Britům se daří, proto EU chce 2,1 miliardy eur navíc. Nedáme, říká Londýn

  16:55aktualizováno  16:55
Evropská komise požaduje, aby Spojené království do společné unijní kasy do začátku prosince odeslalo navíc 2,1 miliardy eur, tedy zhruba 58 miliard korun. Britský premiér David Cameron však na summitu EU v Bruselu prohlásil, že něco takového rozhodně nepřichází v úvahu.

Britský premiér David Cameron. | foto: AP

Británie nesouhlasí s požadavkem Evropské unie na zaplacení dalších zhruba 2,1 miliardy eur do evropského rozpočtu, k němuž Evropská komise dospěla po zhodnocení vývoje ekonomik členských zemí za poslední období. Brusel označuje revizi evropského rozpočtu na základě vývoje HDP jednotlivých zemí za čistě technickou věc, kterou činí pravidelně.

„Jestli si někdo myslí, že ten účet prvního prosince zaplatím, tak jsou na omylu. Nestane se to,“ prohlásil Cameron na bruselském summitu EU. Částku, kterou Evropská komise požaduje, označil za naprosto nepřijatelnou. Unie by se podle něj k Británii neměla takto chovat a měla by vysvětlit, jak k částce došla.

Ministři financí EU se musejí mimořádně sejít, aby o věci diskutovali, dodal Cameron. O společném postupu již jednal se svým nizozemským protějškem Markem Ruttem, jehož země má do evropského rozpočtu v rámci vyrovnání přispět druhou nejvyšší částkou. Cameron vidí spojence i v Italech či Řecích. 

V Británii, kde v letošních eurovolbách zvítězila protievropská strana UKIP, jde o citlivé téma. Cameronovi se podle britských médií nelíbí, že by Londýn měl platit za to, že se jeho ekonomice dařilo lépe než dalším unijním zemím.

Premiér podle BBC prohlásil, že je rozhněvaný ze způsobu, jakým se k Britům EU chová. „Když vám dají takový účet s měsíční splatností, pomáhá to nějak britskému členství v Evropské unii? Ne, to jistě ne,“ citovala jej agentura Reuters.

Fotogalerie

Nová platba by zvýšila letošní britské náklady na členství v Unii přibližně o 20 procent. Ministerský předseda je podle britských médií popuzen o to více, že Francie má v rámci téže rozpočtové korekce obdržet přes miliardu eur, nejvíce ze všech členských zemí.

Česká republika by v rámci vyrovnání měla naopak obdržet přibližně 21,7 milionu eur. Předseda české vlády Bohuslav Sobotka však zároveň připomněl, že Česko letos čeká vyšší odvod do evropského rozpočtu. „Počítáme s tím, že by se to v zásadě mělo zkompenzovat,“ řekl novinářům při odchodu ze summitu. Zdůraznil též, že rozhodnutí plyne z údajů evropského statistického úřadu Eurostat a na summitu podle něj zazněla jasná podpora nezávislosti této instituce.

.

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Na opravu Notre-Dame se sešly stovky milionů eur. Pomoc slibuje i Česko

Katedrála Notre-Dame v Paříži je v plamenech. Propadla se střecha a zřítila...

Požárem zdevastovaná pařížská katedrála Notre-Dame mobilizuje finanční dárce nejen ve Francii. Podporu přislíbily...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Najdete na iDNES.cz