Z ČKD zřejmě zmizela více než miliarda korun

aktualizováno 
- Bývalí šéfové pražských strojíren ČKD v čele s Jiřím Marouškem mají zřejmě na svědomí dosud největší případ tunelování podniku, který stát prodal v privatizaci. Podle právního auditu, který si ČKD po Marouškově loňském odchodu nechalo zpracovat, a na základě dalších poznatků nového vedení koncernu a policie přesahuje celková ztráta ČKD z obchodů s Marouškovou manažerskou firmou Inpro výrazně částku jedné miliardy korun.

Marouškovi a několika jeho spolupracovníkům nyní hrozí kvůli podezření z nezákonných finančních transakcí trestní stíhání.

Návrh na obvinění někdejších šéfů ČKD podala vyšetřovatelům policejní protikorupční služba. Ta zjistila, že společnost Inpro ze zprivatizovaného koncernu v letech 1994 až 1999 odčerpávala peníze prostřednictvím smluv o poradenství a obchodním zastupování a za většinou neodvedené práce si nechávala platit vysoké částky.

Kauzu nyní zkoumá pražský úřad vyšetřování. "Na případu již delší dobu pracujeme, nikdo ale zatím není stíhán. O případném obvinění se rozhodne v příštích týdnech či měsících," uvedl mluvčí pražského státního zastupitelství Martin Omelka.

Policie se podezřelými obchody mezi ČKD a firmou Inpro zabývala již v době, kdy Maroušek stál v čele koncernu.

Loni v květnu, několik dní po Marouškově rezignaci, pak podali na vedení ČKD a Inpro trestní oznámení odboráři z podniku ČKD Dukla. Ti policii poskytli materiály, podle nichž Dukla firmě Inpro v letech 1996 až 1998 zaplatila za neodvedené nebo špatně vykonané poradenské služby 335 milionů korun.

"K materiálům, které prokazují vytunelování firmy, jsem se postupně dostal, když jsem se v roce 1997 stal členem dozorčí rady ČKD Dukla," uvedl odborový předák Josef Plesnivý.

Poté, co Maroušek odešel z čela ČKD, policie od nových šéfů společnosti získala i další materiály a svědectví, jež prokazují podezřelé transakce s firmou Inpro. Některé se však možná nepodaří vyšetřit, protože po Marouškově odchodu zmizela část dokumentů.

Přesto jisté podezřelé obchody podle Marouškova nástupce Jiřího Lopaty nebude těžké rozkrýt. "Asi nejprůkaznější jsou vysoce nevýhodné smlouvy, které ČKD pod Marouškovým vedením uzavřelo s firmou Inpro na správu akcií.

Inpro se po privatizaci ČKD v roce 1994 stalo správcem všech jeho majetkových podílů. Podle původní smlouvy si za to účtovali obvyklou cenu ve výši 0,3 procenta ročně z hodnoty akcií. Postupně však vzniklo několik dodatků ke smlouvě a poplatek vzrostl na desetinásobek.

Ročně tak ČKD vyplácelo firmě Inpro 170 milionů korun, celkem šlo o půl miliardy. Inpro přitom neodvedlo vůbec žádnou práci a veškerou správcovskou činnost si ČKD nadále vedlo zcela samo. Tyto poznatky jsem předal policistům," řekl Lopata.

Dalších půl miliardy korun podle něho představuje ručení za úvěry Inpra majetkem ČKD. "Prokazuje to i právní audit hospodaření ČKD," doplnil Lopata, který z firmy odešel začátkem roku.

Maroušek je podle své sekretářky do konce týdne mimo Prahu na služební cestě a k věci se nemůže vyjádřit.

Podobné smlouvy o poradenské činnosti jako v ČKD Dukla uzavíralo Inpro i s dalšími dceřinými firmami. "Inpro privatizovalo ČKD za zhruba miliardu korun a velkou část z toho splácelo z úvěrů. Maroušek ročně potřeboval splácet kolem sto padesáti milionů korun, ale ty peníze neměl, a tak je vysával z ČKD," tvrdí dobře informovaný zdroj.

Veškeré transakce byly možné proto, že v čele ČKD a firmy Inpro stáli titíž lidé. Nikdo z ČKD tak nyní například neví, o kolik firma přišla na stavbě zličínské tovární haly, která stála několik miliard korun. Generálním dodavatelem bylo Inpro a smlouvy mezi sebou za obě strany podepisovali jeho společníci.

V době Marouškova odchodu bylo ČKD v potížích - po ztrátě 1,8 miliardy korun z roku 1998 má být výsledek za loňský rok výrazně horší.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Najdete na iDNES.cz