Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Investování do komodit je výhodné | foto: Profimedia.cz

Centrální banky pomohou globální ekonomice třemi biliony

  • 43
Centrální banky nejvyspělejších zemí světa opět podpoří globální finanční systém mimořádným přísunem nových peněz. Většinu z toho dodá americký Fed, který poskytne celkem 200 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč). Přísun dodatečných peněz má zmírnit dopady úvěrové krize.

Opatření centrálních bank má uvolnit napětí, které na trzích v posledních měsících panuje. Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla toto opatření přinese více peněz na trh. Krok amerického Fedu je ale podle něj zároveň politický, protože je ovlivněn nadcházejícími volbami v USA.

"Od liberálně smýšlející banky s takovou tradicí bych to nečekal. Problém je v tom, že v rámci jednoho z těch opatření centrální banka de facto bere do zástavy papíry emitované proti rizikovým hypotékám," uvedl Michl. 

Pravděpodobnost, že v USA dojde do roka k recesi, je nyní podle Michla padesátiprocentní. Přitom ještě před měsícem byla čtyřicetiprocentní. Letošní růst HDP bude zřejmě nejnižší od poslední recese v roce 2001.

"Ke dnu půjde hlavně první čtvrtletí - to čekáme výsledek kolem nuly," dodal Michl.

Fed v rámci dodatečné podpory bankovního systému poskytne bankám celkem 200 miliard dolarů ve 28denních úvěrech; nyní takové úvěry zpravidla poskytuje pouze na jeden den. Rozšíří také možnosti zástav. Banky si mohou prostředky obstarat v aukcích, které začnou 27. března.

Britská centrální banka Bank of England 18. března nabídne bankám ve tříměsíčních půjčkách deset miliard liber (330 miliard korun) proti širší možnosti zástav než obvykle a další podobnou aukci uspořádá o měsíc později. Evropská centrální banka plánuje umístit na trh v dodatečné aukci 15 miliard dolarů v 28denních úvěrech.

Bank of England uvedla, že centrální banky skupiny G10 úzce spolupracují od prosincové dohody v Kapském Městě; tehdy oznámily, že budou koordinovaně posilovat likviditu na peněžních trzích, aby zmírnily úvěrové potíže.

Kurz dolaru na zprávu zareagoval silným růstem a oživil vůči japonskému jenu i euru. Prudce vzrostly také akciové trhy v USA i Evropě a jejich hlavní indexy vyskočily zhruba o dvě procenta. Ceny ropy pod vlivem oživení americké měny naopak klesly asi o dolar na barel.

Banky si vzájemně nevěří
Fed poskytuje peníze bankám i v rámci jiných programů a tento týden už rozšířil takzvanou termínovou aukční facilitu (TAF) z původních 60 miliard na 100 miliard dolarů. Peníze jsou k dispozici prostřednictvím aukcí, které se konají 10. a 24. března. Peníze z programu TAF se poskytují podle toho, jaký úrok zájemci nabídnou.

Na finančních trzích panuje od loňska značná nejistota, která způsobuje, že banky si vzájemně nevěří a odmítají si půjčovat peníze na běžný provoz.

Některé z nich tak mají problémy se zajištěním úvěrů pro své klienty, což vede k razantnímu růstu sazeb na mezibankovním trhu. Fed se zvýšením likvidity snaží tyto úroky snížit.

Za krizi důvěry mezi bankami primárně mohou problémy v části hypotečního trhu v USA. Vzhledem ke komplexnosti investičních nástrojů a strukturovaným produktům jsou některá aktiva vázána na méně kvalitní hypotéky, takže nákup takových produktů může být rizikový, aniž to banky předem vědí.

, ,