Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lisováním oleje proti drogám. Kolumbijští domorodci vedou těžký boj

  12:00
Domorodci v Amazonském deštném pralese extrahují olej z palem a snaží se tak podpořit zelenou ekonomiku. Proti jejich úsilí však stojí masivní kácení stromů, které má uvolnit plochy pro pěstování koky a chov dobytka. Vláda má přitom v oblasti svázané ruce, na venkově jsou u moci drogové kartely.

Farmář s motorovou pilou u pokáceného stromu v kolumbijské provincii Guaviare (6. prosince 2021) | foto: Profimedia.cz

Ingové, strážci amazonské džungle v jihoamerické Kolumbii, mají nový podnikatelský plán. Zpracovávají olej z plodů vznešené mauricie převislé, kterou by běžný člověk označil jako prostou palmu. Místní doufají, že tak zabijí dvě mouchy jednou ranou: slušně se uživí a zároveň učiní přítrž mohutnému odlesňování, které zemi postihuje.

Oleje extrahované z plodů mauricie se hojně užívají v kosmetickém průmyslu. „Naším přáním je odstartovat udržitelnou ekonomiku, která nejen, že bude přínosem pro naše společenství, bude v souladu s našimi hodnotami, ale také pomůže zachovat tropický les,“ řekl Carlos Lopez, náčelník kmene Ingů, jejichž nové stroje jim umožní vyrábět až 500 litrů oleje ročně.

První závod na výrobu oleje svého druhu je příkladem udržitelné ekonomiky, kterou podporuje levicová vláda Gustava Petra, jež s odlesňováním rovněž bojuje. Zemědělci kvůli šíření plantáží totiž likvidují obrovské plochy Amazonského deštného pralesa.

Z Amazonie zmizel les velký jako třetina Evropské unie, říká nová studie

Komunita Ingů, jejímž domovem je provincie Putumayo, si na svůj projekt zažádala o dotaci. Iniciativa Vize Amazonie, která cílí na ochranu pralesa a je financována státními kasami Norska, Británie a Německa, jí poskytla dvacet milionu dolarů (půl miliardy korun).

Jose Jansa z kmene Ingů očekává, že výroba oleje poskytne práci třem tisícům členů komunity. „Každý se může přičinit svým dílem, od sklizně po sběr či práci přímo v zpracovatelském závodu. Očekávání jsou vysoká,“ komentuje s úsměvem Jansa, jehož červenozelenou šálu zdobí náhrdelník ze zvířecích zubů.

Důvodů, proč chránit Amazonii, je hned několik. Kácení totiž nahrává rozšiřování plantáží koky, která se používá na ilegální výrobu kokainu. Prales navíc pomáhá vázat značné množství oxidu uhličitého, píše agentura Reuters.

Region Putumayo byl počátkem tisíciletí srdcem Američany podporovaného „Plánu Kolumbie,“ což byl program, který si kladl za cíl zničit výdělečné plantáže koky. Dnes je to už dvacet let a Kolumbie se v produkci kokainu drží stále na světové špici.

USA a Brazílie se dohodly na prevenci odlesňování. Napětí však panuje dál

Podle úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) se jen za loňský rok plantáže s kokou rozšířily o 43 procent, což dělá přes dvě stě tisíc hektarů. „Provincie se nachází ve velkém ohrožení, pěstování je rizikové,“ podotýká šéf Vize Amazonie, Jose Yunis. „Ti, kteří se pohybují na černém trhu s drogami, vydělané peníze investují do nákupů půdy a dalších farem a kolotoč praní špinavých peněz se dál točí,“ dodává.

Ne všichni zemědělci přemění odlesněnou půdu na drogové plantáže, část využívá rozsáhlé pozemky i pro chov dobytka. Podle Yunise je ale i tento přístup neefektivní a neudržitelný.

