ředitel společnosti Salt Financial Tony Barchetto.

Provize zákazníkům společnosti Salt Financial je nejnovějším trikem v neúprosné válce v odvětví správy aktiv. Konkurenti totiž mají pěkně ostré lokty a nováčci jim prostě nestačí. Průmysloví giganti jako BlackRock, Vanguard a State Street si mohou dovolit neustále snižovat klientské poplatky. Pro nové fondy je to ale velmi obtížné. Společnost Fidelity Investments loni vyhrála závod stanovením nulových poplatků. Jakmile ale fond zákazníky získá, je běžné, že začne vydělávat na různých doplňkových službách.

Počet svěřenských fondů roste. Svůj vlastní má i strýček Skrblík

Provize investorům společnosti Salt Financial tak vypadají jako typická propagace, která vyprší po stanovené době. Podobný přístup koneckonců zaujaly i ostatní finanční společnosti. Není například neobvyklé, že bankovní účty nabízejí zákazníkům peníze za zřízení účtu. 

Analytik společnosti Eric Balchunas říká, že s menšími emitenty soucítí. „Je to brutální. Mnoho časopisů vám nabízí bezplatné měsíční nebo roční předplatné a dokonce bezplatný dárek při registraci. Pokud se nad tím zamyslíte, je to v podnikání běžná praxe,“ řekl Balchunas.

Jiné zdánlivě bezplatné finanční produkty jsou například mnohem záludnější. Společnosti jako Social Finance a Robinhood podstrkují služby bez provize, ale vydělávají peníze jinými způsoby, například přeprodáváním objednávek zákazníků obchodním firmám. V oblasti ETF fondů to ale vypadá, že ten od společnosti Salt Financial je zatím ojedinělý.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Kradete naše duševní vlastnictví, stěžovali si domorodci z Panamy na Nike

Boty Nike Air Force 1 Low 'Puerto Rico'

Americká firma Nike stáhla nový model sportovních bot, který se měl začít prodávat příští měsíc. Učinila tak poté, co...

Americké aerolinky obviňují mechaniky za zrušené a zpožděné lety

Letadlo společnosti American Airlines (14. května 2019)

American Airlines žalují odborové svazy, které zastupují jejich mechaniky. Podle společnosti mohou za 2 200 zpožděných...

Tesla se řítí do propasti. Její akcie se od začátku roku propadly o 40 procent

FILE PHOTO: The logo of Tesla is seen in Taipei, Taiwan August 11, 2017....

Tesla na tom není vůbec dobře. Její akcie padají jako mouchy a analytici se předhánějí, kdo o společnosti vydá...

Najdete na iDNES.cz