Jak vybrat pračku

  13:11aktualizováno  13:11
Potřebujete pračku, ale nevíte, které jsou kvalitní? Vodítkem může být cena. U velmi levných modelů výrobci šetří na materiálu, takže pračka dlouho nevydrží.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Prádlo, pračka, praní | foto: Profimedia.cz

Musíme si koupit pračku, která dobře pere a nějakou dobu nám vydrží, říkáte si. Jenže vzápětí ve vás tohle jednoduché zadání vyvolá řadu otázek: Je pro nás lepší pračka s předním, nebo horním plněním? Máme si vybrat raději dražší, nebo je spolehnutí i na levnější přístroj?

Stačí nám základní prací programy, nebo využijeme více funkcí, které nabízejí některé modely? A jak je to s otáčkami při odstřeďování nebo se spotřebou elektřiny a vody? Pokusíme se na to odpovědět.

Přední, nebo horní plnění?
Pokud jde o kvalitu praní, nedá se říct, že by automatická pračka s předním plněním byla lepší než ta s horním a naopak. Volba tedy bude záležet čistě na vašich zvyklostech a také na velikosti prostoru, kam chcete pračku umístit.

Standardní rozměry pračky s předním plněním jsou 60 x 85 x 60 centimetrů. K dostání je i takzvaná Slim verze s hloubkou 32, 40 nebo 45 centimetrů. Někteří výrobci nabízejí vybrané modely jako podstavné, jež jsou o tři centimetry nižší, nebo vestavné, které můžete zasadit do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku.

Pračky s horním plněním bývají užší a hlubší (šířka kolem 40 cm a hloubka 60 cm). Jelikož potřebují mít nad sebou asi 50 centimetrů volného místa pro odklopení víka, jako vestavné nebo podstavné se nevyrábějí.

"Zákazníci mají větší zájem o pračky s předním plněním - mívají lepší stabilitu a některé z nich i velké otvory pro snadné plnění," říká Zuzana Loudová, specialistka internetového obchodu Bilezbozi.cz.

. Infografika

Příklady typů automatických praček a funkcí, které nabízejí

Cena napoví
Pračku můžete koupit za necelých osm tisíc korun, ale za nejdražší modely zaplatíte i desetitisíce. Jak se v tak velkém rozpětí orientovat? Vyšší cena něco napovídá o kvalitě pračky.

I když rovnice levný = nekvalitní neplatí beze zbytku, u velmi levných modelů musí výrobci někde ušetřit, což se může projevit na kratší životnosti přístroje. Cena samozřejmě závisí i na vybavení pračky, ale pro orientaci uveďme, že přístroje od 10 tisíc korun by vás neměly zklamat.

Nedávný test německé nadace Stiftung Warentest zjistil, že kvalitní pračka vydrží sloužit bez jediné opravy deset i více let. Ale velmi levná si může vyžádat drahý servis už po záruce.

"Výhodou dražších spotřebičů je, že si většinou můžete ke standardním dvěma rokům záruky dokoupit další dva," doplňuje Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn.

"Rozdíl v cenách je však daný také značkou výrobku a počtem funkcí. Dražší pračky mají například vyšší otáčky pro odstřeďování. Při výběru tedy záleží na tom, co od přístroje očekáváte. Pokud nechcete některé speciální programy, stačí vám pračka levnější," vysvětluje Krivošík.

Příklad? Pračka Fagor FLS-850, kterou v internetovém obchodě můžete sehnat za 7 790 korun, má maximálně 1 000 otáček za minutu, tedy třídu odstřeďování C, což je pro běžné ždímání dostačující.Energetická třída a prací účinnost je ve třídě A, nabízí celkem 15 programů a také extra máchání, snadné žehlení nebo úsporné praní.

Pračka Whirlpool AWO 12763 stojí ve stejném obchodě 18 590 korun, má vyšší počet otáček - 1 400, které využijete, pokud prádlo sušíte v sušičce, energetickou třídu A+, účinnost praní A, z dalších programů nabízí mimo jiné regulaci tvorby pěny, ekologickou kuličku, systém vyrovnávání nestability nebo extra široké dveře s dětskou pojistkou.

