Britové  na promenádě v přímořském městě městě Bexhill. (Velká Británie, 26....

Britové na promenádě v přímořském městě městě Bexhill. (Velká Británie, 26. červenec 2020) | foto: Profimedia.cz

Británie vyhlásila válku obezitě, zakáže reklamy na nezdravá jídla

  • 61
Spojené království má problém. Jmenuje se obezita. Již před pandemií byl obézní každý třetí Brit. A během karantény počet lidí s nezdravou váhou ještě vzrostl. Tamní vláda proto přistoupila k drastickému řešení – zakázala televizní i online reklamy na nezdravá jídla, v obchodech je odsunula od pokladen a přikázala výrobcům, aby nezdravé potraviny označovali.

„Hubnutí je těžké. S drobnými změnami se však všichni můžeme cítit zdravější a víc fit.“ Těmito slovy britský premiér Boris Johnson uvedl opatření proti obezitě, která jeho vláda plánuje zavést v příštích dnech. Jejich cílem je podle Johnsona kromě obecného zdraví také to, aby se zlepšila odolnost lidí proti covid-19, informuje agentura Bloomberg.

Nově tak budou muset před devátou večerní z televize i online prostředí zmizet reklamy na jídla, která mají zvýšený obsah cukru, tuků nebo soli. Vláda také plánuje, že zakáže obchodníkům, aby takové zboží prodávali v rámci akcí typu „1+1 zdarma“ a odstranili ho ze strategických prodejních míst u pokladen.

Omezení se však netýkají jen reklamy a supermarketů. Řetězce restaurací, které mají více než 250 zaměstnanců, budou muset v jídelních lístcích uvádět kalorické hodnoty nabízených pokrmů, doplňuje list The Guardian. Vláda pak také zvažuje, že by se v budoucnu podobně musely označovat i alkoholické nápoje. Ty u většiny Britů tvoří až 10 procent kalorického příjmu.

Zdravotníci se radují, reklamky smutní

Tamní experti na zdravotnictví vládní krok zpravidla vítají. Některým však nepřijdou dostatečně přísná – obezitu v Británii totiž dlouhodobě označují za časovanou bombu. Trpí jí téměř každý třetí Brit, nadváhu má přes 60 procent tamních dospělých a během pandemie koronaviru tato čísla dál rostla.

„Je tu riziko toho, že se opět budeme příliš soustředit na osobní odpovědnost jednotlivců,“ uvedl prezident Královské lékařské komory profesor Andrew Goddard. Podle něj totiž nové zákazy neřeší zásadní problém obezity – většinou jí trpí lidé z nižších sociálních vrstev, kteří se budou nezdravě stravovat i nadále. „Už jsme to zkoušeli a víme, že to prostě nefunguje. Klíčem k boji s obezitou je společná odpovědnost lidí a státu,“ dodal.

Opatření se naopak nelíbí reklamním společnostem a supermarketům. „Jsme z toho velmi zklamaní,“ uvedlo například sdružení reklamních firem ISBA. „Rodiny nakonec utratí více a malé obchody nebudou moci cílit na lokální zákazníky online reklamami, na kterých jsou mnohdy závislí,“ dodalo. Nejmenovaný řetězec supermarketů pak pro BBC zákazy označil za ránu pod pás a facku jejich odvětví.

Koronavirus měl u Johnsona těžký průběh, protože trpí nadváhou, tvrdí lékař

Johnsonova otočka

Rozhodnutí omezit tímto způsobem prodej nezdravých jídel je přitom pro Johnsona otočkou o 180 stupňů. Ještě před rokem se netajil tím, že je proti tomu, aby se ze státu stala chůva. Tvrdil, že měnit stravovací návyky lidí rozhodně nehodlá. Jeho předchůdci, Theresa Mayová i David Cameron, přitom na přípravě podobných opatření pracovali.

Podle Bloombergu může za náhlou změnu Johnsonova názoru nejspíš i jeho „blízký střet se smrtí“. Koncem března se totiž sám nakazil koronavirem a v dubnu byl hospitalizován. Podle lékařů u něj přitom měl covid-19 tak těžký průběh právě proto, že trpí nadváhou.

A tuto hypotézu potvrzují i jeho vlastní slova. „Obezita je jedním z prvků, které přispívají ke smrtnosti,“ uvedl v pondělí pro BBC. „Hubnutí je jednou z cest jak každý z nás může snížit riziko, které pro něj koronavirus představuje,“ dodal. I díky němu by pak podle něj mohla země omezit dopady případné druhé vlny pandemie.