Český miliardový start-up Kiwi.com změnil majitele, převzali jej Američané

  9:36aktualizováno  9:36
Většinový podíl v brněnské firmě Kiwi.com, která vytvořila vyhledávač levných letenek, koupil americký fond General Atlantic. Svůj podíl ve start-upu prodala firma Impuls Capital Ondřeje Tomka i další investoři. Cenu transakce společnost zveřejňovat nebude, řekl zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Podle dřívějších nepotvrzených údajů měl General Atlantic zaplatit téměř tři miliardy korun. Spoluzakladatelé Kiwi.com Oliver Dlouhý a Jozef Képesi si ve firmě ponechají nadále významný podíl, uvedl start-up v tiskové zprávě.

Dlouhý potvrdil, že kromě Ondřeje Tomka a jeho Impuls Capital, prodali své podíly také Jiří Hlavenka, Jaroslav Kokolus a bývalá výkonná ředitelka firmy Lucie Brešová. „My s Jozefem Képesim a Lubošem Charčenkem zůstáváme se 40 procenty, Touzimsky Airlines si ponechávají necelých deset procent,“ upřesnil Dlouhý.

Kiwi.com se podle něj chystá vstoupit do další fáze růstu. Brněnská firma byla založena v roce 2012 a v letech 2017 a 2018 ji časopis Forbes zvolil nejrychleji rostoucím start-upem v Evropě. V loňském roce dosáhla tržeb 30,9 miliardy korun.

Startup světové váhy

Fotogalerie

„Unikátní je Kiwi.com především díky tomu, že do firmy se investovalo do dnešního dne jen 1,4 milionu dolarů, což je na startupové poměry hrozně málo. Navíc firma byla hned v prvních letech zisková. Takové srovnání nemohou nabídnout ani nejznámější světové firmy,“ uvedl investiční ředitel Impuls Capital Branislav Gordan, který měl prodej podílu na starosti.

Touzimsky Kapital prodala po pěti letech přibližně polovinu svého podílu. „Po pěti letech, kdy jsme mohli zblízka sledovat fenomenální růst Kiwi.com, jsme přesvědčeni, že jeho inovativní potenciál ještě zdaleka není vyčerpán. Věříme, že příchod významného partnera se zkušenostmi s projekty v oblasti online travel poskytne společnosti další růstový impuls a kromě jiného též globální manažerskou kompetenci. Ponecháváme si proto zhruba polovinu majetkové účasti a těšíme se na možnost podílet se na budoucím úspěchu Kiwi.com na světových trzích,“ uvedla Irena Valentová z Touzimsky Kapital.

General Atlantic je přední světovou takzvanou growth equity společností, což znamená, že firmám poskytuje kapitál a strategickou podporu k jejich růstu. Spolupracuje s více než 150 investičními profesionály po celém světě. Za 40 let investovala do více než 350 společností, mezi nimiž jsou například Airbnb, Priceline, Flixbus nebo Uber.

Jak vznikla společnost Kiwi.com

  • Kiwi.com vznikl v dubnu 2012, původně se společnost jmenovala SkyPicker.com. Jejím zakladatelem, hlavní tváří i šéfem je Oliver Dlouhý (31), mladší bratr herců Vladimíra a Michala Dlouhých. Nejdůležitější náplní činností firmy je prodej levných letenek. Zájemcům dokáže díky propojení nabídek vzájemně nespolupracujících aerolinek zajistit mnohem levnější lety. Často ovšem za cenu více přestupů nebo delšího času stráveného na cestě.
  • Jak Dlouhý dostal nápad na vyhledávač letenek v roce 2011 při plánování dovolené s přítelkyní - současnou manželkou - do Portugalska. Tehdy se nechtěl spokojit s nabídkou běžného a pro něj drahého zpátečního letu, ale raději ručně zkombinoval několik letů. Hledání letenek, které jej nakonec přišly na 2000 korun místo původních 10 000, mu ale zabralo několik hodin, což jej přivedlo k rozhodnutí podobnou věc naprogramovat a vydělat na tom.
  • Jako investor stál u zrodu firmy podnikatel Jiří Hlavenka, mimo jiné spoluzakladatel Computer Pressu, od kterého dostal Dlouhý pro začátek půl milionu korun. "Ještě jsem si půjčil od rodiny a nakonec se to podařilo. Jirka Hlavenka mi hrozně pomohl i jako mentor a působil jako ďáblův advokát, který pochyboval, proč by něco mělo fungovat," vzpomínal Oliver Dlouhý na začátky Kiwi.com, do kterého později vstoupili ještě další investoři, zejména Touzimsky Airlines Jana Veverky.
  • Kiwi.com i jako SkyPicker.com (nové jméno přijala firma v roce 2016 jako mezinárodně srozumitelný název) od samého počátku vykazuje rychle rostoucí tržby. Ve druhém roce firma, která je od svého vzniku společností s ručením omezeným, prodala letenky za pět milionů korun, v roce 2014 už to bylo 140 milionů a v následujícím roce pokořil hranici dvou miliard. Za rok 2017 činily tržby 18 miliard korun a za loňský rok dosáhly 30,9 miliardy.
  • Firma, která má na kontě řadu českých podnikatelských ocenění a v letech 2017 a 2018 ji časopis Forbes zvolil nejrychleji rostoucím start-upem v Evropě, byla ve své historii (kromě počátečních dvou let) vždy v zisku. Za léta 2014 až 2017 činí čistý zisk téměř 180 milionů korun. V zisku v řádu stamilionů by podle očekávání mělo skončit hospodaření společnosti také za rok 2018.
  • O možném prodeji významného podílu v Kiwi.com se mluvilo téměř dva roky, podle tisku ale plány komplikovaly neshody mezi investory a Dlouhým, který drží zhruba čtvrtinu firmy. Nakonec se ale rozpory podařilo koncem loňského roku překonat. Oliver Dlouhý změnu svého přístupu vysvětlil tím, že za poslední rok dospěl. "Člověk stárne a je moudřejší. Musí se naučit dívat na věc pragmaticky, potlačit emoce," řekl Hospodářským novinám.
Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Konec ikonického loga? Česká pojišťovna se do konce roku propojí s Generali

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna a pojišťovna Generali, propojí do konce roku své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se...

PŘEHLEDNĚ: E.ON pohltí innogy. Jak se obchod dotkne českých zákazníků

Logo E.ON

Brusel v úterý kývl na obří transakci mezi německými energetickými společnostmi E.ON a RWE, která značně překreslí...

Návrat do minulosti. Gramofonové desky dotahují v prodejích CD

ilustrační snímek

Zájem o vinylové desky rok od roku sílí. Loni se v Česku prodaly desky celkem za 52 milionů, to je čtyřnásobně více než...

České domácnosti mají více peněz, jsou dvakrát bohatší než Poláci a Slováci

ilustrační snímek

Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz