Investiční banka Lehman Brothers.

Investiční banka Lehman Brothers. - Lehman Brothers | foto: Profimedia.cz

Americká Lehman Brothers žádá o ochranu před bankrotem

  • 15
Významná americká banka Lehman Brothers je před bankrotem. O víkendu se pro investiční ústav nepodařilo najít kupce a banka proto požádala o ochranu před věřiteli. Americká centrální banka Fed se narůstající problémy snaží hasit zavedením řady opatření. Problémy v USA dnes otřásly také pražskou burzou.

Lehman Brothers je nyní v režimu ochrany před věřiteli, který brání náhlému pádu banky. K tomuto kroku ústav přistoupil po víkendovém jednání představitelů státních institucí s šéfy největších bank. Ochrana se nevztahuje na makléřské aktivity a některé další divize.

Kromě Lehman Brothers hlásí problémy i největší světová makléřská společnost Merrill Lynch & Co. Společnost, kterou ohrožuje hypoteční a úvěrová krize, koupí za zhruba 50 miliard dolarů (841 miliard korun) druhá největší americká bankovní skupina Bank of America. - čtěte Bank of America koupila Merrill Lynch

Fed zasahuje
Americká centrální banka se snaží zmírnit dopad krize. Vůbec poprvé ve své historii začne přijímat akcie jako zástavu za mimořádné půjčky v hotovosti. Deset největších světových bank se rovněž dohodlo na vytvoření rezervního úvěrového fondu se 70 miliardami dolarů.

Lehman Brothers se do problémů dostala kvůli špatným investicím do realit. Investiční banka nyní zkouší prodat své makléřské aktivity a tvrdí, že je prodej divize správy investic v pokročilých jednáních.

Analytici říkají, že se Fed čím dál více pasuje do role věřitele poslední instance pro investiční banky, které se dostanou do vážných potíží. A dodávají, že se centrální banka zřejmě nebojí, že by finanční systém zkolaboval, přestože se jím šíří následky problémů s nesplácenými podřadnými hypotékami.

Banka je dosud největší obětí krize
Lehman Brothers je zatím největší obětí úvěrové krize, která trvá v USA už přes rok. Krize nedávno postihla také nejvýznamnější poskytovatele hypoték v USA - Fannie Mae a Freddie Mac. Na jejich záchranu vláda uvolnila 25 miliard dolarů - čtěte Hypoteční banky má zachránit finanční injekce státu

Kroky Fedu jsou další z řady razantních akcí, kterými se snaží udržet trhy likvidní v době, kdy rostoucí sumy nesplácených hypoték přiměly banky odmítat půjčovat peníze. V březnu Fed například dal k dispozici hotovost, aby usnadnil převzetí Bear Stearns gigantem JPMorgan Chase. Učinil tak v obavách, že by kolaps problematické investiční banky mohl vyvolat krizi v celém systému.

V případě Lehman Brothers ale centrální banka odmítla dát k dispozici peníze daňových poplatníků. Po třech dnech intenzivních krizových jednání ale zajistila, aby byla následná rizika z kolapsu minimální, napsaly agentury Reuters a AP.