Staropramen zdraží, malé pivovary váhají

  • 6
Na ohlášené zdražení plzeňského piva zareaguje další velký hráč na trhu. Pražské pivovary zdraží od začátku února lahvový ležák Staropramen v průměru o korunu a čtyřicet haléřů na 13,80 za půllitr. O necelých šest procent stoupne také cena sudového piva Kelt, půllitr by pak měl v restauracích stát asi 35 korun. Menší pivovary zatím se zdražením zlatavého moku váhají.

Výrobci piva na Vysočině se rozhodnou až podle toho, jak se na trhu projeví zdražení velkých značek. Zástupci malých pivovarů tvrdí, že růst cen piva nekopíruje ani růst vstupních nákladů na jeho výrobu.

"Předpokládáme, že budeme kopírovat zdražení velkých pivovarů, nejvýše však o padesát haléřů na půllitr," řekl ředitel Jihlavského pivovaru a sodovkáren Jan Kilberger. "Když chceme některou značku podpořit, necháme cenu nižší, u dobře zavedených druhů si můžeme dovolit o něco vyšší zdražení," dodal.

Humpolecký Rodinný pivovar Bernard naposledy zdražoval předloni na jaře. Další zdražení podle mluvčího Zdeňka Mikuláška ukáže čas. Také obchodní ředitel Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod Pavel Prchal uvedl, že firma zatím o jarním zdražení piva nerozhodla. "Ceny vstupních surovin nás k tomu nutí, ale je tu i vliv konkurence," řekl.

"Pokud budou v České republice přirozené ekonomické podmínky, ceny piva letos nezvedneme," prohlásil majitel pivovaru Černá Hora na Blanensku Jiří Fusek.

S pohybem cen směrem nahoru zatím nepočítá ani brněnsko-znojemská skupina Starobrno a Hostan. "Zatím o cenách nepadlo žádné rozhodnutí, ale vedení ještě o problematice ani nejednalo," uvedl generální ředitel František Krakeš.

Firmy mají podle něj svou strategii, která nepočítá s okamžitou reakcí a kopírováním cenové politiky velkých podniků. 

Skupina Prazdroje zdraží všechna piva
Plzeň bude od února dražší. Skupina pivovarů kolem Plzeňského Prazdroje zvýší příští pátek cenu za půllitr piva až o jednu korunu. Nejvíce pocítí zdražení milovníci pravého Pilsner Urquell. Jedna lahev podraží o korunu na 16,90, půllitr čepovaného moku přijde na 13,90 namísto dosavadních 12,90. Zdražení se nevyhne ani další značka - Gambrinus.

V jeho případě se zvýší cena čepovaného půllitru o padesát haléřů na 8,90, za Gambrinus v lahvi zaplatí zákazníci 9,50, což je o šedesát haléřů víc než dosud. Za zdražením jsou podle pivovarů vyšší ceny energie a vstupních surovin.

Loni plzeňské pivovary nezdražovaly, srpnové úvahy o úpravě některých cen směrem nahoru nakonec vedení nerealizovalo. Naposledy se tak cena zvyšovala v listopadu 2000, v průměru o pět procent (asi o padesát haléřů).

Prazdroj loni lámal rekordy
Největší domácí pivovarnická skupina, do které patří i pivovary Velké Popovice a Radegast, loni zaznamenala rekordní výstav 7,967 milionu hektolitrů piva. Prodej v porovnání s předchozím rokem vzrostl o 3,1 procenta.

O pětinu větší zájem o plzeňské byl také v zahraničí. Celá skupina tam přímo vyvezla 687 tisíc hektolitrů piva, o dalších zhruba 250 tisíc exportovaných hektolitrů se postaraly nepřímé vývozní kanály a licenční výroba piva Velkopopovický Kozel a
Gambrinus ve slovenském pivovaru Šariš.

Největší nárůst prodeje loni zaznamenalo prémiové pivo Pilsner Urquell, jehož odbyt vzrostl o 26,6 procenta. Zájem o tutu tradiční značku se zvýšil o více než třetinu.

Do plzeňské pivovarské skupiny, jejímž majitelem je jihoafrická společnost South African Breweries, se loni zařadil i slovenský pivovar Šariš. Konglomerát je největším pivovarnickým subjektem ve střední Evropě. Hlavními značkami jsou Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast, Velkopopovický Kozel, Šariš a Smädný mních.

,