Karlovarský závod dává horníkům oči už sto a jeden rok

  11:25aktualizováno  11:25
V roce 1909 si připnul havíř důlní svítidlo vyrobené v Karlových Varech na přilbu nebo si ho vzal jen tak do ruky a v klidu sfáral za každodenní obživou - do hlubokých šachet kdesi po celém nynějším Česku. To bylo za vlády rakouského císaře, českého a uherského krále z dynastie habsburskolotrinské, Františka Josef I. Stejně tak to ale může udělat i nyní. Tak dlouho, rovných sto a jeden rok, totiž vyrábí "oči horníků" závod v karlovarských Bohaticích.

František David, předseda představenstva společnosti KV Svítidla, která vyrábí důlní svítidla - Výroba důlních svítidel v Karlových Varech - Bohaticích má již 100-letou tradici, společnost KV Svítidla vznikla po odchodu několika zaměstnanců firmy Elektrosvit, kteří se rozhodli pokračovat ve výrobě důlních svítidel ve vlastní režii | foto: MF DNES

Dnes jde pochopitelně o "lampy" kvalitnější, výkonnější, modernější a především podstatně bezpečnější. Na dlouholetou tradici v lázeňském městě totiž navázala firma KV Svítidla, které šéfuje František David. Ten je od roku 1909 již patnáctým mužem číslo jedna výroby těchto zařízení, bez kterých by se horníci hluboko pod zemí neobešli.

"Navazujeme na výrobu osobních důlních svítidel a nabíjecích stojanů zahájenou oficiálně 3. prosince 1921. Již od 6. dubna roku 1909 však vlastnila objekt firma Friemann & Wolf GmbH Zwickau, ve kterém provozovala prodej, montáž a opravy důlních svítidel. Tento rok považujeme za počátek výroby důlních svítidel v Karlových Varech," uvedl zároveň i předseda představenstva společnosti KV Svítidla František David.

František David, předseda představenstva společnosti KV Svítidla, která vyrábí důlní svítidla

Hlavní výrobní náplní tehdy nové firmy se staly acetylenové lampy pro použití v hornictví, hutnictví, železniční dopravě a při stavbě tunelů. Z tohoto období se do nedávné doby zachovaly benzinové indikační lampy, které se vyráběly ještě v 80. letech minulého století. Po druhé světové válce zajišťoval výrobu závod Elektrosvit.

"K zásadní změně osvětlovacího systému došlo koncem 50. let, kdy se dosavadní acetylenové lampy začaly vyměňovat za elektrická akumulátorová svítidla s hlavovým dílem. To oproti původním svítidlům zvyšovalo nejen větší komfort pro pracovníky, ale také podstatné zvýšení bezpečnosti práce"“ upřesnil zaměstnanec firmy KV Svítidla Bohumír Jarošík.

Nové diodové lampy důlní neštěstí nezpůsobí

Nejčastěji vyráběným důlním svítidlem současnosti je nová generace s moderním reflektorem s LED diodami a nikl-kadmiovým akumulátorem. Jeho hmotnost se snížila o 70 procent na 800 gramů. Doba svítivosti je 14 hodin a celé svítidlo je vodotěsné, takže může být ponořené i pod hladinou. Hlavním odběratelem lamp jsou Ostravsko-karvinské doly.

"Od září 2008 do poloviny ledna 2010 jsme vyměnili celkem 8600 kusů. Ještě nám jich 7400 zbývá obměnit," upřesnil Tadeáš Sikora z oddělení důlních svítidel Hlavní báňské záchranné služby.

LED diody mají kromě mnoha výhod tu hlavní v tom, že nezpůsobí výbuch metanu, ani když se lampa v dole hodně poškodí. Dřívější vlákna žárovky, které se používaly velmi dlouho, nestačily vychladnout a neštěstí bylo na světě. "Obecně se nové lampy také konstruují tak, aby s nimi nebyla žádná práce. Stejně jako to požadují řidiči u svých vozů. Dříve štelovali motory a nyní ani neotevřete kapotu," upřesnil Sikora.

Konkurence pro firmu je velká. Kanada, Španělsko, Polsko, ale i Asie. "Každé dva roky musíme nabídnout něco nového," pokračoval.

Počet horníků klesl na sedminu

"Dříve bylo v republice 130 tisíc horníků. Dnes jich je osmnáct tisíc. V roce 1971 jsem nakreslil lampu, která se dnes ještě používá na Slovensku. Letos máme v plánu prodat osm tisíc kusů lamp, přičemž jedna stojí 4,5 tisíce korun," dodal František David s tím, že dostali medaili za první svítidlo s certifikací do třídy M1, které používají záchranáři při zásazích, kdy není čas nic měřit, ani se rozhodovat.

Prostě musí být spolehlivé a bezpečné za všech okolností. Také se pracuje na lampách, které budou mít v sobě elektronický prvek, který záchranářům ukáže, kde horník v případě neštěstí je.

O významném jubileu karlovarské firmy vyšla i objemná kniha nazvaná 100 let výroby důlních svítidel od zlatníka a sběratele důlních lamp Jaroslava Richtermoce. Více informací nejenom o výrobě lamp lze získat na www.kv-svitidla.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Němci chtějí prodat polskou mBank, včetně stejnojmenné banky v Česku

Německá banka Commerzbank chystá prodej většinového podílu v polské divizi mBank, která ovládá stejnojmennou banku v...

Krach cestovky Thomas Cook vylekal hotely. Nevědí, co bude dál

Někdo byl připraven, ale jiné krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook zaskočil. Hotely na celém světě se teď...

Facebook čelí dalšímu antimonopolnímu vyšetřování, již počtvrté v řadě

Spojené státy se vydaly do boje proti technologickým gigantům. Antimonopolní vyšetřování se na obří firmy ze Silicon...

Soud může Facebooku nakázat smazat příspěvek, rozhodla Evropská unie

Soudy v Evropské unii mohou nařídit Facebooku, aby napříč sítí po celém světě smazal takové příspěvky svých uživatelů,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz