Z ČSA za rok odešla pětina lidí. Zbylé zaměstnance čeká boj o platy

  14:32aktualizováno  14:32
České aerolinie za rok vládnutí Miroslava Dvořáka z Letiště Praha zeštíhlely celkem o devět set lidí. Propouštění má firmě pomoci přežít těžké roky a miliardové ztráty, které zůstaly po vládnutí Jaroslava Tvrdíka a Radomíra Lašáka ve státních aerolinkách. Zaměstnance, kteří zůstali, letos čeká nové vyjednávání o platech.

Ilustrační foto. | foto: ČSA

První konkrétní čísla o tom, jak velké propouštění bylo, dnes zveřejnil Miroslav Dvořák, který na post prezident aerolinek nastoupil přesně před rokem. Tehdy měly aerolinky 4 600 zaměstnanců. Do konce roku jich budou mít 3 700 včetně lidí, kteří pracují pro dceřiné společnosti aerolinek. Podle Dvořáka právě teď probíhá poslední vlna propouštění, po které se už s žádnou redukcí nepočítá.

Početně nejsilnější dál zůstávají samotné ČSA, které zaměstnávají zhruba 1 800 lidí. Osm set zaměstnanců pracuje pro dceřinou firmu Czech Airlines Technics, která se zabývá údržbou letadel, tisícovka pro Czech Airlines Handling, která má na starosti odbavování cestujících a letadla. Stovku lidí má nejmladší dcera holdingu, Holidays Czech Airlines zabývající se charterovými lety.

Dvořák: Poslední měsíce jsme v zisku

Dvořák si přechod na holdingové uspořádání pochvaluje. "Handling je už v posledních měsících v zisku," tvrdí Dvořák, který vedle aerolinek šéfuje také ruzyňskému letišti. Údržba ČSA podle něj získala v posledních týdnech zakázku na servis letadel Boeing 737-800. Dceřiné firmy mají vlastní vedení, část služeb, jako například účetnictví či IT, si nakupují od holdingu za tržní ceny.

Vedení ČSA začalo už jednat s odboráři o podobě nové kolektivní smlouvy, která vyprší na konci roku. Klíčové budou především mzdy, které si zaměstnanci loni kvůli problémům firmy v některých případech snížily až na třicet procent. Dvořák nechtěl uvést, zda jdou do jednání alespoň s nějakým nárůstem platů. Vztahy mezi jeho vedením a odbory jsou ale podstatně lepší než za dob bývalého šéfa Radomíra Lašáka. "Snažím se s nimi hrát otevřenou hru, vidí do výsledků hospodaření," řekl Dvořák.

ČSA po loňské rekordní ztrátě 3,7 miliardy budou v minusu i letos, ale výrazně méně, v řádu stovek milionů korun. "Neprsím se dobrými čísly, jsme tak v první třetině. Ale na zimu máme dostatečnou rezervu peněz," řekl Dvořák. Firma by podle něj měla být zisková v roce 2012.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Pět podprsenek ve skříni už je dnes málo, říká ředitel Astratexu

Miroslav Tesař, obchodní ředitel společnosti Astratex

Spodní prádlo už není takové tabu, ženy nosí čím dál více odvážnější outfity. „Dá se říct, že v dnešní době se prádlo...

Létajícím taxi již za rok. Uber Air se bude testovat v USA a Austrálii

Kabina aerotaxi Uber Air, který firma představila na summitu Elevate v červnu...

Uber Air, tedy služba zprostředkovávající létající taxi, by se již příští rok měla začít testovat ve třech městech v...

Ticho nade vše. Finský podnikatel roku přišel s budkami na klid před okolím

Budka na telefonování a klid od společnosti Framery.

Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i Finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí...

Najdete na iDNES.cz