Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

American Express jako první míří do Číny. Získal licenci na přístup k trhu

  • 0
Společnost American Express získala od Čínské lidové banky licenci a bude v zemi nabízet své služby. Stane se tak první zahraniční karetní společností, která bude zpracovávat transakce v místní měně na jednom z největších světových trhů. Celý schvalovací proces se táhne už dva roky. Počáteční schválení totiž dostal American Express v roce 2018 a nyní je povinen zahájit službu v Číně do šesti měsíců.

Společnost American Express může být s výsledkem jednání spokojená. Schválení totiž přichází v době, kdy je situace mezi Čínou a Spojenými státy velmi vypjatá. Nepříznivé podmínky pro mezinárodní spolupráci mezi Čínou a USA přináší i koronavirová pandemie a nepokoje v Hongkongu. Čína chce však v letošním roce otevřít finanční trhy ve výši 45 bilionů dolarů a touží podpořit růst a přilákat do země zahraniční kapitál.

American Express by měl v Číně zpracovávat online i offline platební transakce a bude spolupracovat s předními čínskými poskytovateli takzvaných mobilních peněženek. „V rámci naší růstové strategie představuje tato spolupráce důležitý krok,“ říká generální ředitel společnosti American Express Stephen Squeri.

Na čínském trhu bude American Express čelit mnoha velkým domácím konkurentům na rozvinutém trhu poskytovatelů mobilních plateb, mezi ty nejzásadnější patří například WeChat Pay nebo Alipay. Podle společnosti iResearch je tento trh v Číně velmi populární a v roce 2018 proběhly v zemi mobilní transakce ve výši 190 bilionů jüanů, tedy asi 27 bilionů dolarů. Čína je tak největším trhem s mobilními peněženkami na světě.

Schválené působení v Číně by pro American Express mohlo zajistit lepší vyhlídky. V květnu firmě oproti loňskému roku klesly útraty na poskytnutých kartách o 30 procent, v březnu to bylo dokonce 45 procent. Akcie firmy klesly o 18 procent a společnost na ztráty z prvního čtvrtletí vyhradila 2,6 miliardy dolarů.

Kreditka místo půjčky. Číňané na ně nedosáhnou, tak „ždímají“ karty

Čína měla koncem září v oběhu 8,5 miliardy bankovních karet, více než 90 procent z toho bylo debetních. Popularita kreditních karet však v zemi narůstá, z velké části i kvůli tomu, že mnoho Číňanů nedosáhne na běžnou půjčku či úvěr.

První krůčky k otevření finančního trhu uskutečnila Čína v roce 2015, kdy povolila licencování zahraničních firem v zemi a ukončila tak monopol společnosti China UnionPay. V únoru téhož roku pak na scénu nastoupila společnost MasterCard, která licenci získala velmi rychle, společnost Visa si naopak celým procesem procházela velmi pomalu.

Povolení působnosti zahraničních karetních společností je součástí čínského plánu, který do budoucna znamená přístup i například pojišťovacích firem či investičních bankéřů. Na svou expanzi do Číny se tak postupně připravují i firmy jako je Goldman Sachs Group nebo BlackRock.