Airbus A340-300. Ilustrační snímek

Airbus A340-300. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejbohatší Rus si koupil největší byznys tryskáč v Evropě

  • 160
Takového synka by si přál každý rodič. Po tátovi pojmenuje nový tryskáč, po mámě jachtu. Nejbohatší Rus současnosti Ališer Burchanovič Usmanov pojmenoval své nové letadlo Airbus A340-300 v úpravě pro soukromé účely Burchan po svém otci, prokurátorovi v bývalé socialistické svazové republice Uzbekistán.

Tátovo jméno, v anglickém přepisu Bourkhan, se skví zlatým písmem na břiše obřího letounu, který komerční aerolinky používají na dálkových linkách obvykle pro 295 lidí. Na kolik míst si nechal osmapadesátiletý Usmanov upravit vnitřní uspořádání, ruská média neinformovala, podle deníku Izvestija ho letadlo s úpravami přišlo minimálně na 350 milionů dolarů (přes sedm miliard korun).

Označení letadla, které je vyvedené v odstínech hnědé a bílé, je M-IABU. Podle deníku je první písmeno místem registrace, britský daňový ráj ostrov Man, a zbytek anglickou šifrou "Já, Ališer Burchanovič Usmanov".

"Je to jednoznačně největší byznys jet (tryskáč) v Rusku a zřejmě v celé Evropě," řekl agentuře Bloomberg Oleg Pantělejev, redaktor ruského webu o letadlech Aviaport.ru. Usmanovův "kolega", miliardář Roman Abramovič létá s Boeingem 767 a ruský prezident Vladimir Putin využívá Iljušin Il-96. Oba jsou menší než Usmanovovo letadlo.

Český podnikatel Petr Kellner létá upraveným Boeingem 737-700 BBJ, do kterého se původně vměstnalo 149 lidí, po úpravě na soukromý tryskáč jen 20 cestujících.

Se čtyřmi motory se ve vzduchu cítí líp

Hlavním důvodem, proč si Usmanov objednal tak velké letadlo, je bezpečnost. Prý se se čtyřmi motory cítí ve vzduchu bezpečněji. Usmanov si podle Izvestijí také zadal výrobu jachty v hodnotě sta milionů dolarů (dvě miliardy korun), která se bude jmenovat po jeho matce Dilbar.

Ruský miliardář je podle posledního žebříčku časopisu Forbes 28. nejbohatší člověk na světě a nejbohatší Rus s majetkem v hodnotě 18,1 miliardy dolarů. Základem jeho bohatství je podíl ve společnosti Metalloinvest, která v Rusku a bývalých svazových republikách vlastní řadu oceláren, železáren a rudných dolů.

Zároveň však šéfuje Gazprominvestholdingu, investičnímu křídlu státem ovládaného plynárenského obra Gazprom.

Ruský boháč investoval do Facebooku i anglického fotbalu

V posledních letech investoval do ruských médií, skoupil například podíly od Borise Berezovského, významného Putinova kritika žijícího v exilu v Londýně. Loni po ruských volbách, které provázely až překvapivě silné protiputinovské protesty, vyhodil kvůli "porušení etického kodexu" z vydavatelství Kommersant vydavatele a šéfredaktora kritizujícího manipulaci s hlasováním.

Usmanov se projevuje i jako velmi bystrý a úspěšný investor. Je třetinovým podílníkem v ruské investiční skupině Digital Sky Technologies (DST), která je významným a časným investorem do internetu, sociálních sítí a nově vznikajících projektů.

V roce 2009 DST investovala 200 milionů dolarů do Facebooku, za což získala téměř dvouprocentní podíl v populární sociální síti. Při vstupu Facebooku na burzu Rusové prodali většinu podílu za 1,7 miliardy dolarů. Podle kalkulací agentury Bloomberg z toho Usmanov získal 1,4 miliardy. Usmanovův mluvčí a skupina Metalloinvest komentovat majitelovy investice odmítli.

Usmanov byl v roce 1980 odsouzen a uvězněn za uplácení, v roce 2000 byl rehabilitován s tím, že se čin nikdy nestal. Je prezidentem Mezinárodní šermířské federace a spolumajitelem londýnského fotbalového klubu FC Arsenal.