Nejspolehlivějšími domácími spotřebiči jsou mrazáky

  • 1
- Pořídit do domácnosti spotřebič, který bude spolehlivě fungovat ještě po mnoha letech, je velké terno. Potvrdí to každý, kdo si vybral sice levný, ale zato nespolehlivý přístroj. Proto zahraniční spotřebitelské magazíny přinášejí pravidelně testy spolehlivosti jednotlivých značek. Místo aby měřily technické výkony praček, ledniček, vysavačů, televizorů, videorekordérů nebo mikrovlnek, zkoumají, jak často musí přístroje do opravny a jak jsou s nimi jejich majitelé spokojeni. Výsledkem anketních odpovědí několika desítek tisíc čtenářů jsou hitparády značek domácích spotřebičů.
V jednotlivých zemích se tyto žebříčky mnohdy mezi sebou liší, tak jako se liší i trhy domácích spotřebičů. V lecčems se však shodnou.

Televize a videorekordéry

V letošních anketách francouzského časopisu Que choisir a britského Which? se na čele žebříčku televizorů shodně umístily značky Panasonic a Toshiba. Francouzi jsou ještě spokojeni s domácími biografy značek JVC, Philips a Sony, na konci francouzského pelotonu jsou značky Hitachi a Daewoo. K televizím patří videorekordéry - mezi nejméně poruchové patří v Británii Toshiba (spolu se značkou Alba). Ve Francii stojí na stejném místě jako Thomson, Panasonic, Sony, Philips a JVC s nejlepšími, přesto jen průměrnými výsledky. Nejvíce poruchová jsou videa Firstline, Sharp a Daewoo.

Pračky, sušičky a myčky

V obou zemích je vysoce hodnocena německá značka »bílých« domácích spotřebičů Miele, která patří k cenově dražším. Vyšší cena je v tomto případě oprávněná. Mezi pračkami předčila ve Francii Miele spolehlivostí a spokojeností svých majitelů vysoko ostatní značky, které skončily za ní Bosch, Siemens a AEG. Britské špinavé prádlo perou nejspolehlivěji pračky Miele, AEG, Bosch, Zanussi a Candy. S poslední značkou nejsou naopak spokojeni Francouzi. Mezi sušičkami si ve francouzských domácnostech nejlépe vede opět Miele, v Británii je nejspolehlivější značkou již několik let domácí White Knight, následovaná AEG, Hotpoint, Whirpool a Miele. Ta je ve Francii opět na čele žebříčku spokojenosti. Velké výhrady nemají Francouzi ani k přístrojům AEG a novějším typům sušiček Siemens. V kategorii myček vítězí ve spolehlivosti u Britů značky Bosch, Zanussi a Neff, mezi nejvíce poruchové patří Hoover, Hotpoint, Whirpool a AEG. Posledně jmenovaná značka však patří ve Francii spolu s Bosch, Siemens a Miele mezi ty kvalitnější.

Čím složitější, tím poruchovější

Ze všech domácích přístrojů jsou nejspolehlivějšími pomocníky mrazáky, vysavače, chladničky a mikrovlnné trouby. Nejvíce starostí přinášejí svým majitelům videorekordéry a televizory, vrásky přidělávají i pračky a trouby. Hodně poruchové jsou i pračky kombinované se sušičkami. O moc lépe na tom nejsou ani pračky a myčky. Z anket sice vyplývá, že nové modely jsou spolehlivější, ale na druhé straně také platí, že čím je přístroj složitější, tím snadněji se porouchá. Nejčastější výhrady majitelů domácích spotřebičů: ledničky jsou příliš hlučné, sporáky a trouby se špatně čistí, časové spínače a termostaty přístrojů jsou nepřesné, některé se příliš složitě obsluhují a jiné mají příliš zbytečných funkcí.

Domácí přístroje: nejčastější poruchy a výhrady

typ přístroje nejčastější poruchy nejčastější výhrady

chladničky termostat, kompresor, těsnění dveří hlučnost, tvoří se jinovatka
mrazáky kompresor, termostat, těsnění tvoří se jinovatka, nepřehledné uspořádání
myčky čerpadlo, programátor stopy vápníku nebo mycích solí na nádobí,
obtížné doplňování solí, hlučnost
mikrovlnné generátor vln, časový spínač hlučnost, nepřesnost regulace (typy s
trouby manuálním ovládáním), zbytečné funkce
(elektronické typy)
pračky čerpadlo, programátor hlučnost, prášek zůstává v zásobníku
sušičky termostat, elektronická sonda prádlo se suší dlouho, je hodně pomačkané,
opotřebovává se, hlučnost
vysavače navíjení šňůry, motor, kartáče hlučnost, manipulace a kvalita vysávání
televizory obraz, zvuk složité programování kanálů, nastavení
zvuku i obrazu
videokamery zavádění pásky (8 mm), vyklápění kazety malá životnost baterií, váha a objemnost
některých modelů, pomalost převíjení
videorekordéry čtecí hlavy, zavádění pásky,
vyklápění kazety, programování,
dálkové ovládání

Pramen: Que choisir únor-duben 1999