Kuchař Jiří Faltys ukazuje, jak připravit kuřecí maso.

Kuchař Jiří Faltys ukazuje, jak připravit kuřecí maso. | foto: Jan Zátorský , MF DNES

Kuře: chuť masu dává tuk

Drůbeží maso je jednou z nejoblíbenějších surovin a používá se na celém světě. "Z kuchařského hlediska je to maso, se kterým se dá velice snadno a rychle pracovat," říká Jiří Faltys, šéfkuchař pražského hotelu Andel’s Hotel.

GRAFIKA:
Jak dopadlo drůbeží maso v testu?
Které maso obsahovalo bakterie?

"Když se řekne kuře, vybaví se mi vzpomínky na dětství u babičky na vesnici, ale především mě napadá spojení dietní jídlo a zdravý životní styl," říká.

* Jak je nejlepší kuře připravit? Celé, nebo prsíčka bez kůže?

Profesionální kuchaři dávají při pečení jednoznačně přednost přípravě masa s kůží a kostí, což se týká i prsou. Pod kůží je nejvíce tuku a tuk dává jídlu chuť. Maso je potom daleko šťavnatější. A navíc stará známá poučka zní: Maso je nejlepší u kosti.

Připravit taková prsa na pánvi chce ale trochu zkušeností. Aby se důkladně propekla, musí se dělat poměrně dlouho a pomalu. Jednodušší je kuřecí s kůží a kostí péct v troubě. Žádná dieta to ale není. Orestovat prsa bez kůže na pánvi jako minutku je snadné a rychlé, ale maso je potom sušší.

* Tuk není zrovna nejzdravější. Dá se kuře připravit dietně a současně chutně?

Určitě, i vařené kuře může být dobré. Například kari kuřecí salát v arabském chlebu nasytí a je absolutně bez tuku. Důležitá zásada je dát maso do vroucí vody, bílkoviny na povrchu se rychle zatáhnou a maso si pak uvnitř udrží svoji chuť. Dobré je použít drůbeží či zeleninový vývar, nebo alespoň vodu ochutit bylinkami, menší porce je hotová i za pět minut. Nakrájená vychladlá prsa lze potom smíchat třeba s jogurtem, kořením podle chuti, různými čerstvě vylisovanými ovocnými šťávami a zdravé a zároveň chutné jídlo je na světě.

Kdo si chce připravit dobrou kuřecí polévku, měl by dát maso zase do vody studené a pomalu přivádět k varu. Tak se nejlépe dostanou všechny chuťové látky z masa do vývaru.

* A co třeba zahradní party a grilování?

Řekl bych, že obecně kuřecí maso na gril není moc vhodné, protože je suché. Daleko lepší je krůta, její maso je rozhodně chuťově zajímavější. Známá poučka, že krůta má devět druhů masa, je pravdivá.

Když už se má kuře grilovat, je lepší ho připravit v alobalu. Já to dělám tak, že na maso kápnu trochu olivového oleje, na zahrádce ustřihnu tymián, rozmarýn nebo jinou chuťově příjemnou bylinku. Přidám klidně i pár na plátky nakrájených brambor a cibulku - nejlépe červenou nebo šalotku - a celé to zabalím do alobalu. Nechám v ledničce přes noc a druhý den griluju. Kdo nemá vlastní zahrádku, může si čerstvé bylinky pěstovat i doma v květináči.

* Mělo by se kuřecí maso naklepávat?

Není potřeba, maso je samo o sobě křehké. Naklepat je třeba jen řízky při smažení. Místo dřevěné paličky úplně stačí řízek poklepat hranou ruky.

* Máte nějaký dobrý tip, jak připravit kuře netradičně?

Zajímavá jsou třeba prsíčka plněná prakticky čímkoli, například těstem na karlovarský houskový knedlík, a zapečená v troubě. Vynikající je také takzvaný kyjevský kotlet: do kapsy v kuřecím prsíčku se vloží kousek másla, celé se to obalí v trojobalu a usmaží. Příprava je sice pracnější, ale výsledek stojí za to a nedá se prakticky pokazit.

* Kde si kupujete maso domů?

Dávám přednost řezníkovi, ale nebojím se koupit drůbeží ani zmrazené. Maso kupuji také v hypermarketech, ale jen tam, kde mají svoje řeznictví. Tam mám záruku čerstvosti.