Pivovar Svijany už nemá dva vlastníky, K Brewery prodala svůj podíl

  15:55aktualizováno  16:42
Společnost K Brewery Group, která ovládá sedm tuzemských pivovarů, prodala 45procentní podíl v Pivovaru Svijany zpět jeho většinovému akcionáři, kterým je firma LIF. Minoritu ve Svijanech držela K Brewery Group tři roky. "Jednání o prodeji jsme vedli několik měsíců," sdělil MF DNES předseda představenstva K Brewery Group Zdeněk Radil.

Pivovar Svijany. | foto: Ota Bartovský.MF DNES

Obě společnosti se dohodly, že cenu transakce nezveřejní. Svijany patří k několika málo pivovarům, kterým se v posledních letech výrazně daří zvyšovat výrobu. Zatímco v roce 2005 uvařily lehce přes 200 tisíc hektolitrů piva, loni to už bylo téměř 400 tisíc hektolitrů. Spolu se Svijany odkoupil LIF, který vlastní ještě pivovar v Náchodě, také podíl K Brewery v pivovaru Malý Rohozec.

K Brewery Group se zbavila podílu v dobře fungujících pivovarech především kvůli rozdílným názorům na obchodní strategii. Skupina chtěla distribuci a obchod pivovarů přičlenit ke svým ostatním podnikům, LIF naopak chtěl, aby Svijany a Rohozec fungovaly samostatně. "Pivovary skupiny K Brewery a Pivovar Svijany si tak vlastně konkurovaly," upozorňuje Radil. "Měli jsme své představy, s K Brewery Group jsme se v tomto rozcházeli," potvrdil šéf LIF Miroslav Kučera.

Dalším důvodem k prodeji byla skutečnost, že K Brewery Group neviděla do budoucna šanci, že by v pivovarech získala většinu. "Naše dlouhodobá strategie totiž je, abychom se ve všech pivovarech dostali na majoritu, ideálně 100 procent," vysvětlil Radil.

K Brewery vsadila na Lobkowicz

Společnost nyní ovládá sedm tuzemských pivovarů: v Černé Hoře, v Uherském Brodě (Janáček), v Jihlavě (Ježek), v Protivíně (Platan), v Hradišti nad Jizerou (Klášter), v Hlinsku (Rychtář) a ve Vysokém Chlumci. Její závody loni dohromady uvařily přes 800 tisíc hektolitrů piva. Majoritními akcionáři jsou majitel luhačovických lázní Martin Burda a finančník Grzegorz Hóta.

Na podzim loňského roku společnost, v jejíž nabídce je řada pivních speciálů, vybrala jako dobyvatele tuzemských restaurací a obchodních řetězců značku Lobkowicz. Prémiový ležák se však nevaří jako dříve ve Vysokém Chlumci, ale v Protivíně. Chlumecký pivovar podle zástupců společnosti nemá pro toto pivo dostatečnou kapacitu. "Rádi bychom prodávali desítky tisíc hektolitrů Lobkowicze za rok," říká Radil.

K Brewery Group podle Radila v současné době neplánuje nákup dalších pivovarů. Nejprve chce naplno využít kapacity těch stávajících. Její poslední akvizicí bylo odkoupení chybějící poloviny Pivovaru Černá Hora od Jiřího Fuska na začátku letošního roku. Na tuzemském trhu mají pivovary skupiny K Brewery Group zhruba pětiprocentní podíl a jsou pátým největším výrobcem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

Logo Pražské plynárenské.

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele, který spoluvlastní firmu, jež Pražské...

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Najdete na iDNES.cz