Dosavadního předsedu představenstva Leoše Novotného (vpravo) nahradí Islanďan Gunnar Leo Gunnarsson.

Dosavadního předsedu představenstva Leoše Novotného (vpravo) nahradí Islanďan Gunnar Leo Gunnarsson. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Leoš Novotný prodal podíl v Hamé, zakládá fond

  • 12
Na smlouvě o prodeji potravinářské společnosti Hamé ještě neoschl inkoust a její dosavadní většinový majitel, Leoš Novotný, už má jasno, co dál. "Založíme se synem privátní fond rizikového kapitálu," řekl včera v rozhovoru pro MF DNES po tiskové konferenci s novými islandskými majiteli, společností Nordic Partners.

"I mimo Hamé budu dál chtít vylepšovat podniky, které jsou v horší kondici, ale s potenciálem, aby se mohly za určitý čas prodat někomu dalšímu," dodává.

Investice si umí Novotný představit nejen do potravinářství, ale i do jiných oborů. Jít chce i mimo Česko.

"Syn (Leoš) studuje v Anglii, nedávno jsme se bavili o Číně a teď si dodělává ještě arabštinu," naznačuje široký záběr vznikajícího rodinného investičního podniku.

Kolik do fondu vloží, nechce šestačtyřicetiletý Novotný prozrazovat. Využije však peníze za prodej Hamé, jehož cenu ani jedna strana nechce odtajnit. Jisté je, že na rozjezd fondu budou mít se synem slušný základ.

Cena za celou Hamé, která je mimo jiné známa paštikami Májka, Veselá Pastýřka či kečupy Otma, se může pohybovat až kolem dvou miliard korun. Za poslední rok se totiž zisk včetně daní, úroků a odpisů vyšplhal podle informací MF DNES k půl miliardě korun. Tržby činily 4,8 miliardy korun.

Novotný byl v Hamé většinovým majitelem, patřila mu o něco více než polovina. Zbývající část vlastnili Martin Nuhlíček a Radim Hlaváček, kteří se drželi v ústraní a prodali své podíly také. Novotný si v Hamé nechává nezveřejněný malý podíl.

Čtěte v PONDĚLNÍ MF DNES

Ilustrační foto

Leoš Novotný prodal podíl ve firmě Hamé, vyrábějící paštiky. Teď chce investovat do podniků v problémech. Rozhovor s Leošem Novotným čtěte v pondělním vydání MF DNES.

.

"Jsme domluveni na určité pomoci pro Hamé v tom, co si myslím, že jsem dělal dobře," říká ke svému dalšímu působení ve firmě na postu neformálního poradce.

Z postu předsedy představenstva Novotný zhruba do konce května odejde a nahradí jej generální ředitel Nordic Partners Gunnar Leo Gunnarsson.

"Kromě mě budou v představenstvu i naši dva lotyšští partneři," dodává Gunnarsson.

Právě v Pobaltí má islandská skupina silnou základnu v potravinách. Vlastní zde několik výrobců sušenek, sladkostí a nealkoholických nápojů.

Hamé má od počátku roku i nového generálního ředitele, Martina Jagoše. Ten už v Hamé pracoval předchozích jedenáct let. S novým vlastníkem nyní bude i v představenstvu lotyšských společností.

"Prohloubí se tak synergie," říká oblíbené slovíčko Gunnarsson. Na jaké úspory ze spojení zatím roztříštěných činností myslí, to přibližuje Novotný.

"Všechny společnosti nakupují třeba sklo či cukr," říká s tím, že to teď budou moci dělat dohromady. Islanďané s novým českým vedením budou také zkoumat, co z Lotyšska by šlo prodávat v Česku a naopak. Islanďané se také podle Gunnarssona nebrání uvedení Hamé na burzu.

"V krátkodobém horizontu zhruba pěti let ne, ale dlouhodobě je to zajímavá cesta pro získání dalšího kapitálu," říká Gunnarson s tím, že žádné rozhodnutí kdy a kde ještě nepadlo.

Jednání trvala přes rok
Pokud jde o samotný prodej Hamé, Novotný o něm mluvil už několik let. Zájemců bylo přes čtyřicet a s Islanďany začal jednat před rokem. Od té doby už Gunnarsson navštívil Kunovice na Uherskohradišťsku, kde Hamé sídlí, zhruba patnáctkrát.

Novotný zase jezdil na Island, kde má investiční skupina základnu. Poradcem při prodeji byla pro Hamé společnost Deloitte a na Nordic Partners narazila víceméně náhodou.

"Dělali jsme si rešerše, kdo investuje do potravin v Česku a v regionu, a náhodou jsme na ně přišli," popisuje partner Deloitte Josef Kotrba.

Ve vyjednávání jsou podle něj Islanďané přímočaří a jednají "bez velkých cirátů". "Pro lidi, jako je Leoš Novotný, to bylo lepší, než kdyby měl vyjednávat s londýnským hochem, co má za sebou spoustu právníků," popisuje Kotrba.