Bývalý šéf francouzské automobilky Renault Carlos Ghosn s manželkou Carole

Bývalý šéf francouzské automobilky Renault Carlos Ghosn s manželkou Carole | foto: Reuters

Boss automobilek má další problém, svatbu ve Versailles za firemní peníze

  • 33
V 90. letech vytáhl automobilky Renault a Nissan z dluhů a dostal je mezi nejvýznamnější značky v odvětví. V poslední době se však jméno Carlose Ghosna skloňuje spíše v souvislosti s majetkovou zpronevěrou. A nyní má někdejší vysoký manažer další problém. Na náklady firmy měl na zámku ve Versailles nelegálně pořádat svou vlastní svatbu i oslavu manželčiných narozenin.

Pro oslavu dvou životních milníků si bývalý předseda správní rady automobilek Renault, Nissan a Mitsubishi Carlos Ghosn vybral více než důstojné místo. Svatební hostina a o pět měsíců později i oslava 50. narozenin jeho druhé manželky Caroline se konaly přímo na francouzském zámku ve Versailles. 

„Když pozvete hosty na party, řeknou, že možná přijdou. Když je pozvete do Versailles, přijdou určitě,“ řekl Ghosn pro magazín Town & Country v roce 2017.

Kvůli nejasnému financování se po více než dvou letech o opulentní narozeninové akci inspirované filmem Marie Antoinetta znovu debatuje. Společnost Renault uvedla ve svém prohlášení, že Ghosn zneužil svého postavení pro osobní účely, informoval server CNN.

„Při provádění auditu 23. listopadu 2018 jsme zjistili, že sponzorský dar ve výši 50 tisíc eur pro zámek ve Versailles byl využit pro osobní účely pana Ghosna,“ stojí v prohlášení automobilky Renault. „Shromážděné důkazy je potřeba prověřit,“ dodává firma. Její vedení se proto rozhodlo celou záležitost předat francouzským státním orgánům. 

Sponzorský dar byl podle The New York Times určen na renovaci zámeckých prostor. Na oplátku byla automobilka oprávněna pořádat v místě firemní akce. Za tu se však svatba výkonného ředitele dá těžko považovat. V prohlášení zámku, který je od roku 1979 na Seznamu světového dědictví UNESCO, přitom stojí, že firma zamluvila některé prostory právě na den, kdy se konala svatba Ghosnových. 

Ve vazbě v Japonsku

Vedení Renaultu se na Ghosnovy finanční přešlapy zaměřilo poté, co byl manažer loni v listopadu zatčen na letišti v Tokiu. Od té doby je v Japonsku ve vazbě kvůli obvinění z podhodnocování osobních příjmů ve finančních výkazech a zneužívání firemního majetku. Podle jeho právních zástupců ho mohou japonské úřady držet ve vazbě až do zahájení procesu, který může začít i za šest měsíců (psali jsme zde). 

Ghosnovi v Japonsku hrozí až deset let za mřížemi a pokuta v přepočtu přes dva miliony korun. On však všechna obvinění označuje za křivá a nepodložená. Během rozhovoru s japonským zpravodajským serverem Nikkei Asian Review Ghosn uvedl, že se stal obětí „spiknutí a zrady“. Jiní představitelé společnosti Nissan ho prý chtějí zničit jeho plány na hlubší provázání automobilové aliance pod jednu holdingovou společnost.

Francouz a Libanonec brazilského původu začínal svou kariéru u výrobce pneumatik Michelin, kde působil na manažerských pozicích od roku 1978. Své zkušenosti zúročil v polovině 90. let, kdy společnosti Renault pod jeho vedením opět vzrostly zisky. „Zabiják nákladů“, jak se díky úspěchům začalo Ghosnovi přezdívat, pak v roce 1999 zachránil před bankrotem i japonskou automobilku Nissan. 

Automobilová aliance Renault–Nissan–Mitsubishi vznikla v roce 2016. O rok později vzrostl objem prodeje společností o 6,5 procent na 10,6 milionů prodaných vozů.