ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

  • 469
Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti tomu, co svět čeká, varuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v nově publikovaném dokumentu. Růst ekonomik zpomaluje, populace stárne a pokud státy nezakročí, budou mít problém.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý publikovala dokument, v němž predikuje vývoj ekonomik v následujících čtyřiceti letech. Růst HDP členů OECD a skupiny G20 (která sestává z největších ekonomik světa) zpomalí ze současných průměrných tří procent na 1,5 procenta v roce 2060. Konkrétně v České republice má být růst HDP v letech 2020 až 2030 1,9 procenta a mezi lety 2030 a 2060 1,1 procenta.

Hlavním důvodem předpokládaného globálního vývoje je zpomalování růstu rozvíjejících se ekonomik, jako je například Čína nebo Indie. Strmé stoupání jejich HDP v posledních dekádách do jisté míry táhlo ostatní členy OECD a G20 kupředu. Nyní jim ale dochází dech a konkrétně Čína se potýká s enormně zadluženými developery a realitní bublinou, která může každou chvíli prasknout.

Další výzvou pro celý rozvinutý svět je podle dokumentu stárnutí populace. Podle starších propočtů OECD se podíl populace nad 65 let zvýší ze 17 procent v roce 2015 na 28 procent v roce 2050. Kvůli tomu bude na trhu nedostatek pracovní síly a zároveň budou státy čelit rostoucím nákladům na důchody a zdravotní péči. 

Nejhůř je na tom v tomto ohledu Japonsko. Podle predikcí tam bude v roce 2060 žít 80 důchodců na 100 dospělých v produktivním věku.

Česká populace stárne

  • Do roku 2050 se podíl osob v produktivním věku sníží téměř o desetinu, vyplývá z predikcí Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  • „Podle věku se bude nejvýrazněji měnit seniorská skupina osob. V roce 2001 činil její podíl na celkové populaci 13,9 procent, do roku 2017 narostl na 19,2 procent a v roce 2050 by měla představovat 28,6 procent,“ upozornila již dříve Jana Křesťanová z oddělení demografické statistiky ČSÚ. 

„Dokud není pandemie covid-19 zcela zkrocená, musí fiskální politici i nadále podporovat oblast veřejného zdraví a zároveň pomáhat chránit ekonomickou strukturu, a to zejména podporou malých podniků a ohrožených pracovníků. Avšak jakmile bude hospodářské oživení jisté, vlády musí ukončit dočasné programy a znovu nastolit dlouhodobou fiskální udržitelnost,“ uvádí se v dokumentu OECD s tím, že dlouhodobé trendy, jako je právě například stárnutí populace, budou na veřejné finance tlačit daleko intenzivněji než pandemie koronaviru.

Češi si nejsou rovni, majetek se stále kumuluje nahoře, shodují se ekonomové

Pokud si země budou chtít zachovat současnou úroveň veřejných služeb, budou muset zvýšit příjmy o zhruba 8 procent HDP. Nutno podotknout, že analytikové OECD přitom ve svých výpočtech nepočítali s finančními potřebami zelené transformace.

Konkrétní recept na budoucí výzvy OECD nemá, zmiňuje však, že je potřeba jít cestou reforem, které by podpořily zaměstnanost. Navrhuje také zvyšovat věk odchodu do důchodu v závislosti na tom, jak se bude zvyšovat průměrná délka života. Naopak zvyšování daní podle organizace není obecně nutné.