Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Televizor je radno vybírat podle velikosti obrazovky

  11:53
Dnešní trend diktuje: kupte si velký televizor. Je kvalitnější a při sledování zajistí nevšední zážitky. Výrobci se snaží velkoplošnými televizory vytvořit v domácnostech iluzi kina. Před nákupem nového televizoru je však nezbytné důkladně se rozmyslet, jaký typ zvolit. Ne každému totiž vyhovuje totéž.

Nejdůležitějším kritériem pro velikost obrazovky, která je udávána rozměrem úhlopříčky, je to, ve které místnosti a odkud bude televizor sledován. Na televizor by se měl člověk dívat ze vzdálenosti, která je rovna dvou až sedminásobku délky úhlopříčky obrazovky.

Pokud někdo tráví u televize více času, vzdálenost od přístroje by se měla rovnat přinejmenším trojnásobné délce úhlopříčky. Na kvalitě a velikosti obrazovky závisí výsledný obraz i komfort při sledování programu.

U obrazovek s větší úhlopříčkou nastupuje trend širokoúhlých televizorů s poměrem stran 16:9. Tento typ obrazovek je vhodnější pro sledování filmů, které jsou v kinech promítány v širokoúhlém formátu, a pro tituly z DVD disků. Při klasickém televizním vysílání je možné přepnout obrazovku do režimu 4:3.

Pro běžného diváka, který sleduje převážně televizní vysílání nebo programy z videa, úplně postačuje tradiční tvar televizoru s formátem 4:3, na kterém je možné v mnoha případech přepnout i širokoúhlý režim.

50 Hz, nebo 100 Hz?

Pro čistotu výsledného obrazu je také důležité, v jaké frekvenci televizor pracuje. Základní televizory pracují na frekvenci 50 Hz; odtud název "padesátihertzová televize". Kdo chce však kvalitnější televizor, nechť si koupí "stohertzový". Tato technologie se vyplatí zejména u velkých přístrojů. Podmínkou je však výborný signál. Kvalita takové televize je mnohem vyšší, čemuž odpovídá i cena.

Jaké značky televizorů lidé nejlépe hodnotí
Sony 28%
Tesla 15%
Philips 11%
Panasonic 10%
Thomson 7%
Grundig 6%
Poznámka: S rostoucím věkem preference Sony klesají. Preference Tesly stoupají s rostoucím věkem a s klesající výší sociálně­ekonomického postavení domácnosti. Na otázku odpovídali respondenti spontánně, bez nápovědy. Při průzkumu byla použita metoda kvótního výběru na populaci ve věku 15 ­ 69 let. Pramen: AISA, srpen 2001
Mono, nebo stereo?

Televizory s monofonní reprodukcí zvuku jsou dnes už jen mezi modely s malými úhlopříčkami (do 63 cm). Větší televize už mají zabudovaný stereofonní systém. Jen některé, hlavně hudební programy jsou však vysílány stereo, stereofonně jsou nahrány vesměs i videokazety z půjčoven.

Důležité pro výběr přístroje je i to, jestli k němu připojený videomagnetofon je monofonní, nebo stereofonní. DVD nosiče mají kromě stereofonního zvuku také zvuk prostorový. Stereo zvuk je výhodný až u televizorů s větší úhlopříčkou obrazu.

Ostatní vybavení

Dálkový ovladač by měl být dostatečně přehledný, s velikostí tlačítek pro pohodlné ovládání televizoru. Zejména tlačítka základních funkcí, nastavení hlasitosti a přepínání programů by měla být větší. Ovladač musí mít snadný přístup k bateriím a tvarem by měl být přizpůsoben snadnému držení a manipulaci.

Nezbytnou součástí televizoru musí být i vstupy a výstupy audio a video signálů. Přístroj je většinou vybaven na zadní straně SCART zásuvkou pro připojení videorekordéru (některé modely mají dvě zásuvky). Pro ty, co to potřebují, musí mít televize i S-­video (video vstup formátu S-VHS) vstup a další video a audio vstupy pro snadné připojení videokamery. Výhodný je stereofonní audio výstup pro připojení zesilovače nebo také výstup na sluchátka.

Nové trendy

Trendem budoucnosti, který se objevuje i v televizních reklamách, jsou plazmové zobrazovací panely. Tyto ultratenké televizory je možné zavěsit na zeď. Jejich masovému rozšíření však brání vysoká cena. Do velkých místností, pracoven nebo kulturních zařízení přicházejí velkoplošné projekční televizory, které pracují na principu zpětné zrcadlové projekce. Jejich cena se pohybuje řádově od sedmdesáti tisíc korun výše.

