PKN získala v rámci privatizace i síť Benzina. Chce ale víc. Ilustrační foto

PKN získala v rámci privatizace i síť Benzina. Chce ale víc. Ilustrační foto | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Unipetrol usiluje o více benzinek

  • 1
Jeden řetězec čerpacích stanic pro náročnější zákazníky a druhý pro ty, kteří se dívají hlavně na cenu. To je jeden z plánů, který na českém trhu chystá polská společnost PKN Orlen. Ta v květnu koupila majoritu v Unipetrolu a získala tak i síť čerpacích stanic Benzina.

ČLÁNKY O KAUZE UNIPETROL

Firmě to ale nestačí. Tržní podíl v oblasti maloobchodního prodeje představám společnosti neodpovídá. K více než třem stovkám pump Benziny chce proto přidat další.

Podle Marka Mroczkovského, který je pověřen vedením Unipetrolu, firma jednak zmodernizuje současné benzinky, které stojí na perspektivních místech, jednak chce budovat další, zcela nové stanice. Firma navíc počítá, že se jí podaří odkoupit nějakou už fungující síť. Souboj o sedm desítek stanic Aralu ale nedávno vyhrála rakouská OMV. - více zde

"Nepodařilo se nám získat Aral, ale jsme přesvědčeni o tom, že budou další příležitosti," dodal Mroczkovski.

Mroczkovski: Benzina z trhu nezmizí
Firma zároveň naznačila, jak si představuje budoucí fungování. Podle šéfa Orlenu Igora Chalupského vzniknou i na českém trhu dvě sítě, které budou fungovat pod různými jmény.

Benzinky "premium" se zaměří na zákazníky, kteří hledají na stanicích i doplňkové služby, jako například myčky aut a podobně. Tento typ firma plánuje vybudovat podél českých dálnic a na dalších strategických místech.

Krom toho má vzniknout i ekonomická síť zaměřená hlavně na zákazníky, kteří hledají nejnižší cenu. Ta ale u dálnic nebude. Podobný systém už funguje v Německu, připravuje se v Polsku.

Podle Chalupského je zatím předčasné spekulovat o tom, jaká jména obě sítě ponesou či přemýšlet o dalších detailech, protože vše se nyní teprve plánuje. Vedení firmy ale ujistilo, že jméno Benziny z trhu nezmizí. "Značka Benzina zůstane zachována," řekl Mroczkovski.

Dozvuky privatizace
PKN ale ještě musí vyřešit další otázku. Jedná totiž o prodeji asi třetiny čerpacích stanic firmě ConocoPhilips. Prodej za předem stanovenou cenu byl součástí předprivatizačních dohod. Jak se jednání vyvíjí, ale firmy zatím tají.

Podobnou smlouvu měl PKN uzavřenou i s Agrofertem podnikatele Andreje Babiše. Agrofert měl podle smlouvy získat podíly v pěti dcerách Unipetrolu, konkrétně se jednalo o podíly ve společnostech Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol.  - více zde

Pevná cena se ale Orlenu nyní zdá příliš nízká, firma se proto snaží z dohody vycouvat. V pondělí Poláci oznámili, že počítají s prodejem podílů ve firmách, které pro ně nejsou příliš atraktivní. Byly mezi nimi i tři, které měl podle původní smlouvy získat Babiš. - více zde 

PKN tak dal najevo, že s prodejem za původně dohodnutou cenu Agrofert počítat nemůže. Hrozí proto, že o celém sporu, který přerostl v korupční aféru sahající až k nejvyšším politickým špičkám (více zde), rozhodne arbitráž.

,