Bruslení s hůlkami
Nordic blading je jízda na kolečkových bruslích se speciálními holemi. Díky nim máte lepší stabilitu, což ocení především začátečníci. S holemi také podstatně snáze zvládnete jízdu do kopce. A pokud si pořídíte speciální off-road brusle, můžete vyjet i do lehkého terénu - na polní a lesní cesty.
Hůlky na nordic blading mají gumový nástavec tlumící nárazy a v něm zapuštěný ostrý ocelový hrot pro lepší odpich. Hole na běžky jsou vhodné pouze na zkušební jízdu, mají totiž měkké hroty, které na hladkém asfaltu podkluzují a rychle se ztupí.
Ideálně by vám měly sahat ke špičce nosu. Nevhodné jsou také trekkingové hole nebo hole na nordic walking. Hůlky pro nordic blading stojí od 1500 korun a vyrábí je například firmy EXEL a SWIX.
Off-road brusle
Na hrubý asfalt nebo cesty s pískem se běžné brusle příliš nehodí. Mnohem lepší jsou takzvané off-road nebo také outdoorové brusle, které zvládnou i adrenalinovou jízdu po polní či lesní cestě.
Speciální brusle do terénu mají po dvou větších pevných nebo nafukovacích kolečkách, jedno před a druhé za botičkou.
Díky nim snadno přejedou lehčí terénní nerovnosti.
Tento typ bruslí stojí od pěti do devíti tisíc. Na českém trhu koupíte například značky Powerslide nebo Landroller.
Změřte si vzdálenost
Pokud vás zajímá, kolik jste na bruslích ujeli, pořiďte si speciální tachometr. Na svých bruslích vyměníte původní kolečko za nové se zabudovaným počítadlem otáček a vysílačem pro přenos informací do hodinek (na snímku). Dražší modely umějí měřit kromě rychlosti a ujeté vzdálonosti i vaši srdeční frekvenci.
Základní přístroj stojí necelé dva tisíce korun, s měřičem tepové frekvence pak přes čtyři tisíce korun. Tachometry nabízí firma Microsport. Jinou možností je použití hodinek s navigačním systémem GPS - určuje polohu pomocí družic. Jednodušší modely koupíte za čtyři tisíce korun. Chytré hodinky, které umějí přenést naměřené údaje i do počítače a měří tepovou frekvenci, stojí zhruba od osmi tisíc korun. Hodinky s GPS nabízí například Timex, Garmin nebo Sunnto.