Zvláštní situací vyžadují speciální režimy

Lidské oko to má jednoduché. Řídí ho mozek, který většinou dobře ví, co ho v obraze zajímá. Snadno může zaostřit na správné předměty nebo určit, zda jsou důležitější objekty světlé nebo tmavé. Elektronika kamer je na tom hůře.

Většinou se očekává, že důležitá informace je ve středu obrazu, proto nejstarší typ ostření byl bodový. Ale co když filmujete dvě postavy, které jsou po krajích snímaného obrazu? Videokamera se většinou pokusí zaostřit na střed, což při malé hloubce ostrosti znamená, že postavy budou rozostřené.

Naučte se s kamerou zacházet
Zatímco pro běžné snímání postačí standardní nastavení videokamery, pokud chcete dosáhnout lepších výsledků, je dobré využít speciálního nastavení, takzvané expoziční automatiky. Při ní se kamera nastaví do režimu, který je pro daný typ scény nejvhodnější.

Minimálně několik režimů obsahuje každá kamera. Při režimu "portrét" se maximálně otevře clona kamery, což způsobí malou hloubku ostrosti. Výsledkem bude, že objekty v popředí budou ostré, vzdálenější pozadí bude rozostřené, čímž popředí získá na důležitosti. Tento režim se uplatní hlavně v exteriérech.

Režim "sport" slouží pro zaznamenávání rychlých dějů tak, aby byly ostré. Kamera nastaví velice krátké časy, čímž zajistí správné snímání například běžících lidí.

Jak se vyrovnat se světlem?
Důležitý je režim "velké kontrasty", který umožní lépe zaznamenat například postavu na sněhu, na vodě a podobně. Běžně by se kamera pokusila správně zaznamenat jenom dominantní část (sníh, vodu), takže postava člověka by vyšla jako tmavá skvrna.

Nastavením režimu velké kontrasty se zdůrazní postava a pozadí se potlačí. Naopak při jasném osvětlení osoby, například v ateliéru, by mohla automatika vyvažovat scénu a zvýrazňovat tmavé plochy, proto se používá režim "bodové osvětlení".

Neméně důležitý je režim "nedostatečné osvětlení", také označovaný jako 0lx, noc a podobně, který zvyšuje citlivost snímače a zařazuje delší časy, aby kamera snímala něco víc než jenom černou tmu. Podobných režimů obsahují digitální kamery spoustu.

Důležitá je například vyvažovací automatika, která se stará, aby bílá barva pokud možno vždy vycházela jako bílá a neměla jednou nádech do modra a podruhé do růžova.


Témata: Test iDNES.cz