Propuštění ze Zetoru těžko najdou práci

  • 10
Nový vlastník Zetoru, slovenská firma HTC Holding začíná s odtučňovací kúrou. Brněnského výrobce traktorů má do konce roku opustit téměř třetina ze současných tří tisíc zaměstnanců. Původně se počítalo se 750 lidmi. Půjde hlavně o lidi z kanceláří a nedělnické profese. Brněnský úřad práce hlásí, že je prakticky nemožné pro ně najít místo.

Noví majitelé oznámili redukci pracovních sil už v červnu, když začali firmu přebírat. Tehdy ale netušili, o kolik lidí budou muset zeštíhlet dceřiné společnosti Zetoru. Na konci roku má výrobce traktorů zaměstnávat 1 300 lidí v mateřské firmě a 700 lidí v divizích.

Výrobní ředitel HTC holding Peter Ondro podle ČTK prohlásil, že v Zetoru panovala situace, kdy se na 100 korun přidané hodnoty vyplácelo 180 korun mezd. Od roku 1989 podnik nevykázal zisk. To se mu nepodaří ani letos, kdy má vyrobit přes 4 300 traktorů.

Zetor se potýká s nevhodnou strukturou zaměstnanců - přebývají technicko-hospodářští pracovníci a nedostávají se dělníci.

"To je problém v celém regionu. Máme 19 tisíc nezaměstnaných a asi tisíc až 1 200 volných míst. Kancelářské pozice jsou ale jen v řádu jednotek. Zbytek je poptávka po dělnících, které tady nelze sehnat," řekl iDNES ředitel brněnského úřadu práce Pavel Horský.

Dodal, že v kraji není jiná velká firma, která by mohla takové množství propuštěných pojmout. "Kdybychom měli podniky, které by po nás chtěly lidi po stovkách, to by se to pracovalo," povzdechl si Horský.

Zetor slibuje, že bude propouštět citlivě. Zohlední osamělé matky s dětmi, lidi v předdůchodovém věku i ty, kteří mají ve firmě životního partnera. Zaměstnancům, kteří sami rozvázali pracovní poměr, firma vyplácela vyšší odstupné, uvádí ČTK.

Na druhé straně firma hledá vysokoškolsky vzdělané nižší manažery a dělníky. Dnes totiž zaměstnává více než stovku externistů ze Slovenska, kteří dělají vysoce odborné dělnické práce.

Už příští rok má mít brněnská traktorárna vyrovnané hospodaření při výrobě asi pěti tisíc strojů. Loni firma prodělala 630 milionů korun. Kromě mzdových nákladů chce firma snížit také výdaje na energie a nakupovat levnější suroviny.

O tom, že Zetor získá HTC Holding za 310 milionů korun rozhodla vláda v dubnu. Slováci tak koupili 97,7 procenta akcií brněnské firmy i s veškerými jejími závazky. O privatizaci čtěte ZDE.