Jak vybrat pračku

  13:11aktualizováno  13:11
Potřebujete pračku, ale nevíte, které jsou kvalitní? Vodítkem může být cena. U velmi levných modelů výrobci šetří na materiálu, takže pračka dlouho nevydrží.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Prádlo, pračka, praní | foto: Profimedia.cz

Musíme si koupit pračku, která dobře pere a nějakou dobu nám vydrží, říkáte si. Jenže vzápětí ve vás tohle jednoduché zadání vyvolá řadu otázek: Je pro nás lepší pračka s předním, nebo horním plněním? Máme si vybrat raději dražší, nebo je spolehnutí i na levnější přístroj?

Stačí nám základní prací programy, nebo využijeme více funkcí, které nabízejí některé modely? A jak je to s otáčkami při odstřeďování nebo se spotřebou elektřiny a vody? Pokusíme se na to odpovědět.

Přední, nebo horní plnění?
Pokud jde o kvalitu praní, nedá se říct, že by automatická pračka s předním plněním byla lepší než ta s horním a naopak. Volba tedy bude záležet čistě na vašich zvyklostech a také na velikosti prostoru, kam chcete pračku umístit.

Standardní rozměry pračky s předním plněním jsou 60 x 85 x 60 centimetrů. K dostání je i takzvaná Slim verze s hloubkou 32, 40 nebo 45 centimetrů. Někteří výrobci nabízejí vybrané modely jako podstavné, jež jsou o tři centimetry nižší, nebo vestavné, které můžete zasadit do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku.

Pračky s horním plněním bývají užší a hlubší (šířka kolem 40 cm a hloubka 60 cm). Jelikož potřebují mít nad sebou asi 50 centimetrů volného místa pro odklopení víka, jako vestavné nebo podstavné se nevyrábějí.

"Zákazníci mají větší zájem o pračky s předním plněním - mívají lepší stabilitu a některé z nich i velké otvory pro snadné plnění," říká Zuzana Loudová, specialistka internetového obchodu Bilezbozi.cz.

. Infografika

Příklady typů automatických praček a funkcí, které nabízejí

Cena napoví
Pračku můžete koupit za necelých osm tisíc korun, ale za nejdražší modely zaplatíte i desetitisíce. Jak se v tak velkém rozpětí orientovat? Vyšší cena něco napovídá o kvalitě pračky.

I když rovnice levný = nekvalitní neplatí beze zbytku, u velmi levných modelů musí výrobci někde ušetřit, což se může projevit na kratší životnosti přístroje. Cena samozřejmě závisí i na vybavení pračky, ale pro orientaci uveďme, že přístroje od 10 tisíc korun by vás neměly zklamat.

Nedávný test německé nadace Stiftung Warentest zjistil, že kvalitní pračka vydrží sloužit bez jediné opravy deset i více let. Ale velmi levná si může vyžádat drahý servis už po záruce.

"Výhodou dražších spotřebičů je, že si většinou můžete ke standardním dvěma rokům záruky dokoupit další dva," doplňuje Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn.

"Rozdíl v cenách je však daný také značkou výrobku a počtem funkcí. Dražší pračky mají například vyšší otáčky pro odstřeďování. Při výběru tedy záleží na tom, co od přístroje očekáváte. Pokud nechcete některé speciální programy, stačí vám pračka levnější," vysvětluje Krivošík.

Příklad? Pračka Fagor FLS-850, kterou v internetovém obchodě můžete sehnat za 7 790 korun, má maximálně 1 000 otáček za minutu, tedy třídu odstřeďování C, což je pro běžné ždímání dostačující.Energetická třída a prací účinnost je ve třídě A, nabízí celkem 15 programů a také extra máchání, snadné žehlení nebo úsporné praní.

Pračka Whirlpool AWO 12763 stojí ve stejném obchodě 18 590 korun, má vyšší počet otáček - 1 400, které využijete, pokud prádlo sušíte v sušičce, energetickou třídu A+, účinnost praní A, z dalších programů nabízí mimo jiné regulaci tvorby pěny, ekologickou kuličku, systém vyrovnávání nestability nebo extra široké dveře s dětskou pojistkou.

