ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bitcoinu vyrostla konkurence. Kryptoměna Solana za rok zdražila 70násobně

  • 30
Letošním šampionem mezi deseti největšími virtuálními měnami je Solana. Kurz tohoto nováčka na kryptoměnovém trhu, který zatím funguje dva a půl roku, se loni v říjnu pohyboval kolem dvou dolarů. Nyní se obchoduje za více než 160 dolarů. Popularitu kryptoměny táhne rychlejší a levnější zprocesovávání transakcí než nabízí konkurence.

Letošní raketový vzestup kryptoměny Solana nabral na obrátkách v polovině srpna. Během několika týdnů kurz posílil ze zhruba 50 amerických dolarů až na dosavadní rekord z 9. září, kdy se v jednu chvíli měna obchodovala za 210 dolarů. Nováčka na trhu s virtuálními měnami to katapultovalo do top desítky. V polovině října je Solana s celkovou tržní kapitalizací 46 miliard dolarů sedmou největší kryptoměnou na světě, vyplývá z údajů serveru Coinmarketcap.

Zdroj: Investing.com

Všímají si toho i čeští investoři do kryptoměn. „V druhé polovině letošního roku investoři nejvíce věřili solaně, která mezi půlkou července a začátkem září vzrostla téměř desetinásobně. Zisk ve výši tisíc procent za dva měsíce, to je velké lákadlo pro celou řadu spekulantů, protože touha po rychlém zbohatnutí je jedním z motorů růstu oblíbenosti kryptoměn,“ uvedl začátkem měsíce šéf prodeje investiční společnosti Wood & Company Petr Beneš.

Prudký nárůst popularity virtuální měny ji však způsobil i problémy. V polovině září solaně kvůli vysokému počtu transakcí spadla síť, což spustilo menší výprodej a srazilo její kurz. Po zhruba 17 hodinách se vývojářům podařilo problém odstranit a kryptoměna posléze ztráty dohnala.

Blockchain

Speciální databáze, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie slouží jako účetní kniha mnoha kryptoměn. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím.

Zpracovávání transakcí má být jednou z výhod solany proti ostatním kryptoměnám. Její vývojáři uvádějí, že síť fungující díky technologii blockchain zpracovává přes dva tisíce transakcí za sekundu a průměrný poplatek za jednu transakci činí 0,00025 dolaru. Pro srovnání, druhá největší kryptoměna ethereum zvládá zhruba 15 transakcí za sekundu a průměrný poplatek se nyní pohybuje kolem čtyř dolarů.

Právě ethereum bývá uváděno jako hlavní konkurent solany kvůli tomu, že se využívá ke stejným účelům. Například ke službám tzv. DeFi, neboli decentralizovaného financování fungujícího díky technologii blockchainu. DeFi platformy umožňují lidem si vzájemně půjčovat peníze, spekulovat na ceny aktiv nebo sbírat úroky z kryptoměn uložených ve speciálních peněženkách, co fungují podobně jako spořící účty. Veškeré procesy, které by u „klasických” peněz zprostředkovávaly banky, makléři nebo burzy, běží u DeFi v kryptoměnách automatizovaně bez nutnosti účasti třetí strany.

Chytré kontrakty a NFT

To vše díky blockchainu, který funguje jako neměnná účetní kniha a obsahuje záznamy o kryptoměnových transakcích, které nelze nijak pozměnit či zfalšovat. Většina DeFi platforem je vybudována na blockchainu etherea, protože umožňuje uzavírat tzv. chytré kontrakty, což je v podstatě počítačový kód, který se automaticky spustí, když jsou splněny určité podmínky. V tomto ohledu by měla být solana oproti ethereu praktičtější díky rychlejšímu a levnějšímu zprocesovávání digitálních transakcí.

Čína vyhlásila otevřenou válku kryptoměnám, prohlásila transakce za ilegální

ilustrační snímek

Další oblastí, kde by díky tomu mohlo využívání solany nahradit využívání etherea je podle agentury Bloomberg trh s „nezaměnitelnými tokeny” NFT. To jsou umělecká díla (obrázky, animace, videa, zvukové klipy či jakékoli jiné digitální soubory), jejichž hodnota pramení z digitálního otisku v blockchain databázi, který potvrzuje, že dané dílo je zcela unikátní.

„Solana nesmírně těží z rostoucí mánie kolem NFT,” říká šéf kryptoměnové úvěrové společnosti Nexo Antoni Trenchev. Tržby z prodejů NFT dosáhly v první polovině letošního roku 2,5 miliardy dolarů, zatímco ve stejném období loni to bylo pouze 13,7 milionu dolarů.

Společnost Solana Labs, která stojí za softwarem kryptoměny, už přilákala investice ve stovkách milionů dolarů. V červnu oznámila, že získala finanční injekci 314 milionů, hlavně od amerických investičních firem Andreessen Horowitz a Polychain Capital.