Při výběru prkna je důležité vzít v úvahu, kde budete jezdit. Ilustrační foto

Při výběru prkna je důležité vzít v úvahu, kde budete jezdit. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vyberte si správný typ snowboardu

Tuzemské obchody nabízejí spoustu snowboardů všemožných značek, od firem, které se specializují pouze na snowboardové vybavení, až po obrovské multisportovní koncerny, které vidí ve snowboardingu jen finančně štědrou budoucnost.

Je na každém, které značce věnuje své sympatie. Ti, kteří se honí za světově proslulými značkami, by možná měli vědět, že tuzemské firmy drží se světem úspěšně krok v kvalitě. Výhodou takové koupě je navíc nižší cena a zároveň lepší dostupnost výrobce v případě reklamace.

Snowboard rozhodně není lacinou záležitostí. Ceny prken se pohybují zhruba od 5000 do 25 000 korun a kvalitativní rozdíly jsou dost velké. Pokud na prkně teprve začínáte a nejste rozhodnuti, že zrovna snowboardingem strávíte zbytek života, nemá cenu investovat nejvyšší částku.

Na druhou stranu při koupi příliš levného, a tedy nekvalitního prkna si na sněhu moc neužijete a navíc riskujete problémy s reklamací.

Vybírejte podle toho, kde budete jezdit
Při výběru snowboardu je důležité brát v potaz jízdní styl, který vám nejvíce vyhovuje, a vaše tělesné rozměry - tělesnou váhu, výšku a velikost nohy. Pokud víte, že budete celé dny jezdit ve snowparku nebo dovádět na sjezdovce, kupte si freestylový snowboard.

Dalším typem je takzvaný allround board. Je to univerzální prkno, na kterém se jezdí dobře ve snowparku, a zároveň se nemusíte bát, že by zklamalo v prašanu mimo sjezdovku.

Čistě freeridová prkna vám naopak nezaručí nejlepší jízdní vlastnosti v parku,zato při jízdě prašanem v neupraveném terénu si budete libovat. Jsou delší, širší a mají menší vykrojení.

Prkno by mělo být o něco menší, než snowboardista
Obecně se dá říci, že by prkno mělo dosahovat někam mezi bradu a nos. Když je o něco vyšší, nevadí to tolik, jako když sahá jen po prsa. Kdo chce jezdit spíše po sjezdovkách či ve snowparku, měl by si pořídit kratší prkno (po bradu). Kdo si chce užívat i prašanové lázně, měl by si vybrat o něco delší (po nos).

Špička ani pata nesmí přečnívat
Laik si většinou při nákupu neuvědomuje, že musí počítat také s velikostí bot. Špička ani pata totiž nesmí jít přes hrany prkna. Snaha o pořádné vyříznutí oblouku by v takovém případě skončila nepříjemným pádem nebo i ošklivým zraněním.

Ani příliš tvrdé, ani měkké
Každému vyhovuje jinak tvrdé prkno. Obecné pravidlo ale říká, že prkno by nemělo být ani příliš měkké, protože pak v oblouku nedrží, ani moc tvrdé, neboť hrana není v dostatečném kontaktu se sněhem.

Nebojte se v obchodě tuhost vyzkoušet tím, že zatlačíte rukou na prostředek prkna tak, aby se ve střední části co nejvíce ohnulo. Nemělo by to jít úplně snadno, ale po uvolnění by se měl snowboard zase rychle narovnat. Jen tak poznáte, jak je prkno tvrdé.

Nejdražší jsou grafitové skluznice
Jsou různé typy. Extrudovaná je nejtvrdší a nejméně náročná na údržbu. Nejpoužívanější sintrovaná je středně tvrdá a vyžaduje častější voskování. Existují ještě grafitové skluznice, které jsou velmi rychlé, ale také pořádně drahé.

Nejkvalitnější prkno má dřevěné jádro
Snowboardy se od sebe kvalitativně, a tedy i cenově, liší hlavně materiálem jádra. Nejkvalitnější snowboardy mají jádro dřevěné, přičemž u těch nejlepších dřevo vyplňuje celou délku i šířku prkna. Jádra úplně nejlevnějších prken jsou vyplněná pěnou, ta se však v poslední době už používá spíše pro dětské modely.

Doporučená váha: Většina seriózních značek udává u svých modelů doporučenou hmotnostní kategorii jezdce. Měli byste se jí řídit. Pokud nebudete rozdělení do kategorií respektovat, prkno se začne chovat jinak, znepříjemní vám jízdu, nebo ho dokonce poškodíte. S reklamací pak nejspíš nepochodíte.

Slovníček

freestyle - ježdění ve snowparku na různých překážkách, "blbnutí" na sjezdovce, nejhravější a nejrozšířenější část současného snowboardingu
freeriding - ježdění mimo sjezdovky, ve velkých horách jízda v prašanu
all-round prkno - univerzální snowboard pro snowpark i volný terén (bývá také označován jako all-mountain nebo freestyle/freeride)
stance - udává nastavení úhlu předního a zadního vázání a vzdálenost mezi oběma
sidecut radius - poloměr vykrojení snowboardu; čím větší číslo, tím menší vykrojení; snowboardy s velkým vykrojením jsou lépe ovladatelné a mrštnější, jsou tedy vhodné pro freestyle, prkna s malým vykrojením jsou stabilní v dlouhých zatáčkách a hodí se spíše do prašanu
snowpark - část horského areálu se speciálními překážkami (skoky, U-rampa, raily atd.) věnovaná snowboardistům a freestyle lyžařům
halfpipe, U-rampa - koryto ve tvaru U, dlouhé 100 až 50 metrů na sklonu svahu 15 až 20 stupňů; stěny rampy jsou vykrojené tak, aby jezdec po odrazu z horní hrany mířil zpět do rampy, a ne ven
rail, handrail, jib - různé typy zábradlí