(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Míšina čokoláda

Řítíme se do čokoládové krize? Kakau hrozí do roku 2050 konec

  • 196
Zájem o čokoládu roste, její zásoby ale ubývají. Mohou za to nejrůznější škůdci a nemoci napadající náchylné kakaovníky i údajné globální oteplování. Některé studie označují situaci za kritickou a mluví o čokokalypse. Do roku 2050 by mohlo zaniknout až 90 procent kakaových plantáží.

Mezi hlavní producenty kakaa patří Pobřeží slonoviny a Ghana. Tyto západoafrické státy se však v posledních letech potýkají s několika problémy, které by mohly prodej čokolády omezit. 

Nejrůznější škůdci, plísně a nemoci devastují hektary kakaových plantáží. V červnu letošního roku museli zemědělci v Pobřeží slonoviny vykácet kolem 100 tisíc hektarů půdy s kakaovníky nakaženými rostlinným virem, aby zabránili dalšímu šíření, informoval portál Phys.org

Podle odhadů způsobují choroby a škůdci roční ztráty ve výši 30 - 40 procent celkové světové produkce kakaa, píše web The Conversation. Svou roli v úbytku náchylných kakaovníků hraje také údajné globální oteplování, kvůli kterému se mění ideální podmínky pro pěstování těchto plodů.

Nejhorší scénáře říkají, že do roku 2050 většina kakaových regionů kvůli nepříznivým podmínkám zanikne.

„Více než 90 procent kakaových plodů produkují drobní zemědělci bez moderních materiálů a postupů. Vše ukazuje na to, že v příštích letech budeme čelit deficitu kolem 100 tisíc tun ročně,“ citoval server The Sun generálního manažera společnosti Hardman Agribusiness Dougha Hawkinse.

Indonésie, třetí největší producent kakaa na světě, zaznamenala od roku 2010 snižující se sklizeň z důvodu špatného počasí a stárnutí stromů. Někteří farmáři tak přeorientovali svou činnost na pěstování kukuřice, gumovníků či palem, jejichž pěstování je více ziskové.

Zájem o kakaové výrobky ale neustále roste

Zájem o kakaové výrobky je přitom stále větší. Jedním z nejrychleji rostoucích trhů s čokoládou je Indie. V roce 2016 Indové zkonzumovali přes 228 tisíc tun čokoládových produktů, což je skoro o 50 procent víc než v roce 2011. Hlavním důvodem, proč je čokoláda poptávaná, je podle průzkumů víra Indů v její zdravotní účinky, píše server Quartz. Internet se hemží články o tom, že čokoláda přispívá ke snižování krevního tlaku, snižuje riziko diabetu a mnoho dalších.

Mezi největší čokoholiky patří také Švýcaři, kteří podle portálu Statista.cz v roce 2017 v zkonzumovali v průměru 8,8 kilogramů čokolády na osobu. 

Nejrůznější čokoládové značky a investoři se na situaci snaží reagovat a investují finance do modernizace a efektivnějšího zpracování. Výrobce cukrovinek Mars například v loňském roce investoval  jednu miliardu dolarů do vývoje odolnějších kakaovníků, které by přežily v teplejším počasí, informuje server USA Today