Nečekaný Dvořákův odchod ze CME byl zřejmě vynucený

  12:54aktualizováno  12:54
Naoko přátelské rozloučení a zdvořilostní děkovačky. Ve skutečnosti byl odchod exšéfa TV Nova a viceprezidenta CME pro vysílání Petra Dvořáka ze společnosti mnohem méně přátelský a dobrovolný.

Odchod Dvořáka přichází v době, kdy celou skupinu CME čeká obtížné období. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle několika dobře informovaných zdrojů MF DNES za odchodem dříve jednoho z klíčových mužů mediální skupiny jsou slabší než očekávané výsledky televizních stanic v Česku a na Slovensku, stejně jako horší kondice celé skupiny CME. Svou roli podle některých informací hrály i neshody s hlavou CME Adrianem Sarbu.

"Sarbu Dvořáka vlastně vyhodil. To je veřejné tajemství. Na Nově se dějí velké změny, rumunské vedení CME chce mít zdejší stanice více pod svou kontrolou. Dvořák navíc kritizoval některé postupy ohledně financování firmy," říká zdroj blízký společnosti. Nova sama je dál vysoce ziskovou společností, která musí táhnout rozvoj celé CME včetně méně úspěšných regionů.

Sám Dvořák včera nechtěl důvody odchodu komentovat. "Všechno, co jsem chtěl, jsem vyjádřil ve svém pondělním prohlášení. Nic víc říkat nemohu, a ani nechci,“ sdělil včera MF DNES Dvořák. Odkázal tak pouze na své prohlášení, kde tvrdí, že léta v CME byla úspěšná, ale přišel čas na změnu.

True

Ani zástupci CME se včera nechtěli k odchodu Dvořáka vyjadřovat. Proti přátelské verzi o odchodu hraje i fakt, že je to jen půl roku, co byl Dvořák jmenován viceprezidentem pro vysílání CME, jeho kontrakt byl plánován na tři roky, kdy se mu měl také výrazně zvýšit příjem.

Odchod Dvořáka přichází v době, kdy celou skupinu CME čeká obtížné období. Jen letos společnost několikrát snížila výhled prakticky na všech svých klíčových trzích. V polovině roku odhadovala pokles reklamních investic za celý rok třeba na Slovensku o dvě až čtyři procenta, v říjnu už firma hádala pokles o šest procent, v Bulharsku o 11 procent, zatímco v červenci se hovořilo o propadu osm až deset procent.

V Česku měl trh růst o jedno až tři procenta, v říjnu už CME hovoří o maximálně procentním růstu. Za prvních devět měsíců roku se tržby CME sice zvýšily asi o pět procent, důvodem však byla hlavně akvizice bulharské stanice bTV. Stávající stanice si totiž meziročně většinou pohoršily, nejvíce v Rumunsku a na Slovensku. Pohoršila si i Nova, která přesto platí za motor celé skupiny.

True

"Zda měly výsledky TV Nova vliv na odchod Dvořáka, lze jen těžko posoudit. I když se tržby TV Nova meziročně propadly, propad byl menší než na jiných trzích a stále se nejvíc podílí na provozním zisku skupiny,“ říká Tomáš Tomčány, analytik z Patria Finance.

Televizi Nova vedení skupiny stále více dýchalo na krk, management CME se letos přemístil do stejné pražské budovy, kde je ředitelství Novy. I to mohlo způsobit napětí ve firmě.

Nástup nového ředitele TV Novy, navíc člověka mimo obor, právníka Jana Andruška, podle lidí z oboru znamená užší propojení Novy s vedením CME v čele s Adrianem Sarbu.

Nova by měla tento týden vyjít s klíčovým dokumentem - s obchodní politikou na příští rok, kde se podle očekávání pokusí zvýšit ceny reklamy. Podle mediálních agentur to přichází pozdě, většinou se celoroční kontrakty se zadavateli domlouvají v září a říjnu. Nova však byla několik měsíců bez generálního ředitele, podmínky neměl kdo schválit.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Reklamní fúze roku je prozatím u ledu. Dlouhodobí rivalové se nedohodli

Nově vzniklý podnik by vedl stávající šéf BB Richard Fuxa.

Měl to být reklamní byznys roku, jenže z něj sešlo. Česká jednička na trhu s venkovní reklamou BigBoard vyjednávala...

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Najdete na iDNES.cz