Podnikatel Andrej Babiš

Podnikatel Andrej Babiš. | foto: ČTK

Poláci řeší, jak vycouvat z dohod s Babišem

  • 38
Jak dopadne plán Andreje Babiše na velké nadnárodní chemické impérium, které by se ještě letos rozrostlo o pět chemiček z holdingu Unipetrol a časem o další továrny v Polsku, pořád není jasné. Zřejmé však je, že Poláci nechtějí obchody s Babišem dotáhnout do konce podle původních dohod.

Vedení polské PKN Orlen neskrývá, že smlouvy s Babišovým Agrofertem, které uzavíralo ještě bývalé představenstvo firmy, považuje za velmi nevýhodné.

Stejně se dívá také na obdobné smlouvy, které bývalí šéfové PKN uzavřeli s dalším partnerem, firmou ConocoPhillips. Té mají prodat rovněž za pevnou cenu třetinu benzinových pump, které vlastní dcera Unipetrolu Benzina. Také tyto dohody považuje vedení PKN za ztrátové.

Polský koncern v úterý zveřejnil hospodářské výsledky za druhé letošní čtvrtletí. Díky růstu cen ropy firma sice dosáhla rekordního čtvrtletního zisku téměř 700 milionů zlotých (4,9 miliardy korun), kvůli smlouvám o prodeji částí Unipetrolu je však zisk nižší, než být mohl.

PKN Orlen vytvořil opravné položky ve výši 2,6 miliardy korun na rizika, jež plynou ze smluv s Agrofertem a ConocoPhillips, čímž se profit snížil. "Nebýt těchto rezerv, náš čistý zisk by činil miliardu zlotých," prohlásil ředitel PKN Igor Chalupec.

PKN zatím tají, jestli si v rezervních fondech tvoří zdroje na to, aby z nich Babišovi a ConocoPhillips zaplatila pokutu za to, že jim chemičky a benzinky z Unipetrolu neprodá, nebo zda se spíš chystá na pokrytí ztráty, kterou by z nevýhodného prodeje utrpěla. Pokuta jen pro Babiše by činila 75 milionů eur (2,5 miliardy korun).

Andrej Babiš nad úterní informací, která ho zastihla na dovolené, kroutil hlavou. "Pokud si PKN ten obchod vyoprávkoval, zřejmě se rozhodli, že nám to opravdu nechtějí prodat," řekl. "Je to pro nás překvapující, moc to nechápu," dodal.

Další postup PKN je nejasný. "Představenstvo PKN předložilo v červenci dozorčí radě strategii postupu, která předpokládá minimalizaci negativních dopadů z plnění těchto smluv. S oběma partnery jsme začali jednat, zatím ale nemůžeme informovat o detailech," řekla mluvčí PKN Daria Kulińska.

Ředitel Agrofertu pro strategii Jan Kadaník přitom tvrdí, že žádná jednání o změně smluv neběží. "Nevím o tom, že by PKN za námi přišel s nějakými návrhy," řekl v úterý.

Agrofert má dostat pět chemických firem z Unipetrolu za 103 miliony eur. I lidé z Agrofertu přiznávají, že loni sjednaná cena je mnohem nižší než dnešní tržní hodnota firem, které díky boomu chemického oboru mají mnohem lepší výsledky než loni.  "Jde ale o podnikatelské riziko.

Kdyby se těm firmám nedařilo, jejich hodnota klesla pod dohodnutou cenu a my je odmítli koupit, museli bychom stejnou pokutu platit Polákům," prohlásil jeden z manažerů Agrofertu minulý týden.

Jasné není ani to, jak si PKN poradí se závazkem vůči ConocoPhillips. Podle zdroje obeznámeného s průběhem jednání mezi PKN a jeho partnery polská firma slib prodat benzinky zatím nesplnila, i když termín pro prodej už vypršel. Ověřit tuto informaci nelze. PKN Orlen nechce o detailech jednání mluvit, stanovisko ConocoPhillips není možné získat.

"Člověk, který by to mohl komentovat, je tento týden na dovolené, může k tomu něco říci nejdřív v pondělí," uvedla v úterý pracovnice českého zastoupení firmy.

Na otázkyMF DNES o dalším postupu PKN odpovídá mluvčí Darja Kulińska vyhýbavě. "Nesplněním podmínek ze smluv by se PKN Orlen vystavoval riziku placení kompenzací společnostem Agrofert a ConocoPhillips.

I s přihlédnutím ke konečnému vyřešení je představenstvo firmy přesvědčeno, že může mít z investice do Unipetrolu uspokojující míru návratnosti," prohlásila.

O tom, jaký dopad by měl krach dohod s PKN na Babišovu skupinu, nechtějí její šéfové mluvit. Faktem však je, že rozchodem s PKN by přišli nejen o část Unipetrolu, ale také o polské továrny na hnojiva Anwil, Tarnow a Kedzierzyn, které měl podle původních plánů od PKN koupit Agrofert spolu s evropskou hnojivářskou jedničkou, firmou YARA. Navíc padají i plány Unipetrolu na privatizaci dosud státních polských chemiček.

"Po reklamě, kterou nám teď v Polsku udělali, nemáme v privatizaci žádné šance," prohlásil jeden z blízkých Babišových spolupracovníků.