Solárium není nic pro děti.

Solárium není nic pro děti. | foto: Profimedia.cz

Lékařka: Rozumný rodič dítě do solária nevezme

Časté opalování působí předčasné stárnutí pokožky, které sice není vidět hned, ale kůže účet jednou předloží. "Nikoho neodsuzuju k tomu, aby zůstal bílý. Dnes přece existuje škála kvalitních samoopalovacích krémů, přitom se kůže nepoškodí," říká Miroslava Pelechová z Ústavu lékařské kosmetiky.

* Je opalování v soláriu bezpečnější než na sluníčku?
Jak slunění na přírodním slunci, tak i solária mají své rizikové stránky. Nepřikláním se ani k jedné cestě. Slunce je trvalou součástí našeho životního okolí, ale není dobré vystavovat se paprskům dlouhodobě. Také je třeba vzít v úvahu fototyp každého člověka, a to při jakémkoli slunění.

* Mohou se opalovat těhotné ženy?
To bych určitě nedoporučila. Sluneční záření sice podporuje tvorbu vitaminu D, ale v dnešní době je na trhu spousta přípravků pro těhotné, které jim dodají všechny potřebné látky a vitamíny v optimálním množství. Proto není potřeba kůži vystavovat zbytečnému ozařování, které může způsobit tvorbu pigmentových skvrn.

* A co když beru antikoncepci?
Jako u ostatních léků, pokud je na příbalovém letáku možnost kožních reakcí, není moudré v prvních měsících užívání jít do solária. Může se objevit nerovnoměrná pigmentace v podobě tmavších fleků. Není to sice zdravotně nebezpečné, ale i když se skvrny podaří odstranit, po dalším ozáření se většinou objeví znovu. Je to takový začarovaný kruh.

* Je solárium vhodné pro děti?
Nepřipadá v úvahu! Pasivní slunění u dětí je opravdu nebezpečná záležitost, příčetný rodič dítě do solárka nevezme. Dospělým to nikdo zakázat nemůže, ale i tak je třeba odlišit fototyp a rodinnou anamnézu. Pokud někdo z rodičů nebo prarodičů měl nějaký pozitivní nález melanomu nebo odstraněný melanom, je pobyt v soláriu velké riziko.

* UV záření prý posiluje imunitu...
To není pravda, už před dvěma lety lékařské studie prokázaly, že je tomu naopak. Ultrafialové záření, zvláště UVA složka, vede při dlouhodobém působení k útlumu imunity kůže, ne k jejímu posílení.

* Je kůže opálená ze solária lépe chráněná před sluncem?
Žádné předopálení v solárku nikoho před následným spálením neochrání. I pak je vhodné použít ochranné faktory podle fototypu a zeměpisné polohy.

* A co užívání betakarotenu?
Na to se názory různí, je to potravinový doplněk, vzít ho můžete, podpoří pigmentační schopnost organismu, ale rozhodně vás neuchrání před spálením. Růžolící přírodní zrzka se ani s betakarotenem nestane snědou krasavicí. Je to individuální.

* Solárium prý může v některých případech i léčit.
Fotoléčba se skutečně používá u některých chorob, například u lupénky či při atopickém ekzému. Tady nejde o žádné „solárkování“, ale o jednu ze součástí léčby, která je volena individuálně a kontrolována lékařem specialistou.

* Jaký čas trávený na umělém slunci se dá považovat za bezpečný?
Chápu, že majitelé solárií by rádi řekli, že jsou zcela bezpečná a bezproblémová, ale tak to není a jako dermatolog s tím nemohu souhlasit. Technické parametry jednotlivých provedení solárií jsou individuální a je třeba sledovat i servisní údržbu a dodržování životnosti trubic. Já vidím jako maximum deset oslunění v soláriu během jednoho roku.

* Co byste vzkázala lidem, kteří chtějí být hezky opálení po celý rok?
Všem, kteří se solária nechtějí vzdát, bych řekla snad jen tolik: je to volba každého z nás, dospělý člověk má vyslechnout argumenty a zvážit všechna pro i proti. V každém případě, pokud lidé zjistí jakoukoli pigmentovou změnu, a ta mění barvu, tvar, krvácí, svědí, měli by rozhodně navštívit lékaře dermatologa.

Paráda neparáda, to je otázka života, ne kosmetiky. Melanom je nádor mladých lidí. Je život ohrožující, pokud si změnu nenechají zkontrolovat od lékaře.