Pražská burza začala obchodovat akcie Tatry Mountain Resorts

  9:21aktualizováno  9:21
Pražská burza přivítala v pondělí na svém hlavním trhu novou společnost Tatry Mountain Resorts. Akcie slovenské firmy, která je lídrem cestovního ruchu na Slovensku a v Česku se má podílet na provozování lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně, vstupují na nejlikvidnější trh burzy SPAD.

Firma TMR, která má provozovat sjezdovky ve Špindlerově Mlýně, vstupuje na pražskou burzu. | foto: HumlNET

Společnost, kterou na trh uvádí J&T Banka z finanční skupiny J&T, se na Burze cenných papírů Praha začala obchodovat pod zkráceným názvem TMR.

"Jsem rád, že na trh přichází společnost, která má za sebou úspěšné projekty v několika sousedních zemích a která se rozhodla své obchodní aktivity rozšiřovat i na území České republiky. Pevně věřím, že listing v Praze emitentovi pomůže v podpoře jeho plánů v ČR a že si zde emise najde své investory," řekl ještě před začátkem obchodování Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

TMR

Slovenská společnost Tatry Mountain Resorts vznikla propojením firem Ski Jasná a Tatranské lanové dráhy. V současné době je největším poskytovatelem turistických služeb na Slovensku.

Vlastní a provozuje lyžařská střediska a hotely v oblasti Nízkých a Vysokých Tater. Se společností Snowhill má provozovat největší tuzemský skiareál ve Špindlerově Mlýně. Že ho obě firmy dostanou do pronájmu na 20 let, rozhodli největší akcionáři skiareálu - ČSTV a Svaz lyžařů ČR - na konci srpna. Smlouvy o provozování sjezdovek však dosud nejsou podepsány (více zde).

Akcie firmy TMR, která vlastní a provozuje lyžařská střediska a hotely v oblasti Nízkých a Vysokých Tater, se obchodují už na bratislavské burze a 15. října vstoupily na burzu ve Varšavě.

Tam v první den obchodování vzrostly vůči stanovenému kurzu 178,4 PLN za akcii o 0,7 procenta, ačkoliv trh jako celek vykazoval nepatrnou ztrátu.

"Akcie slovenského provozovatele lyžařských středisek v Tatrách a nově v Krkonoších budou novým sektorem na BCPP z pohledu titulu z cestovního ruchu. Jeho první den prozatím kopíruje aktivitu na slovenske burze a dokonce ji předčil, když v Praze je prozatím zobchodováno 485 kusů. Titul bude tak ponejvíce sledovat vývoj v Bratislavě a jde o alternativu investice do cestovního ruchu v CZK," komentoval vstup na burzu hlavní makléř Patria Direct Roman Koděra.

Firma TMR v minulém finančním roce vykázala konsolidované výnosy 39 milionů eur, asi 972,3 milionu Kč, a čistý zisk 9,2 milionu eur. V tomto finančním roce, který končí 31. října 2012, konsolidované výnosy za prvních devět měsíců dosáhly 32,6 milionu eur a čistý zisk činil 7,1 milionu eur.

Na pražskou burzu zatím letos vstoupila na konci dubna společnost Ocel Holding a počátkem července firma Energochemica. S jejich akciemi se však prakticky neobchoduje.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Mall.cz čtvrt hodiny nefungoval e-shop, jen odkazoval na košík

ilustrační snímek

Internetovému obchodu Mall.cz v úterý odpoledne nefungovaly většině uživatelů webové stránky. Na vině byla interní...

Druhý a definitivní konec Letgo. Tentokrát zmizelo potichu a bez varování

Ilustrační snímek

Aplikace Letgo, kterou přes milion Čechů používal pro rychlý prodej předmětů z druhé ruky, opět přestala fungovat. A...

Nejlacinější boty se vozí z Polska, pár za 146 Kč. Českým výrobcům chybí lidi

"V posledních pěti letech máme meziroční nárůst výroby mezi 10 a 20 procenty,"

Tuzemští výrobci bot přešlapují na místě. Trápí je nedostatek lidí. Sektor, který od devadesátých let minulého století...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz