Diskuze

Chroupat se bude na festivalu i u benzinky, věří zakladatelé Jedlého kelímku

Potkali se na vysoké škole, založili firmu a dostali nápad. Poslední dva roky strávili Zuzana Zvěřová a Miroslav Myrončuk pečením nejrůznějších směsí a těst za jediným účelem – vyrobit jedlý kelímek. I přes těžké začátky se jim jejich úsilí vyplatilo. Své výrobky nyní distribuují do několika českých kaváren. Zároveň věří, že pole působnosti jedlého kelímku neleží jen v blízkosti kávovaru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VF

Úplně nejvíc eko je mít vlastní termohrnek za 800 se koupí hodně kvalitní co neteče, drží teplotu a jde snadno mýt. Použije se i více než 1000x a pak jedno použití vyjde na 0,8kč. Když se započte mytí tak asi na 1kč. Ale když vydrží déle cena klesá.

0 0
možnosti
PK

To bude jak ta brčka od McDonalda. Jsou vhodná tak akorát na vyhození. Pít se to s nimi nedá.

1 0
možnosti
PL

Nápad dobrej, ale co uhlíková stopa na výrobu těch "kelímků"? Nebude v závěru pro životní prostředí pečení a následný zpracování (když ho sníme) jedlýho nádobí víc zatezujici?

2 0
možnosti
KT

To mě pobavilo, jedlý kelímek bude muset být v papírovém kelímku, aby to bylo hygienické. Teď ty kilowaty, aby se to všechno vyrobilo. Takže, ekologie zůstane ztracená někde daleko v komíně elektrárny. ;-D

To mi připomíná McDonald's a jejich snahu o zelená řešení. Všechno v papíru a dřevě. Papír mi poškozuje kůži, v nápoji se rozmočí. Je to nebezpečné a nepraktické. Dřevěné příbory chutnají jak špachtle u doktora. Poškozují chuť jídla. A to hlavní, není to dobrovolné, zákazník nemá volbu a je mu to vnuceno. Rv

3 0
možnosti
VF

Dřevo by mělo být chuťově neutrální. Nesmíte si to strkat až do krku jako u doktora. Já si koupil titanovou čundráckou lžíci. Je lehká, skladná a na druhém konci má vidličku. Když kupuju něco u stánku příbor si neberu. Vydrží mi nadosmrti pokud ji neztratím.

0 0
možnosti
FK

No nevím, že ten kelímek ichmatám nemytou riku, položím ho na stůl apod. a pak ho sním?

0 0
možnosti
Foto

A článek jste četl? Tam je totiž skrytá odpověď na vaší otázku.;-)

0 0
možnosti
KT

To jsou průkopníci slepých uliček.

6 0
možnosti
MR

Přestaňte se jim posmívat. Řečeno s klasikem, "...nebyl to Strindberg, kdo experimentálně zjistil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne?" Ale vážně, tady v Česku už před dvaceti lety dával McD do jedlých kelímků zmrzlinu. A teď je tu článek, že někdo dováží už hotové výrobky z Bulharska, a jeho vynálezem má být to, že je bude vyrábět o 1 dcl větší. Snad by místo chození do kaváren bylo lepší choditi do poctivého zaměstnání?

4 0
možnosti
JH

Zmrzlina se do "jedlých obalů" dávala už dávno před McD. Jenže mezi zmrzlinou a nápoji je dost podstatný rozdíl - vysvětluji to níže.

0 0
možnosti
LK

L89u19b70o60š 15K29v11o53c61h

29. 4. 2021 14:33

Jen aby tu nějaké benzinky a festivaly byly ;-D;-D

0 0
možnosti
VF

Benzinky přejmenují na dobíjecí stanice

0 0
možnosti
ED

když vidím v bio sekci supermarketu co jsou lidi ochotný jíst, tak to mu fandím;-D

0 0
možnosti
VF

U nás v práci jedna žije extrémně zdravě. Jí to co bych nedal ani zvířeti.

0 0
možnosti
JH

Nechci být zlý, ale myslím, že jediným účelem bylo získání toho grantu. Vždyť je to už z principu naprostý nesmysl - důvodů je mnoho:

1. Chuť sušenky pravděpodobně ovlivní chuť nápoje.

2. Vodotěsnost je v přímém rozporu s jedlostí (pokud to bude dlouhodobě vodotěsné, nebude to jedlé).

3. Totéž platí pro mechanickou pevnost.

4. Ne každý bude chtít po konzumaci nápoje jíst sušenku, ať už kvůli hygieně, nebo kvůli tomu, že chtěl pití a ne jídlo, takže odpadu moc neubude, jen bude jiného typu (sice ekologičtější, ale zato lákavější pro potkany a jinou havěť).

5. Cena řádově vyšší než u jiných řešení, které netrpí nešvary dle předchozích bodů.

6 0
možnosti
ED

přesně, dopadne to stejně jako u zmrzliny, každý kornoutek vyhodí

1 2
možnosti