Českým podnikatelům se v posledních letech daří

Českým podnikatelům se v posledních letech daří

Velké české firmy mají dobré časy

  • 4
Čeští kapitalisté zažívají v poslední době dobré časy. Zatímco koncem 90. let byl český továrník spíše synonymem pádu, nyní se nejúspěšnější podnikatelé derou stále více nahoru a začali také poprvé pronikat s většími investice- mi do zahraničí.

Prim mezi českými podnikatelskými skupinami drží finanční skupina PPF, v níž má 95procentní podíl finančník Petr Kellner, zbylých 5 procent vlastní od loňska podnikatel Jiří Šmejc.

"Rok 2005 lze v historii PPF označit za přelomový. Rozhodli jsme o restrukturalizaci celé skupiny a zaměření se výhradně na oblast retailových finančních služeb," uvedl v e-mailové odpovědi Jiří Šmejc, který je ředitelem zastoupení PPF v Rusku. "V Moskvě jsem nyní daleko více než v Česku. Ze čtyř týdnů tam pobývám tak tři," píše o svých aktivitách v rámci firmy.

PPF se chce do budoucna věnovat především pojišťovnictví, bankovnictví pro drobnou klientelu a financování spotřeby. "Naopak veškerých aktivit týkajících se investic do private equity se skupina PPF zbavila," uvedl Šmejc.

Cílem změn je podle něj zjednodušení struktury a posílení holdingové společnosti PPF Group se sídlem v Holandsku. PPF si pochvaluje především své silné postavení v Rusku, kde je přes banku Home Credit and Finance bank druhým největším hráčem na trhu spotřebitelských úvěrů.

Její tržní podíl v poskytování půjček v obchodní síti je zhruba třetinový, banka také patřila loni s 2,5 milionu vydaných karet mezi jejich sedm největších emitentů v Rusku.

Rusové nesplácí úvěry
Banka nicméně podle ruských i analytiků loni zaznamenala jeden z největších nárůstů ztrátovosti, protože řada lidí půjčky nesplácí. "Dokázali jsme natolik zvýšit objemy peněz půjčené ruským občanům, že jsme si vytvořili dobré předpoklady pro růst ziskovosti v letošním roce," uvedl Šmejc. Jen loni si na financování expanze v Rusku banka půjčila 30 miliard korun.

Za úspěch Home Creditu považuje Šmejc i průnik do Kazachstánu. "V Kazachstánu se nám podařilo rozjet spotřebitelské půjčky za pouhých šest měsíců od založení tamní dceřiné společnosti," uvedl.

Klíčová je podle něj i smlouva s čínským výrobcem spotřební elektroniky, firmou Changhong Electric, která bude vyrábět v Nymburce televizory. "Tato dohoda usnadní pronikání PPF na čínský trh v oblasti poskytování spotřebitelských úvěrů v obchodní síti," upozorňuje.

Právě Čínu, ale i Ukrajinu má nyní PPF na špici svých zájmů. "Naší snahou je nalézt na Ukrajině partnera nebo koupit společnost, která již má nějaké zkušenosti se spotřebitelským financováním. Vedeme jednání s několika společnostmi, nicméně jsme prozatím ve fázi rozhovorů, takže konkrétní jména nyní sdělit nemůžeme," řekl Šmejc. Cílem PPF je "zahájit podnikání na Ukrajině ještě letos".

Kellner jede sám
Jak říká Šmejc, PPF se chce věnovat hlavně financím. Vyhledávání a investice do zajímavých firem mimo tento obor má být doménou nového uskupení založeného Petrem Kellnerem v Londýně s ná-zvem PPF Investments. V něm mají podle vyjádření Kellnera pro agenturu Reuters majoritu nejmenovaní topmanažeři a minoritu finanční investoři, mezi nimiž je i on sám.

Tato společnost, která si jméno PPF v názvu od původní PPF jen pronajala, má přes dceřiné firmy v majetku akcie americké společnosti CME v hodnotě 4,5 miliardy korun, které PPF předloni získala jako část platby při prodeji televize Nova. Česká kancelář PPF Investments, vedená bývalým místopředsedou Fondu národního majetku Pavlem Kutou, pak v minulých dnech uzavřela opční smlouvu na koupi firmy i Český olej, které patří Setuza.

Zároveň požádala stát, aby jí prodal pohledávku za Setuzou za více než půl miliardy. Kellner řekl, že je připraven prostřednictvím PPF Investments investovat zhruba 24 miliard ze svého.

Kapitalisté rostou
Kromě PPF loni zabodovala v expanzi do zahraničí další soukromá firma, a to Agrofert Andreje Babiše. Na Slovensku koupil chemičku Duslo Šala za více než dvě miliardy korun, a rozšířil tak svůj stávající gigant s ročními tržbami kolem 75 miliard.

Pro Andreje Babiše však rok 2005 bude spíše nepříjemnou epizodou, a to kvůli korupční aféře kolem privatizace Unipetrolu. Babiš jakýkoliv podíl na korupci, která doposud nebyla prokázána, odmítá. Ze špatných časů se vzpamatovali oceláři, kterým přeje i celosvětová konjunktura oboru.

Od roku 2003 je v Česku radost podnikat, říká Tomáš Chrenek, spolumajitel Moravia Steel, do jejíž skupiny patří Třinecké železárny. I i ty dříve nejprodělečnější firmy z oboru nyní sklízejí miliardové zisky. "Největší průšvihy byly v letech 1996 až 1997," soudí Chrenek. Fakt, že se české firmy od krizového roku 1997 odrazily ode dna, konstatuje i analýza Českého statistického úřadu. České soukromé firmy podle něj nashromáždily do i roku 2004 zhruba 1,5 bilionu vlastního kapitálu, což je za osm let růst o více než 15 procent.

"Během této doby došlo k výraznému posílení finančního zdraví prave domácích soukromých firem," zjistil ČSÚ.

***

Top 30 kapitalistů

Petr Kellner, PPF, pojišťovnictví, finančnictví
Andrej Babiš, Agrofert, chemie, potravinářství
Tomáš Chrenek, Ivo Dubš, Třinecké železárny
Zdeněk Bakala, OKD, těžební průmysl
Karel Komárek, K&K, plynárenství
Marek Dospiva, Penta, finance, reality
Antonín Koláček, Czech Coal, těžba uhlí
František Štěpánek, Sokolovská uhelná
Jiří Malúš, Agropol Group, potravinářství
Martin Ulčák, zakladatel Geco, obchod
Jan Světlík, Vítkovice Holding, strojírenství
T. Němec, J. Marcín, Z. Špaček, O. Šlemr, majitelé České gumárenské
Jiří Šimáně, Unimex Group, cestovní ruch, obchod
Radovan Květ, Porcela Plus
Vladimír Plašil, Alta, obchod
František Piškanik, HOPI, spedice
Milan Teplý, mlékárny Madeta
Václav Daněk, Tchas, stavebnictví
Vratislav Randa, Tipsport, kurzové sázky
Michal Zouhar, Český olej, potravinářství, drogerie
Jiří Michal, Zentiva, farmacie
Jiří Diviš, Škoda Holding, strojírenství
Ludvík Karl, Preciosa, bižuterie
Leoš Novotný, Hamé, potravinářství
František Tuhý, OP Prostějov, oděvy
Janis Samaras, Kofola
Jiří Hlavatý, Juta, textilní průmysl
Ivo Valenta, Synot, kurzové sázky
Miloš Vajner, Fair Play, hrací automaty, reality
bratři Walachovl, Walmark, potravinářství, farmacie

Poznámka: přibližné pořadí českých podnikatelů podle odhadovaných tržeb či aktiv PPF pomohla Číňanům s televizemi. Na oplátku čeká pomoc v Čině. za nejbohatšího Čecha.