Lesů ubývá zvlášť od roku 2016, kdy kolumbijská vláda uzavřela smír s povstalci z organizace FARC. Ti dříve porost používali jako dobrý úkryt, proto stromy také bránili. Ukončení občanské války tak paradoxně vedlo jednak ke zvýšení nelegálního obchodu s drogami, jednak také mělo negativní vliv na životní prostředí.

V roce 2021 se rozměry odlesněných ploch v Kolumbii meziročně zvedly o 1,5 procenta na 170 tisíc hektarů, přičemž dvě třetiny se vykácely přímo v Amazonii. Podle dalších dat, která má vláda k dispozici, tvoří necelou pětinu drobní farmáři, kteří hledají místo pro chov dobytka.

Civilizace samy páchají sebevraždu. Ale vždy je cesta dál, říká egyptolog Bárta

Bojovníci FARC své domovy v divočině z většiny opustili a z řad domorodců už se nováčci do rebelských řad nerekrutují. Přesto komunitě mladá krev nadále odchází. Důvodem jsou pracovní nabídky, sbírat listy koky za více než dvojnásobek průměrné mzdy, je příliš lákavé.

„Někteří z našich mladých si vydělávají tak, že sbírají koku. V sázce je ale nenávratná ztráta naší kultury, komu předáme tradice a hodnoty? Kdo bude nosit tradiční oděvy?“ zamýšlí se Jasbleidy Olivo, která stojí v čele rezervace, jež se nachází dvě hodiny jízdy od čtyřtisícové kolumbijské Mocoy, hlavního města provincie.

Ingové ale naději neztrácejí, mnozí věří, že indiánskou kulturu zachrání výroba olejů, do které se pustili. Mladí mají tak důvod své rodiny neopouštět, a přesto si něco vydělat.

Když stát není

Boj proti drogám se vládě příliš nedaří, dokonce v některých venkovských oblastech žádný stát neexistuje, moc přebraly místní gangy. Mexický drogový kartel Sinaloa, který působí také v Putumayo, ukládá například tresty za porušení večerky nastavené na šestou večer. Místní rovněž tvrdí, že v některých odlehlejších oblastech zakazují lidem o všedních dnech pít alkohol.

Prcek si koupil mexického prezidenta. Cena vyšla na dvě miliardy korun

Prostředí, kde stát příliš velké slovo nemá, je těžké podrobit nějaké změně, proto je také masivní kácení stromů problém, jemuž obyvatelé těžko čelí.

Vláda prezidenta Gustava Petra, která je v úřadu od srpna minulého roku, se zapřísáhla, že se na ochranu deštného lesa zaměří. Svá slova podpořila dvěma sty miliony dolarů, které putovaly ze státní kasy na resort ministerstva životního prostředí.

Vládní činitelé plánují pomocí satelitního snímkování podchytit dvaadvacet oblastí, kde zaznamenali kácení stromů v největší míře. Podle Yunise je snahou vlády odlesňování seseknout na polovinu. Vláda chystá navíc i osvětu v oblasti vzdělávání, podporu finanční a environmentální gramotnosti. Také chtějí protlačit dotace pro zemědělce a chovatele dobytka na zachování lesního porostu.

„Tropický deštný prales pro nás musí být prioritou číslo jedna,“ uzavírá Yunis.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Z Helsinek až k polárnímu kruhu. Finnair posiluje lety za půlnočním sluncem

16. června 2024

Letecká společnost Finnair i v letošní sezoně bude létat z Helsinek do města Bodø na severu...

Tchaj-wan trápí nízká porodnost. Školy a univerzity zavírají, chybějí žáci

16. června 2024

Tchajwanské úřady se pro další léta obávají obrovského propadu hospodářské výkonnosti, který by...

Když ho nemůžeš porazit, sněz ho. Italové si zpestřili menu invazním krabem

16. června 2024

Ve Středomoří se kvůli oteplujícím se vodám přemnožil invazní druh kraba. Nemá přirozené predátory...

Cena uranu prudce roste. Stát se těžařskou velmocí touží Kanada

16. června 2024

Renesance jaderné energetiky způsobila celosvětovou uranovou horečku. Cena kovu vyskočila za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...