Telefónica (c) profimedia.cz

Telefónica (c) profimedia.cz - Telefónica | foto: Profimedia.cz

Ministři prodali Telecom Španělům

  • 362
Vláda rozhodla o prodeji 51 procent Českého Telecomu. Majoritu získá v souladu s očekáváním španělská Telefónica. Za Telecom nabídla nejvíc, vládu přesvědčila částkou přesahující 82 miliard korun. Cena byla podle ministra financí Bohuslava Sobotky jediným kritériem.

"Předpokládám, že k vypořádání transakce by mohlo dojít v polovině letošního roku," uvedl ministr.

Akcie privatizovaného Českého Telecomu dominovaly pražské burze, kde se staly nejsilněji rostoucí společností, obstaraly dvě třetiny všech obchodů. Kurz Telecomu stoupl o 1,15 procenta na 448 korun při obchodech za takřka 3,3 miliardy korun, uvedla ČTK.

O státní podíl v Telecomu se ucházely telekomunikační společnosti Swisscom, Telefónica a Belgacom.

Konsorcium France Télécom a finančních investorů Blackstone/CVC/Providenc bylo vyřazeno, protože si kladlo nepřijatelné podmínky.

Prémie 360 milionů
Ze středečního prodeje se podle Hospodářských novin radují také manažeři a představenstvo firmy.

List uvedl, že v případě, že Španělé získají společnost za nabízených 82,6 miliardy, tedy v přepočtu 502 korun na akcii, dostane vedení Telecomu odměny v celkové výši 360 milionů korun. Prémie si rozdělí 34 lidí.

KOMENTÁŘ
SPRÁVNÝ
PRODEJ
ZDE

"Hodnota společnosti se za 15 měsíců zvýšila o víc než 100 procent. A nikdo si ani v nejdivočejších snech nepředstavoval, že za 51 procent dostane stát 83 miliard korun," řekl ředitel Telecomu Gabriel Berdár deníku.

Pro co nejrychlejší prodej firmy byla většina ministrů. Proti se naopak stavěli komunisté, podle kterých by stát uděl lépe, kdyby si prosperující podniky nechal. - více zde

Kdo je Telefónica?
Telefónica má zhruba 100 milionů zákazníků pevných a mobilních linek po celém světě. V posledních letech se snaží zbavit "závislosti" na latinskoamerických trzích a hledá další evropské investice.

Největšími vlastníky společnosti, která zaměstnává asi 150 tisíc lidí, jsou banky J. P. Morgan a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. - více zde

Jak se prodával Telecom

červenec 1995 - strategickým partnerem se stalo konsorcium TelSource (PTT Netherlands, Swiss Telecom, podporováno AT&T), cena 1,451 miliardy dolarů
srpen 2002 - podíl 51 procent získaly Deutsche Bank a TDC za necelých 56 miliard korun
prosinec 2002 - prodej zrušen
prosinec 2003 - TelSource prodává svých 27 procent na burze
leden 2004 - vláda zahájila další pokus o prodej 51 procent

Hospodářsky se Telefónica pohybuje dlouhodobě v černých číslech, za rok 2003 vykázala zisk 2,77 miliardy dolarů při tržbách přesahujících 36 miliard dolarů. V loňském roce podle neoficiálních čísel zaznamenala růst tržeb i zisku.

Do minusu sklouzla jen v roce 2002, kdy pocítila následky argentinské krize.

VÍCE O PRODEJI
- ZDE

O TELEFÓNICE
ČTĚTE ZDE

Telefónica by měla uhradit desetinu z kupní ceny do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy. Zbytek má firma zaplatit do deseti dnů po splnění odkládacích podmínek, kterými jsou zejména schválení ze strany Evropské komise a tuzemských regulátorů, uvedla ČTK.

Dozor si stát zatím ponechá
Stát ale v Telecomu ani po prodeji definitivně nekončí. Následující tři roky si chce ve firmě ponechat jednoho zástupce v dozorčí radě. Telefónica by měla v balíku získat i zlatou akcii, která například umožňuje vetovat některá rozhodnutí.

Stát podle ČTK využije peníze z Telecomu na financování fondů dopravy a bydlení, na nápravu ekologických škod a procento pomůže rozvoji širokopásmového internetu. Ekonomové radí, že by část peněz měla být využita k nastartování penzijní reformy.

,