A/A/A aneb buďme úsporní
Spotřeba elektrické energie, účinnost praní, odstřeďování a spotřeba vody patří k hlavním informacím, podle kterých můžeme usoudit, jak je pračka úsporná. Kromě spotřeby vody se ostatní položky označují písmeny abecedy, nejlepší je A, u energetické třídy se objevuje také A+.

"Kvalitnějším pračkám stačí 0,76 až 1 kW hodina na jeden prací cyklus. Ale zákazník by měl sledovat kombinaci všech tří položek a navíc množství spotřebované vody. Na jedno praní by to mělo být zhruba čtyřicet litrů," vysvětluje Juraj Krivošík.

Účinnost odstřeďování se řídí počtem otáček od 600 za minutu (třída E) až po 1 600-1 800 ve třídě A. "Pro běžné užití doporučujeme přibližně 1 000 až 1 200 otáček, to je určitě dostačující.

Vyšší otáčky jsou vhodné, pokud máte doma sušičku. Čím víc je prádlo odstředěno, tím kratší dobu sušíte a spotřebujete i méně energie," popisuje Zuzana Loudová.

Podle Miroslava Veselého, manažera společnosti Siemens, mohou velmi vysoké otáčky poškodit především jemné prádlo.

Proto si moderní pračky teplotu a otáčky hlídají tak, že při zvolení programu si automaticky samy nastaví ty nejvhodnější hodnoty. Vy je sice můžete pomocí doplňkových programů měnit, ale pračka vás přesto nepustí za hranici, kdy by už mohla poškodit oblečení.

Třída účinnosti praní udává schopnost pračky odstranit i ty nejodolnější skvrny. Také v tomto případě je nejlepší třída A.

Kolik se do ní vejde
Postačí vám pračka na tři kilogramy prádla, nebo máte početnou rodinu a využijete buben na sedm či deset kilo? V tom případě opravdu pečlivě zvažte, jestli tak velké množství prádla pokaždé naplníte. Spotřeba energie na štítku totiž počítá s plnou náplní.

Když do pračky dáte méně prádla, přestává být praní úsporné. Údaj o maximální hmotnosti náplně platí pro bavlněné nebo lněné prádlo, u jiných materiálů je třeba použít menší množství.

Na 60 a na 40 °C už dnes nestačí
S praním na šedesát a na čtyřicet stupňů dnes už určitě nevystačíte. Přesto při výběru pračky důkladně zvažte, které z nabízených programů opravdu využijete a které jsou pro vás zbytečné.

"Dnes mají lidé zájem o lépe vybavené spotřebiče. Chtějí například pračku s funkcí množstevní automatika, známou také jako Fuzzy Logic nebo 6. smysl, kdy si pračka podle náplně upravuje hodnoty spotřeby vody a energie a čas praní," vysvětluje Zuzana Loudová.

"Kromě základních programů, jako jsou bavlna, syntetika, jemné prádlo, vlna, nejčastěji požadují i rychlý program, kdy praní trvá 15 až 30 minut, nebo pro alergiky máchání navíc. Snadné žehlení nebo funkce Skvrny na hodně zašpiněné prádlo už jsou běžné," dodává Loudová. Jednotlivé značky nabízejí i další speciální programy například na sportovní oblečení nebo košile.

Užitečnou funkcí je také odložené praní, kdy je možné odsunout začátek praní na pozdější dobu, a to až o 24 hodin. Program pro ruční praní pak umožňuje dát do pračky i prádlo, které výrobce doporučuje přepírat v ruce.

V neposlední řadě určitě oceníte i systém kontroly stability. Ten zajistí, že pračka i při vysokých otáčkách, které používá při odstřeďování, sedí doslova jako přibitá.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Tři proužky nejsou jenom Adidas, rozhodl evropský soud. Firmu výrok zklamal

Krabice obuvi německé značky Adidas čekají na zákazníky v obchodu v švýcarském...

Unijní ochranná známka německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas sestávající ze tří paralelních pruhů je...

V jídle je chemický koktejl. Většinou to ale je v mezích normy

Ilustrační snímek

Zemědělci využívají méně pesticidů, ale přibývá nálezů, kdy je na jedné potravině celý chemický koktejl, třeba i...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz