Vítkovice zůstanou státu na krku

  • 1
Další prodej státní firmy končí neúspěchem. Státu se nepodaří prodat ostravské hutě Vítkovice Steel, ve kterých pracuje osmnáct set lidí. Nizozemská ocelářská skupina LNM, která v létě od státu koupila největší tuzemskou ocelárnu - Novou huť - a do úterý měla i exkluzivitu na koupi sousedních vítkovických železáren, totiž přišla s návrhem, který stát odmítá.

Zástupci LNM totiž státu napsali, že platí jejich předběžná, měsíc stará nabídka, kterou však úředníci ministerstva průmyslu a Fondu národního majetku nedávno označili jako nepřijatelnou.

"Státu jsme napsali, že předběžná nabídka platí nadále," sdělil zdroj blízký LNM. Stát ji však odmítá.

"Za takových podmínek je nabídka společnosti LNM neakceptovatelná," sdělil náměstek ministra průmyslu a obchodu a šéf komise pro prodej Vítkovic Steel František Kubelka.

Nezdar privatizace Vítkovic je přitom již čtvrtým prodejem, který letos zkrachoval. Nejprve stát v lednu nenašel kupce pro elektrárenskou společnost ČEZ a regionální distributory elektřiny, poté padl i prodej Unipetrolu, který odmítl převzít vítěz výběrového řízení - firma Agrofert Andreje Babiše.

A minulý měsíc pak musel stát definitivně přiznat krach prodeje Českého Telecomu.

Skupina LNM za státní podíl 98 procent akcií ocelárny Vítkovice Steel nabídla 650 milionů korun. Stát přitom na jaře v rámci záchrany celých Vítkovic koupil jejich ocelárnu za 3,3 miliardy korun.

Státní úředníci, kteří mají privatizaci vítkovických železáren na starosti, přitom požadovali sumu blížící se částce, za niž stát firmu přebral.

"Stát nechce na transakci prodělat. Vítkovice Steel nyní na tom jsou docela dobře a není důvod firmu prodávat za každou cenu," uvedl Kubelka.

Skupina LNM měla do úterý rovněž možnost podat nabídku na státní podíl 46 procent akcií v černouhelné těžební společnosti OKD, kterou kontroluje skupina Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy.

"Ani v tomto případě jsme nedali konkrétní nabídku, sdělili jsme ale, že máme o státní podíl ve firmě zájem," uvedl zdroj blízký LNM.

Z toho vyplývá, že i v tomto případě exkluzivita nizozemské firmy padá. Problém v případě OKD byl v tom, že majitelé společnosti odmítli LNM sdělit jakékoli údaje o firmě nad rámec veřejně dostupných informací.

"Nebyla možnost si udělat prověrku stavu společnosti a bez toho lze stěží dávat konkrétní finanční nabídku," sdělil zdroj blízký LNM.

Stát se nyní bude muset rozhodnout, co zejména se společností Vítkovice Steel udělá. Podle Kubelky ministerstvo navrhne, co by se s firmou mělo stát, během ledna příštího roku.

"Není důvod k překotné privatizaci, na druhou stranu je jasné, že firma v rukou státu nezůstane. Nabízí se například vypsání veřejné soutěže," říká Kubelka. Ale i v soutěžním klání stát jen stěží dostane částku, za niž firmu letos kupoval.

Dřívější zájemci o ni - US Steel a zejména Třinecké železárny - totiž několikrát jasně naznačili, že částka, kterou stát zaplatil, je přemrštěná.

"Hodnotu Vítkovic Steel máme spočtenou maximálně na 1,5 miliardy korun. Nyní se ale již o koupi této společnosti zřejmě nebudeme ucházet," uvedl včera spolumajitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek.

Pokud by stát přitom prodal Vítkovice Steel výrazně pod cenou, za niž nakupoval, dostal by se zřejmě do střetu s antimonopolním úřadem. Ten by mohl vysokou cenu, za kterou státní firma Osinek Vítkovice Steel od jejich mateřské firmy nakoupila, považovat za veřejnou podporu.

Stát přitom mateřským Vítkovicím vyplatil miliardy zejména proto, aby jim umožnil dokončit jejich soudní vyrovnání s věřiteli. Na to bylo potřeba 2,3 miliardy korun, další miliardu mohla firma volně použít.

Co se týče OKD, státu ani poté, co LNM na jeho podíl nedala cenovou nabídku, zřejmě akcie ve firmě již dlouho nezůstanou.

Úředníci ministerstva financí a Fondu národního majetku totiž tento podíl zařadili na seznam majetkových účastí, jichž se má stát zbavit ještě v letošním roce.

Dlouhodobý zájem na úplné ovládnutí firmy má Karbon Invest. "Náš zájem na koupi státního podílu je trvalý," uvedl mluvčí OKD a Karbon Investu Radek Chalupa.