Hamé brání své ´zlaté dědictví´

  • 16
Babická společnost musela vytáhnout do boje na obranu ochranné známky legendární paštiky Májka a také Cikánské omáčky ze své nejnovější produkce. Na trhu se totiž objevily paštiky s názvem Májka na etiketě, přestože největší konzervárna v zemi má tuto ochrannou známku zaregistrovanou.

Na trhu se objevily Májky z produkce slovenských společností Fajne a Risso. Stejně tak i Šumavský masokombinát Klatovy, který nabízí paštiku Májka s přívlastkem Ardénská. Na problém upozornily jako první Hospodářské noviny.

Slovenská firma Fajne Levice zareagovala na hrozbu konzervárny, že se chce proti užívání ochranné značky jinými firmami bránit u soudu, prohlášením, že paštiku Májka nevyrábí.

"Tuto paštiku už dva roky nevyrábíme," řekl výrobní ředitel Fajne Gabriel Bojko.

V roce 2002 sice pro firmu začala Májku vyrábět konzervárna Dunajská Streda, avšak na základě podnětu s jejím označováním přestala. "Po dohodě jsme na konzervách změnili etikety," upřesnil ředitel.

Jediným výrobcem, který tak Májku na Slovensku vyrábí, je Tatrakon Poprad, který však spor o značku s Hamé vyhrál. Platí prý zásada, že kdo paštiku s tímto názvem vyráběl do doby, kdy si ji Hamé dala zaregistrovat, může ji pod stejným názvem vyrábět i nadále.

Ředitel Šumavského masokombinátu Jaroslav Staněk se k problému nechtěl vyjádřit, protože všechno v jednání. Firma však před dvěma týdny přestala tuto paštiku vyrábět.

Ve sporu jde o stovky milionů korun. Tolik stojí zavedení značky na trh a její udržení v povědomí lidí. Babická konzervárna Hamé vyrábí vepřový krém několik desítek let a Májka tak patří mezi hlavní značky firmy.

Ročně firma prodá stovky tisíc kusů pod touto značkou v České republice i na Slovensku. Hamé má značku Májka zaregistrovanou v deseti variantách.

Firma se pře i o Cikánskou omáčku
"Vážnější než starosti s Májkou je spor se společností Nestlé, která zneužívá jinou naši registrovanou značku - Cikánská omáčka," řekl mluvčí společnosti Přemysl Vícha.

"Na písemnou výzvu k upuštění od protiprávního užívání ochranné známky "Cikánská omáčka" se sice k jednání dostavili právní zástupci Nestlé, avšak s tím stanoviskem, že Nestlé nehodlá vlastnická práva k ochranným známkám registrovaným v Česku respektovat.

Nestlé zřejmě počítá s tím, že mu v Česku projde i takové protiprávní jednání, na které by si v západních zemích Evropské unie neodvažovalo ani pomyslet," řekl generální ředitel Hamé Leoš Novotný.

Babická společnost se proto rozhodla podat žalobu proti firmě Nestlé kvůli zneužívání ochranné známky.

Nestlé se bude ale podle svého ředitele vnějších vztahů MartinaWaltera právní cestou bránit, aby označení mohlo nadále používat.

"Považujeme to za druhové označení určitého typu výrobku," uvedl Walter s tím, že jejich výrobek je jako jedna z šesti novinek na trhu od května pod značkou Magi-Cikánská omáčka.

Podle předběžného rozhodnutí soudu nesmí Nestlé omáčku se stejným názvem distribuovat v Česku.

Nestlé se však rozhodlo proti rozhodnutí odvolat a navíc chce dosáhnout toho, že známka bude vymazána z registru Úřadu průmyslového vlastnictví. Ten rozhodoval jen loni přes tři stovky podobných sporů.

Babická konzervárna Hamé vyrábí Májku několik desítek let. Teď ale musí svou značku bránit. (21. června 2004)

,