Výrobci vyvíjejí i nové technologie velkoplošných televizorů, které pracují na bázi LCD prvků (těmi například disponují displeje počítačových notebooků). Takový výrobek prakticky nevyzařuje škodlivé elektromagnetické vlnění a má výborné zobrazovací schopnosti. Cena je však opět značně vysoká.

úhlopříčka vzdálenost diváka charakteristika
14" - 37 cm 75 – 250 cm nevhodné pro celovečerní sledování programů
21" - 55 cm 110 – 380 cm "paneláková" televize
25" - 63 cm 130 – 440 cm vhodná pro většinu domácností
29" - 72 cm 150 – 500 cm pro prostornější obývací pokoje
34" - 84 cm 170 – 580 cm pro velké obývací pokoje, většinou plochá obrazovka
Poznámka: Velikost obrazovky se udává v palcích (1" palec = 2,54 cm). Výrobci však většinou uvádějí velikost úhlopříčky celé obrazovky, viditelná část je přibližně o čtyři centimetry menší.

Rady pro výběr televizoru

- Je vhodné si vyžádat katalogy různých výrobců a v klidu si vše promyslet. Výrobci používají odlišné názvy pro technické parametry a funkce, které však ve skutečnosti znamenají totéž.

- V obchodě si vždy nechte přístroj předvést, sledujte čistotu obrazu a zvuku, a pokud je to možné, porovnejte je s jinými modely.

- Televizory od různých výrobců mají i odlišně zbarvený obraz, vyberte si proto takový, který je vám nejpříjemnější.

- Podle dispozic domácnosti vyberte vhodnou velikost obrazovky; televizor je nutné umístit tak, aby měl dostatečné větrání.

- Zeptejte se na záruční podmínky a rychlost servisu.

- Zároveň s přístrojem se vyplatí investovat do kvalitní antény, satelitu nebo přípojky kabelové televize.

- Promyslete si, jaká další zařízení chcete k televizoru připojit, a podle toho zvolte model s dostatkem audio a video vstupů a výstupů.

100 Hz technologie - zdvojení obnovovací frekvence obrazu předchází jeho blikání. Ten je tak plynulejší a při sledování méně unavující.

Auto 16:9 - při příjmu kódovaného signálu se televizor automaticky přepne na režim 16:9 (Digital Zoom), tj. zobrazí se na celé ploše

Hyperband Tuner (širokopásmový přijímač) - umožňuje přijímat rozšířenou nabídku speciálních kanálů, na kterých vysílají kabelové televize

PAL - televizní systém užívaný především v evropských zemích, tedy i v tuzemsku

NTSC, SECAM - televizní systémy používané v zahraničí (v USA, Japonsku a Francii)

PIP (obraz v obrazu) - obraz jiného kanálu se zobrazí v malém okně obrazovky. Při sledování jednoho programu nebo videa tak lze průběžně sledovat i jiný program (např. fotbalový zápas).

PAT (obraz a text) - teletext sledovaného kanálu se zobrazí v pravé části obrazovky. V levé je dále vidět normální obraz.

SCART konektor - přes tento konektor lze k televizoru připojit videomagnetofon. Jde o konektor obsahující audio a video vstupy a výstupy.

Sleep Timer - časový spínač televizoru (přechod do pohotovostního stavu), který lze obvykle nastavit v desetiminutových intervalech od 10 do 90 minut.

Teletext - informační textový kanál, který je vysílán příslušnou stanicí.

S­-video - vstup na speciálním standardizovaném konektoru umožňující kvalitní přenos videosignálu např. z videokamery.

Autoři:
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Test energetických nápojů: hrst cukru, pachuť žužu. Dětem ničí spánek i kondici

Premium Když Rakušan Dietrich Mateschitz a Chaleo Yoovidhya, thajský vynálezce elixíru Krating Daeng, vypustili v roce 1987 do...

Test únikových a šifrovacích her. V Česku najdete skvosty, zaměstnají mozek i tělo

Premium Prohlídky s princeznou a kašírované souboje rytířů jsou moc prima. Když je vám šest. Jakmile se však o slovo přihlásí...

Velký test vín: Nejlepší Pálava voní po plástvích medu, meruňce i ananasu

Premium Pálava nejlépe vyzrává na jižních svazích dostatečně zásobených vodou. Takových, které mají právě pod Pavlovskými...

Test nákupů v cizině: Polsko je nejlevnější, Německo sází na akční slevy

Premium Redaktoři MF DNES se vydali nakupovat do sousedních zemí, aby porovnali ceny potravin a drogerie v Česku a v cizině....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...