Firmu si manželé Vávrovi založili v roce 1990. "Značku tehdy vymyslel manžel a je zkratkou slov Vávrovi a Vimperk. Já jsem vždycky šít chtěla, bavilo mě to," říká majitelka společnosti sedmapadesátiletá Věra Vávrová.
Věra VávrováVyučila se jako dámská krejčová a pak vystudovala oděvní průmyslovku. V roce 1972 nastoupila do oděvního závodu Šumavan, kde na různých pozicích pracovala až do roku 1990. Tehdy začala pak snít o tom,že si založí malou krejčovskou dílnu, Nyní se její rodinná firma VAVI specializuje na výrobu na míru, lze si u ní objednat třeba košili s monogramem. Včetně rodiny tu pracuje 28 lidí, z toho 18 pracuje ve výrobě. Denně tu ušijí až 180 košil. |
Že nemáte právě konfekční velikost? Nevadí, tady vám košili ušijí na míru. Jako první zakázku přijali objednávku na pět mysliveckých košil do Žďáru nad Sázavou.
"Tehdy jsem je šila doma v jedné místnosti, pak jsme přistavěli garáž, kde vznikla nová dílna, a postupně jsme se rozšiřovali dál," říká Vávrová, která předtím osmnáct let pracovala v podniku Šumavan.
V devadesátých letech šlo podnikání dobře, protože firma se specializovala na český trh, který byl tehdy nenasycený. Jednu dobu měla po republice přes sedmdesát odběratelů. Jenže pak Česko zaplavilo laciné zboží z dovozu a místní textilky začaly krachovat.
"Přežili jsme díky tomu, že jsme měli už zavedenou klientelu a začali jsme spolupracovat s firmami, které nemají vlastní výrobu. Klíčové bylo otevření vlastních prodejen, dnes máme jednu v Budějovicích a dvě v Praze," podotýká Vávrová.
Její firma se zaměřila zejména na šití košil na míru a servis zákazníkům. Ti si mohou sestavit košili podle vlastního přání, vybrat si typ límce, přední i zadní díl, manžety a materiál.
Obléknou i manažery olympiády v Soči
Společnost začala šít i košile pro hlavu státu. "K tomu jsme se dostali asi před osmi roky, kdy jsme vystavovali v Brně. Spolu s námi tam byla i textilka Perla. Paní Klausová jim pochválila materiály a ptala se, kdo by z nich košile ušil. A oni odvětili, že my," popsala Vávrová.
Její podnik ale obléká i celé firmy. Košile značky VAVI nosí třeba v ČSAD Jihotrans, zaměstnanci hotelu Hilton, Česká filharmonie nebo letušky ČSA.
"Ze sportovců pak naše košile nosí třeba lyžaři Martin Jakš a Lukáš Bauer. Teď už jsme také vzorovali košile pro manažery na olympiádu v Soči," podotkla Vávrová.