Jak napsal list The Washington Post, fakt, že kongresmani a straničtí představitelé vymýšlejí způsoby, jak se zbavit statisíců dolarů, které od Enronu dostali, je jenom jedním z efektů, který má krach obří společnosti na svědomí.
Největší "břemeno" tíží tři předvolební výbory Republikánské strany. Dohromady dostaly alespoň 280 tisíc dolarů. Výbor pro kampaně demokratických senátorů oznámil, že vrátí sto tisíc dolarů a dá je dobročinným organizacím, které pomáhají bývalým zaměstnancům zkrachovalé firmy.
Mnoho členů Senátu a Sněmovny reprezentantů se snaží vybrat z nich ty nejdůvěryhodnější, které se starají o zaměstnance Enronu, z nichž mnozí přišli při krachu o úspory v penzijních fondech.
Nejrychleji se předvolebních příspěvků od Enronu zbavili v Senátu demokrati Jean Carnahan, Max Baucus a Tim Johnson i republikán Tim Hutchinson, kteří vracejí nebo dávají na charitu 1000 až 3200 dolarů.
Republikán Gordon Smith oznámil, že se zbaví 8100 dolarů, které dostal od Enronu od roku 1997. Vůdce demokratické menšiny ve sněmovně Richard Gephardt uvedl, že svých tisíc dolarů dá dětské nemocnici v St. Louis.
Přesto, že spojení s Enronem je v těchto dnech vnímáno jako nejlepší základ pro špatnou pověst, někteří čelní poslanci tvrdí, že se peněz od energetické firmy nevzdají. Například předseda obchodního výboru sněmovny republikán Billy Tauzin, jehož výbor Enron vyšetřuje, a vedoucí představitel republikánů v sněmovně Tom Delay.
Podle nich by se vrácení peněz rovnalo přiznání, že jejich přijetí bylo neetické. "Předpokládáme, že lidé přispívají na kampaň Billyho Tauzina, protože sdílejí jeho přesvědčení a cíle. Pokud to dělají v naději, že ho ovlivní, tak mají smůlu," prohlásil Tauzinův mluvčí.