Jan Zemanovič vlastní obchod s kávou v Teplicích. Šálek prodává za 15 i 240 Kč.

Jan Zemanovič vlastní obchod s kávou v Teplicích. Šálek prodává za 15 i 240 Kč. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jak zkazit „mercedes“ mezi kávami: mlékem a cukrem

  • 18
Když vstoupíte do teplické kafetérie U Dědouška, máte nos rázem plný příjemné kávové vůně. Je to jedna z mála specializovaných prodejen na severu Čech a najdete tu více než 30 druhů kávy z celého světa. Za šálek se tu dá utratit 15, ale také víc než 200 korun - to když budete chtít ochutnat třeba takzvanou cibetkovou kávu Kopi Luwak.

Proč je tak drahá? Zrnka této speciality musí nejprve projít trávicím traktem šelmy cibetky. Ta se živí plody kávovníku rostoucího jen na ostrovech Jáva a Bali. Zvíře stráví jen slupku kávové bobule, takže zrno z ní vyjde ven neporušené. A to je pak základem unikátního nápoje.

Ročně se cibetkové kávy vyrobí jen asi 200 kilogramů, cena se proto pohybuje okolo 600 amerických dolarů za kilogram. U Dědouška za jedno cibetkové presso zaplatíte 240 korun.

Já jsem se při ochutnávce nejdřív mezi všemi zdejšími druhy nemohla rozhodnout - většina káv totiž voní tak omamně, že vybrat si podle čichu je prostě těžké. Nakonec jsem si na radu Jana Zemanoviče, majitele obchodu, který ví o kávě snad úplně všechno, nechala uvařit šálek jamajské Blue Mountain - druhé nejdražší kávy, kterou tu mají.

Jan Zemanovič vlastní obchod s kávou v Teplicích. Šálek prodává za 15 i 240 Kč.Jan Zemanovič vlastní obchod s kávou v Teplicích. Šálek prodává za 15 i 240 Kč.

Cibetkovou totiž teprve přivezli a nenutila jsem pana majitele rychle ji ve skladu vybalovat. "Ale vybíráte dobře. Blue Mountain je mercedes mezi kávami a je moje nejoblíbenější. Pěstuje se jen v okruhu 16 kilometrů u hory stejného jména," vypráví pan Zemanovič.

Nápoj voní nádherně, ale silná a nezvyklá chuť mi po prvním doušku z malinkého hrníčku doslova bere dech. Dál nepolknu ani slzu. Naštěstí je na pultu zásoba cukru. Než se pro mne "modrá hora" stane poživatelnou, hodím do ní, tak aby to pan Zemanovič neviděl, tři lžíce a přilévám mléko. Teprve pak se mi na patře rozprostře příjemná sytá chuť. Majitel naštěstí moji degradaci mercedesu nepostřehl.

Češi si kávu vychutnat neumějí

Nicméně srdce mi buší a na další kávu hned nemám ani pomyšlení. Svým počínání jsem ale vlastně stvrdila slova pana Zemanoviče, že v tuzemsku si lidé kávu vychutnat příliš neumějí.

"Nejvíce se káva pije na severu Evropy, ve Švédsku, Norsku, Dánsku a potom v západních zemích. Češi kávu příliš pít neumí, pijí velké hrnky a pijí ji na žízeň. To je špatně, čím víc vody, tím víc káva ztrácí chuť," říká majitel s tím, že ale obliba kávy u nás přece jen roste a fajnšmekři začali hledat kvalitu.

Češi jsou totiž z obchodů zvyklí na směsi. V Teplicích v Lipové ulici ale ochutnáte kávy z určitého místa, které mají typickou chuť a vlastní výraz.

Robusta je levnější než arabica, přidává se do směsí

Káva se dělí na dva základní druhy - arabiku a robustu, která má dvaapůlkrát více kofeinu. Proto má hodně výraznou, nakyslou chuť a je podstatně levnější než arabica. "Robusta se hodně přidává do směsí kávy, které si kupujete v obchodě. Stačí málo a přidá výraznou chuť," vysvětluje prodavač.

Robustu od arabiky poznáte snadno. Zrnka robusty jsou malá. Zrnka arabiky mohou být i větší fazole. "Arabika má ráda stálé teploty 20 až 25 °C, proto jsou nejlepší kávy z hor, kde je stálá teplota a kvůli oparu tam nesvítí přímé slunce. Proto se také většinou u plantáží kávovníků vysazují banány a jiné další vysoké rostliny, které dělají stín,“ vysvětluje Zemanovič.

Pro druhé kolo vybírám raději lehčí kávu z Hondurasu. Proti předchozímu "nářezu" je její chuť opravdu jemná, hladí po jazyku. Poprvé v životě jsem tak vypila kávu bez mléka! A s chutí.