A/A/A aneb buďme úsporní
Spotřeba elektrické energie, účinnost praní, odstřeďování a spotřeba vody patří k hlavním informacím, podle kterých můžeme usoudit, jak je pračka úsporná. Kromě spotřeby vody se ostatní položky označují písmeny abecedy, nejlepší je A, u energetické třídy se objevuje také A+.

"Kvalitnějším pračkám stačí 0,76 až 1 kW hodina na jeden prací cyklus. Ale zákazník by měl sledovat kombinaci všech tří položek a navíc množství spotřebované vody. Na jedno praní by to mělo být zhruba čtyřicet litrů," vysvětluje Juraj Krivošík.

Účinnost odstřeďování se řídí počtem otáček od 600 za minutu (třída E) až po 1 600-1 800 ve třídě A. "Pro běžné užití doporučujeme přibližně 1 000 až 1 200 otáček, to je určitě dostačující.

Vyšší otáčky jsou vhodné, pokud máte doma sušičku. Čím víc je prádlo odstředěno, tím kratší dobu sušíte a spotřebujete i méně energie," popisuje Zuzana Loudová.

Podle Miroslava Veselého, manažera společnosti Siemens, mohou velmi vysoké otáčky poškodit především jemné prádlo.

Proto si moderní pračky teplotu a otáčky hlídají tak, že při zvolení programu si automaticky samy nastaví ty nejvhodnější hodnoty. Vy je sice můžete pomocí doplňkových programů měnit, ale pračka vás přesto nepustí za hranici, kdy by už mohla poškodit oblečení.

Třída účinnosti praní udává schopnost pračky odstranit i ty nejodolnější skvrny. Také v tomto případě je nejlepší třída A.

Kolik se do ní vejde
Postačí vám pračka na tři kilogramy prádla, nebo máte početnou rodinu a využijete buben na sedm či deset kilo? V tom případě opravdu pečlivě zvažte, jestli tak velké množství prádla pokaždé naplníte. Spotřeba energie na štítku totiž počítá s plnou náplní.

Když do pračky dáte méně prádla, přestává být praní úsporné. Údaj o maximální hmotnosti náplně platí pro bavlněné nebo lněné prádlo, u jiných materiálů je třeba použít menší množství.

Na 60 a na 40 °C už dnes nestačí
S praním na šedesát a na čtyřicet stupňů dnes už určitě nevystačíte. Přesto při výběru pračky důkladně zvažte, které z nabízených programů opravdu využijete a které jsou pro vás zbytečné.

"Dnes mají lidé zájem o lépe vybavené spotřebiče. Chtějí například pračku s funkcí množstevní automatika, známou také jako Fuzzy Logic nebo 6. smysl, kdy si pračka podle náplně upravuje hodnoty spotřeby vody a energie a čas praní," vysvětluje Zuzana Loudová.

"Kromě základních programů, jako jsou bavlna, syntetika, jemné prádlo, vlna, nejčastěji požadují i rychlý program, kdy praní trvá 15 až 30 minut, nebo pro alergiky máchání navíc. Snadné žehlení nebo funkce Skvrny na hodně zašpiněné prádlo už jsou běžné," dodává Loudová. Jednotlivé značky nabízejí i další speciální programy například na sportovní oblečení nebo košile.

Užitečnou funkcí je také odložené praní, kdy je možné odsunout začátek praní na pozdější dobu, a to až o 24 hodin. Program pro ruční praní pak umožňuje dát do pračky i prádlo, které výrobce doporučuje přepírat v ruce.

V neposlední řadě určitě oceníte i systém kontroly stability. Ten zajistí, že pračka i při vysokých otáčkách, které používá při odstřeďování, sedí doslova jako přibitá.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Rizoto za stovku, doprava a balné za 70 korun. Testovali jsme rozvoz jídel

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala v krajských městech firmy, které rozvážejí jídlo. Dobrá zpráva je, že většina kurýrů přijela včas a...

TEST DNES: Pilulky z internetové lékárny máte doma do tří dnů

Ilustrační snímek

Otázka pro aktuální test MF DNES zněla, zda má vůbec smysl nakupovat léčebné přípravky online. Je to vážně bezpečné,...

Najdete na iDNES.cz