Kožený útočí a žádá 100 milionů

  0:01aktualizováno  0:01
Viktor Kožený vyrazil do protiútoku. Bývalý šéf harvardských fondů, kterého česká policie stíhá kvůli nelegálnímu odčerpání jedenácti miliard korun a který ve Spojených státech čelí žalobám o stamiliony dolarů, se sám obrátil na soud. Žaluje prezidenta kavkazské republiky Ázerbájdžán a další vysoké činitele o 100 milionů dolarů za to, že mu zhatili šance zprivatizovat tamní ropný monopol Socar.

Informaci přinesla ázerbájdžánská média a není jasné, zda to není pouhý Koženého taktický manévr, jak odvrátit pozornost od sporů, které vede s americkými investory. Ty přesvědčil ke koupi ázerbájdžánských privatizačních kuponů, ale nakonec se ukázalo, že ropný koncern Socar není na prodej.

Richard Slowe z právnické firmy SJ Berwin v Londýně, který Koženého zastupuje v ázerbájdžánské kauze, nebyl o žalobě na prezidenta Alijeva informován. "Tím se nezabýváme," řekl Slowe s příslibem, že zjistí podrobnější detaily.

Avšak na zprávy v tisku reagoval syn ázerbájdžánského prezidenta Hejdara Alijeva, Ilham. Potvrdil, že od nich Kožený žádá 100 milionů dolarů. Zároveň uvedl, že podvodníkem v případu je Kožený. "To on je oklamal. Věřím, že žaloba je další z provokací vůči Ázerbájdžánu," řekl Ilham Alijev.

Kožený obvinil prezidenta Ázerbájdžánu
Viktor Kožený, kterého mezinárodní tisk překřtil na "Piráta z Prahy", hledá způsob, jak se vyvléci ze zodpovědnosti za podnikatelské fiasko v Ázerbájdžánu. Poté, co z jeho harvardských fondů zmizelo odhadem asi 11 miliard korun a stal se tak předmětem zájmu české policie, která záležitost stále vyšetřuje, přesunul Kožený své podnikatelské aktivity právě na Kavkaz.

Spolu se skupinou amerických investorů, mezi nimiž byl i bývalý senátor George Mitchell a finanční skupina AIG, utratil v roce 1997-1998 skoro půl miliardy dolarů za nákup kuponů v ázerbájdžánském ropném monopolu Socar. Privatizace se však nikdy nekonala a z kuponů se staly bezcenné papírky.

Jeho partneři ho poté zažalovali a chtějí náhradu škody ve výši 200 milionů dolarů. Kožený se však hájil tím, že na vině je prezident Ázerbájdžánu Hejdar Alijev a jeho syn, viceprezident Socaru, kteří porušili slib. "Ta investice se nepovedla. Byl jsem možná naivní, když jsem věřil, že se bude privatizovat. Nedošlo mi, jak moc zkorumpovaná je to země," řekl Kožený, když o kauze naposledy mluvil.

Představitelé Ázerbájdžánu však tvrdí, že se o prodeji ropného kolosu nikdy vážně neuvažovalo. Podle informací z ázerbájdžánského tisku se proto Kožený v těchto dnech rozhodl podat žalobu jak na prezidenta, tak na jeho syna Ilhama i na bývalého šéfa ázerbájdžánské privatizační komise Nasiba Nasibova u londýnského a newyorského soudu. Požaduje po nich rovných sto milionů amerických dolarů neboli asi 3,1 miliardy korun.

Žádné americké či britské zdroje zprávu zatím nepotvrzují. Ani čeští diplomaté o nejnovějším manévru Viktora Koženého neslyšeli. Informaci přinesl nejprve ve čtvrtek jeden z opozičních ázerbájdžánských deníků Jeni Musavat. Uvedl dokonce, že soud v USA již žalobu přijal.

V pátečních ázerbájdžánských novinách reagoval prezidentův syn. Nevyloučil, že se americká justice případem skutečně zabývá. Řekl, že nemá přesné informace; nicméně jméno Koženého zmínil, když se jej novináři ptali na to, kdo za žalobou na prezidenta Alijeva stojí. "Je to jeden z iniciátorů žaloby," prohlásil Ilham Alijev.

Znovu zopakoval, že Kožený je ten, kdo v celé věci podváděl. "Oni sami jsou obviněni ze švindlování a machinací. Myslím, že toto je další provokace proti Ázerbájdžánu," uvedl Alijev mladší pro místní tiskovou agentur Turan.  Dodal, že investoři utrpěli následkem Koženého aktivit velké ztráty. "To on je oklamal," řekl. Ve sporu Kožený versus Američané soud zatím zablokoval část Koženého majetku, například jeho luxusní vily v coloradském Aspenu a sídlo v Londýně.

Autoři:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Pivo jako z ešusu. Hliníkové kelímky mohou v Americe nahradit ty plastové

Hliníkové kelímky společnosti Ball Corporation které mají ambice nahradit...

Americký výrobce plechovek Ball Corporation představil svůj nejnovější produkt – hliníkový kelímek, který má být...

Soud zamítl další odsunutí případu miliardáře Vítka, jednání začne zítra

Podnikatel Radovan Vítek.

Majitel realitní skupiny CPI Property Group Radovan Vítek podle obžaloby úmyslně zdržuje soudní líčení v New Yorku, ve...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz