Kreditka místo půjčky. Číňané na ně nedosáhnou, tak „ždímají“ karty

  20:14aktualizováno  20:14
Zadlužení Číňané ve velkém začali pokrývat své závazky z kreditních karet. Pořizují si jich několik a maximálně využívají jejich limity. Když pak přijde čas na to, aby je splatili, pořídí si nové a postup opakují. Během posledního roku tak počet kreditních karet v Číně vzrostl o desítky procent.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Dvanáct z osmnácti vybraných středních a malých bank zaznamenalo loni nárůst počtu kreditních karet o více než 20 %, informuje agentura Reuters. Největší skok zažila Kuej-jangská banka (v anglickém přepisu Bank of Guiyang), která v současnosti eviduje o 63 % karet víc, než loni. Celkem v Číně vzrostl počet kreditních karet o cca 98 milionů kusů.

V Číně navíc začaly vznikat i semináře, na kterých se lidé dozvědí, jak z kreditní karty „vyždímat“ co nejvíce. „Když už nemáte, co dát do zástavy, a banky vám nechtějí půjčit peníze, jsou kreditní karty váš záchranný člun,“ zaznělo na jednom z nich. Vstupenky se na podobná setkání dají sehnat za v přepočtu asi 680 korun.

Triky s kreditními kartami se navíc podle Reuters už netýkají jen fyzických osob. Začínají se k nim uchylovat i některé malé firmy. Růst čínské ekonomiky totiž zpomaluje, a čím dál tím víc lidí a friem tak nemá na splácení svých dluhů. Ty dříve pokrývali právě díky hospodářskému růstu.

Devět let vylhaného růstu. Čína přifukovala statistiky, tvrdí studie

Čínské banky nově začínají předvádět také speciální typy kreditních karet, například s navýšenými limity. Kvůli podpoře tohoto druhu zadlužení se však také zvýšilo množství lidí, kteří dluhy z kreditních karet nezvládají splácet.

Zadlužování je přitom v Číně velký problém, obzvlášť mezi mladými lidmi. „Je to Pandořina skřínka,“ řekl Financial Times loni Lu Wej-tching ze společnosti Cuimi Technology. Ta se zabývá vymáháním dluhů od fyzických osob. „Množství spotřebitelských úvěrů roste příliš rychle,“ dodal Lu.

Kromě bank tak na této praxi vydělávají právě vymahači. K těm se sice banky uchylují až jako k poslední variantě, i přesto však jejich byznys rychle roste. „(Banka) vám ráda pomůže prodat dům nebo si půjčit online. V nejzazším případě vás představí lichvářům,“ řekl jeden ze zdrojů Reuters. Když ani tehdy dlužník nezaplatí, nezbývá bance nic jiného, než vymáhání. Některé ho provozují samy, stále více si jich však najímá externí firmy.

Jako příklad rostoucího vymahačského byznysu pokládají Reuters firmu Hunan Hao Xing Asset Management Co. Vznikla loni a soustředí se pouze na vymáhání dluhů z kreditních karet. V současnosti již zaměstnává přes 100 lidí ve čtyřech městech. Každý z nich si za měsíc může vydělat kolem 50 tisíc yuanů, což je asi 170 tisíc korun. Průměrný plat v Pekingu je přitom podle Reuters šestkrát nižší.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Kolik pracovat a přitom se nezbláznit? Jeden den v týdnu, doporučuje studie

Ilustrační snímek

V rámci výkonu zaměstnání je pro pozitivní vliv na duševní zdraví „nejúčinnější dávkou“ jeden pracovní den týdně. Práce...

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v úterý oficiálně zahájí kampaň před volbami v roce 2020, v nichž bude usilovat o...

Bezdomovec zachraňuje bezdomovce. Zaměstnává je ve svém knihkupectví

Ilustrační snímek

Hospodářská krize udělala z Leonidase Koursoumise bezdomovce. Sedmdesátiletý Řek se ale se svým osudem nesmířil a...

Najdete na iDNES.cz