Bývalý ředitel BPI Antonio Fiorani a další šéfové čelí obvinění z podvodů a zločinného spolčení.

Bývalý ředitel BPI Antonio Fiorani a další šéfové čelí obvinění z podvodů a zločinného spolčení. | foto: Reuters

Italská policie zatkla tři šéfy banky BPI

  • 1
Itálií hýbe bankovní skandál. Policie obvinila tři bývalé šéfy Banca Popolare Italiana (BPI) ze zločinného spolčení, podvodu a uplácení. K obvinění ji dovedlo vyšetřování praktik bankéřů při akvizici konkurenčního finančního ústavu Antonveneta.

Kromě generálního ředitele Antonia Fioraniho zatkla policie také bývalého finančního ředitele BPI Gianfranca Boniho a konzultanta Silvana Spinelliho.

Milánský státní zástupce hodlá prozkoumat způsob, jakým BPI přišla ke čtyřicetiprocentnímu podílu v bance Antonveneta. Zajímá ho také role, jakou ve fúzi bank hrál šéf italské centrální banky Banca d`Italia Antonio Fazio, píše zpravodajský server BBC.

O banku Antonveneta projevila zájem i nizozemská ABN Amro bank.

Kritikové celé akvizice Faziovi vyčítají, že při rozhodování o fúzích bezdůvodně upřednostňoval domácí banky před zahraničními. V srpnu na veřejnost pronikla nahrávka rozhovoru mezi Faziem a šéfem BPI, kde Fazio ubezpečoval Fioraniho, že centrální banka s návrhem BPI na převzetí Antonvenety souhlasí. Rozhovor obou bankéřů se ale podle BBC uskutečnil ještě před tím, než rozhodnutí zveřejnila centrální banka oficiálně.

Itálie není normální, bojí se opoziční politik
Fazio se ale nařčení z nesprávného jednání brání a nehodlá ani rezignovat na svou funkci. K rezignaci ho tlačí i italský premiér Silvio Berlusconi, píše agentura AP.

Neúspěšný zájemce o Antonvenetu ABN Amro ale nakonec nepřišel úplně zkrátka. Po šesti měsících boje nakonec BPI souhlasila s prodejem svého pochybně získaného podílu.

"S tím nemůžeme být spokojeni," komentuje celý případ opoziční středo-levicový politik Francesco Rutelli. "Představuji si ty titulní stránky zítřejších novin, kde bude Itálie zase vypadat jako nenormální země," posteskl si v úterý pro AP Rutelli.