Český premiér Petr Nečas s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem

Český premiér Petr Nečas s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem | foto: AP

Brusel chce Česku stopnout 20 miliard, průšvihy pocítí státní rozpočet

  • 247
Je tu první sankce Bruselu za špatné spravování evropských peněz. Evropská komise sice na konci července obnovila po čtyřech měsících zastavené proplácení dotací evropských fondů, ale ty nejtěžší případy nesrovnalostí za desítky miliard řešila zvlášť. Česko tak může přijít až o 20 miliard.

Evropská komise odmítá proplatit více než desetinu peněz v projektech v dopravě, životním prostředí a v Ústeckém kraji. Nově, zřejmě v reakci na vyšetřování hejtmanských zásahů do čerpání fondů ve středních Čechách, ještě zastavila proplácení peněz v programu Rybářství.

U tří nejproblematičtějších operačních programů navrhuje Česku neproplatit 19,8 miliardy korun, zjistila MF DNES od informovaného zdroje. Čeští vyjednavači ještě Komisi přesvědčují o snížení částky.

"Jednání stále probíhají. Záměr je najít shodu co nejdříve, aby Evropská komise uvolnila platby u operačních programů ještě letos," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Nejhůře je na tom program Doprava. Tam jde o 12,5 ze 170 miliard, které Česko může vyčerpat v sedmiletém rozpočtu. Bruselu se nelíbila dostavba dálnice D8, most v Kolíně nebo silnice v Nymburku kvůli předražení či manipulaci se zakázkami. Jde o stavby, které řídilo ministerstvo ještě pod vedením ministra Aleše Řebíčka. Ministerstvo dopravy zatím odmítá výsledky auditu potvrdit.

O celou částku Česko nemusí přijít, protože si ji může z Bruselu vytáhnout dalšími projekty. Fakticky se tato částka promítne celá nebo v menší míře do státního rozpočtu až se zpožděním.

"Ztráta letošního rozpočtu se v současnosti nedá určit. Případná korekce se vztahuje jak k příjmům letošního rozpočtu, tak k rozpočtu příštího roku, ale zejména let předchozích, kvůli systému předfinancování," dodává mluvčí Jakob.

Dvanáctiprocentní chybovost

Sám ministr tuto neděli připustil, že se deset miliard do rozpočtu negativně promítne příští rok. "Mohlo by se stát, že v letošním roce bude proplaceno (z Bruselu, pozn. red.) o 10 miliard méně, které se účetně objeví až v roce příštím," řekl v neděli v ČT ministr Kalousek. Ze 17 operačních programů našel Brusel potíže celkem u sedmi a jejich proplácení dočasně zablokoval. U největších z nich, tří výše zmíněných, vyčíslila Komise chybovost na 12 procent. A ta nehodlá proplatit státu za to, že užití peněz správně neohlídal.

Znamená to, že stát zaplatil projekt a teď z Bruselu nedostane celou částku. Peníze tedy budou chybět na jiné silniční stavby. "Nestihnou-li se kvůli průtahům proinvestovat evropské dotace, neznamená to konec stavby. V takovém případě bude dálnice dostavěna z národních zdrojů. Prostředky pak budou scházet na stavbu obchvatů měst a jinou infrastrukturu," říká mluvčí Martin Novák.

Další tři miliardy hodlá Brusel stáhnout z programu Severozápad (Ústecký kraj), který je pod drobnohledem policie, a 4,3 miliardy z programu Životní prostředí, u kterého dosud není čerpání oslnivé.

Když se nepodaří najít užitečné projekty na čerpání z tohoto programu, je ještě šance peníze po domluvě s Komisí převést jinam. Komise zostřila dohled nad Českem i poté, co policie zatkla středočeského hejtmana Davida Ratha.

Ironií osudu je, že Komise stopla v červenci proplácení projektů ze středních Čech kvůli financování opravy zámku v Buštěhradě, i když zámek vůbec o evropské fondy nežádal. Vzhledem ke zvěstem o nedostatku peněz v pokladně EU to vypadá jako záminka.

To však Brusel odmítá. "Komise měla pochyby o fungování řídících a kontrolních systémů programu obecně," uvedla Sinéad Meehanová, mluvčí Komise, s tím, že vyšetřování Buštěhradu je utvrdilo v tom, že mají správné informace o systému.